ІV Універсал і Україна в системі сучасних геостратегічних орієнтацій

ІV Універсал і Україна в системі сучасних геостратегічних орієнтацій

Цьогоріч IV Універсалу УЦР виповнилось сто років. Документ проголошував УНР незалежною, вільною, суверенною державою українського народу, що підтримує мир з усіма сусідніми країнами та функціонує на засадах народовладдя. Чому ж цей “маніфест про наміри” не втілився у життя навіть за століття?

Четвертий Універсал Центральної Ради був прийнятий 9 січня 1918 року у Києві. Документ зазначав, що УЦР жорстко критикує політику більшовиків, що вела до громадянської війни, та зобов’язується вести боротьбу проти прибічників більшовиків в Україні. Також УЦР планувала негайно почати мирні переговори з Німеччиною, провести земельну реформу в інтересах селян та встановити контроль над торгівлею й банками. Однак все це – лише “протокол про наміри”.

У ІV Універсалі настільки зашкалює нічим не підкріплена соціалістична демагогія і риторика, що місця для держави і державного управління в системі тодішніх геополітичних (післявоєнних) умов у документі не залишилось. До того ж цей документ не скасовував попередніх універсалів. Як відомо, в 1917-му році у IІ Універсалі В. Винниченко проголосив Україну вільною державою в межах Російської Федерації. Й такі правові ідеї щодо розбудови “вільної української держави” викладали не прості солдати чи козаки, а інтелектуали – “цвіт нації”. Чи ж можна було боротися з більшовицькими московськими зграями без організованого регулярного війська лише силами так званої народної міліції?

Долю деяких суміжних з Росією областей і губерній УЦР планувала вирішити в майбутньому. І ось це “майбутнє” настало для нас. Однак й у ХХ, й у ХХІ столітті українці не мають відповідей та не знають шляху розвитку країни.

 

 

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ