Ізраїльські археологи натрапили на храм невідомого християнського мученика

Ізраїльські археологи натрапили на храм невідомого християнського мученика

Дзвенислава Гай-Нижник

Археологи з Управління старовини Ізраїлю знайшли руїни візантійської церкви, закладеної приблизно 1,5 тис. років тому, що виявилася своєрідним сховищем останків християнського мученика. Про це повідомляє ה’ חשוון תש״פ.

Загальна площа архітектурного комплексу, знайденого в районі Рамат-Бейт-Шемеш, перевищує півтори тисячі квадратних метрів. Розкопки проводяться вже впродовж трьох років.

У центрі комплексу була виявлена ​​церква, побудована за типом базиліки: видовжена будівля, прикрашена двома рядами колон, що поділяли центральний простір на три частини – центральний двір і дві бокові зали. Перед входом до церкви розташовувався просторий атріум. Підлога храму прикрашена мозаїкою із геометричними візерунками, зображеннями листя, фруктів та птахів. Стіни церкви були покриті кольоровими фресками, а високі колони – увінчані капітелями, деякі з яких, імовірно, були привезені здалеку.

Основний етап будівництва храму припав на правління імператора Юстиніана в VI ст. н.е. (527-565 рр. н.е.). Пізніше, за часів Тіберія II Костянтина, до церкви було додано чудову бічну каплицю. Саме тоді на подвір’ї храму з’явився напис “прославленому мученику”.

Беньямін Сторчан, директор розкопок від імені Управління старовини Ізраїлю, зазначив: “Особа мученика нам невідома, але виняткове багатство будівлі та її написи вказують, що він був справді важливою персоною. В Ізраїлі було виявлено всього кілька церков, склепи яких збереглися до наших днів. Крипта була підземною камерою, де, мабуть, зберігалися останки святого. До склепу ведуть дві паралельні стрічки сходинок – одна спускається в підземний простір, а інша піднімається назад у молитовний зал. Це дозволило відвідувати храм великим групам християнських паломників”.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ