Картографія Чумацького Шляху

Картографія Чумацького Шляху

Найновіші дані з небаченою досі точністю показують розташування зірок у нашій Галактиці, – пише Джеремі Гсу у журналі “Scientific American”.

“Нещодавно астрономи створили найбільшу і найдосконалішу тривимірну мапу Чумацького Шляху. Місія Ґая, яку за мільйон доларів [насправді вартість була 650 млн євро – прим. ред.] створила Європейська космічна агенція, надала у квітні найновіший набір атмосферних даних з інформацією про розташування й рухи понад мільярда зірок.

Запущений у 2013 році супутник Ґая сканує всю небесну сферу, кружляючи орбітою навколо пункту Lagrange’a L2 з тіньового боку Землі. Для потреб цієї мапи впродовж майже двох років було виконано по 25 окремих вимірювань розташування та рухів 1% зірок, що належать до Чумацького Шляху. Дані, що з квітня публікувалися у серії статей на сайті наукового журналу “Astronomy & Astrophysics”, можуть екстраполюватися, симулюючи минуле і майбутнє нашої Галактики. “Наші вимірювання стосуються, звичайно ж, конкретного моменту, але ми також можемо пересуватися в часі назад і вперед”, – каже Джос де Бруїне, заступник наукового керівника проекту Ґая.

Ґая надала перші дані ще у вересні 2016 року, але, з огляду на обмежений час спостережень і виконання вимірювань лише для об’єктів з відомими раніше співвідношеннями, інформація стосувалися лише двох мільйонів зірок. Друга збірка містила такі ж параметри для 1,3 млрд зірок – тобто у 650 разів більше, ніж у першому пулі.

Ґая здатна детально спостерігати за конкретними зірками у віддаленому на 30 тис. світлових років центрі Галактики – що є співвідносним із спогляданням обсерватора із Землі копійчаної монети на Місяці. “Те, що Ґая точно визначає рухи зірок, надає отриманим нею даним такий революційний характер”, – говорить Еллісон Шеффілд, астрофізик із LaGuardia Community College, котра не брала участі у цьому проекті.

Два оптичні телескопи і три наукові інструменти, розміщені на Ґаї, дозволяють також визначити ясність, температуру і хімічний склад зірок. Найновіший збір даних містить кольори зірок, які надають суттєву інформацію про їхній вік і температуру поверхні.

Серед даних, які надає супутник, є також радіальні швидкості – швидкість руху до чи від Землі – для 6 мільйонів зірок. На підставі цього параметру дослідники спроможні вирахувати швидкість їхнього переміщення до Сонця, що зі свого боку показує, як могла проходити еволюція нашої Галактики. Окрім того, дані містить ще й спостереження за 13 тис. планетоїдів, що кружляють у Сонячній системі.

“Точне вимірювання розташування та рухів зірок не лише допоможе нам краще розуміти історію й еволюцію Чумацького Шляху, але й надасть підказки, що стосуються природи “темної матерії”, а також дозволить протестувати альтернативні теорії гравітації”, – каже Аміна Гелмі, член місії Ґая, астрофізик з Kapteyn Astronomical Institute, що в Голландії”.

 

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ