Каталог зоряних смертей

Каталог зоряних смертей
Зірки здебільшого помирають у доволі передбачуваний спосіб, але астрономи відкривають щораз більше незвичних наднових, які не надто відповідають традиційному образові – пише Анна Хо в журналі Scientific American.

9 вересня 2018 року під час рутинного огляду нічного неба автоматичний телескоп зареєстрував щось, що було схоже на нову зірку. Упродовж наступних кількох годин “зірка” стала вдесятеро яскравішою, що призвело до того, що написана мною програма, яка ідентифікує незвичайні космічні явища, здійняла тривогу. У Каліфорнії саме була ніч, я спала, але мої колеги на іншому кінці світу швидко зреагували. Через 12 годин ми вже мали достатньо даних, зібраних наземними й космічними телескопами, аби ствердити, що це був вибух зірки – наднової – у віддаленій галактиці. Але це не була звичайна наднова.

Порівнюючи дані з різних телескопів, ми дійшли висновку, що зірка, яка світила мільйони років, зробила щось дивне і таємниче: раптово викинула зі своєї поверхні шари газу, утворюючи кокон, а через кілька днів чи тижнів вибухнула. Матерія під час експлозії зіткнулася з коконом, випромінюючи незвичайно яскравий і короткотривалий спалах світла. Оскільки вибух стався у віддаленій галактиці – світло летіло до Землі майже мільярд років – то неозброєним оком цього не можна було побачити, але це зареєстрували наші обсерваторії. Переглядаючи раніше зібрані дані, ми могли навіть прослідкувати те, як за два тижні до вибуху зірка потемніла до яскравості, що становить одну соту яскравості самого вибуху.

Це було лише одне із кількох нещодавніх відкриттів, яке переконало нас у тому, що зірки вмирають несподівано різноманітно. Іноді ядро зорі, яке залишається після вибуху, і надалі є активним після зникнення зірки: воно може викинути струмінь енергії, що рухається із гіперрелятивістською швидкістю – так званий джет – який може знищувати зірки з більшою енергією, ніж звичайна наднова. Іноді буває, що в останніх днях чи роках свого життя зірка видихає значну частину газу в серії раптових ерупцій. Такі крайні випадки смерті зірки трапляються рідко, а ми не здатні пояснити, чому так іноді відбувається, а отже, ми досі не розуміємо повністю основ, які управляють процесами життя і смерті тих об’єктів.

Зараз ми із колегами намагаємося зібрати колекцію незвичних зіркових фінішів, які можуть кинути виклик традиційним постулатам. Ми починаємо ставити базові запитання і стараємося знайти на них відповіді. Які чинники вирішують, як помирає зірка? Чому деякі зірки закінчують своє життя ерупціями газу, а інші вибухають?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Зберегти нічне небо Мапа наднової