“Кібер-халіфат” ІДІЛ

“Кібер-халіфат” ІДІЛ
Поразка Ісламської держави на Близькому Сході та втрата території в Сирії не впливає на здатність бойовиків ІДІЛ вербувати прибічників та влаштовувати терористичні атаки в інших країнах. А все тому, що Ісламська держава використовує для пропаганди, агітації і рекрутингу нових членів Інтернет, зокрема соціальні мережі, за допомогою яких займається зовнішніми інформаційними операціями.

Пропагандисти ІДІЛ вміло “промивають мізки” та розповсюджують ксенофобські й терористичні ідеї ісламізму серед молоді в усьому світі. Для цього вони залучають всі можливі ресурси – ТБ, відео, радіо, листівки, агітаційні лекції в школах, громадських місцях, в мечетях Європи, Африки та Азії. Оскільки в Західному світі в останні десятиліття роль християнської церкви помітно ослабла, а люди не знають, на які цінності спиратися, суспільство потрапило у ціннісний вакуум, переживає кризу ідентичності. Всі ці обставини лише сприяють екстремістським ідеологіям, зокрема й пропагандистам ІДІЛ[1].

Ідеологія ісламізму пропонує людям, що переживають світоглядну кризу і намагаються віднайти для себе цінності, вельми конкретні та водночас прості й зрозумілі відповіді на складні питання. Вона використовує спеціальні наративи, зокрема віру в Аллаха, пропонуючи людям надію на краще життя, порятунок душі, щасливе існування в раю. Однак для одержання цього потрібно пройти конкретний шлях – прийняти іслам і вступити в ряди ІДІЛ.

Терористи відповідальні за “як мінімум 20 атак проти західних інтересів з початку року”, заявила директор розвідки в Національному контртерористичному центрі США Лора Шайо. Здатність терористів зв’язуватися з людьми, що “симпатизують” їм, по всьому світу через соціальні медіа “безпрецедентна”, що дозволяє ІДІЛ отримати доступ до багатьох екстремістів усередині цих країн[2].

“Знищення халіфату на фізичному рівні не означає кінця ІДІЛ як світової терористичної організації”, – заявив помічник міністра оборони США з спеціальних операцій Марк Мітчелл. Після втрати території ІДІЛ більше покладатиметься на віртуальні зв’язки і продовжить надихати своїх прибічників на напади та теракти. “Це новий халіфат – в кіберпросторі”, – заявив республіканець, представник комітету з нацбезпеки і державних питань Рон Джонсон.

Чи зникне “віртуальний халіфат” після того, як ІДІЛ програє і організація втратить свої території в Сирії і Іраку?

Хоча територія й важлива для ІДІЛ, але після нарощення потужності в Інтернеті вона не грає вирішальної ролі. Однак все ж повноцінно існувати лише в мережі Ісламська держава теж не може.

ІДІЛ не зникне як організація, але і процвітати як в останні декілька років теж не буде, зокрема через те, що його пропагандистська машина фактично знищена. З кожною поразкою терористичне угрупування змінює теми пропагандистських сюжетів. Цьогоріч ІДІЛ всіма силами прагне відвернути увагу своїх прибічників від втрати територій. Якщо у 2015-2017-му пропагандистські сюжети були на соціальну тематику: медицина, боротьба з наркотиками, щасливе дитинство тощо, то після низки військових поразок і втрати територій ролики стають більш агресивніші і воєнізовані.

Загалом у 2015-2016 рр. угрупування випускало більше 200 матеріалів на тиждень: відеосюжети, радіопрограми, статті і фоторепортажі. Щодня в декількох десятках новинних випусків висвітлювалась, часто з підміною фактів, ситуація на полі бою. Таким чином ІДІЛ не просто бездумно здійснювала пропаганду, вона створювала бренд. Очільники пропагандистської системи мали безпосередній доступ до керівників “халіфату”, брали участь у всіх аспектах життя на окупованих територіях – від військових справ і терористичних операцій за межами підконтрольної території до проектів з іригації й управління рухом на дорогах. Вони створювали утопічну картину життя в “халіфаті” – яскраву, однак неправдиву. Задля цього ІДІЛ знімала сюжети про ярмарки, де безтурботно грають діти, про поширення сучасних ліків серед хворих і людей похилого віку, про бідних і знедолених, які отримували від організації величезні суми грошей. Але останнім часом образ “ситого безтурботного життя” в “халіфаті” зник з пропагандистських матеріалів майже повністю. Цьогоріч організація оприлюднила лише фоторепортажі про збір винограду в Єгипті і боротьбу з наркотрафіком в Афганістані. Сьогодні основна складова бренду ІДІЛ – це війна, тому й стиль пропагандистських сюжетів став одноманітним: замість кадрів з дітьми на каруселях – підлітки в траншеях або за кермом начинених вибухівкою автомобілів. Мета таких роликів – укріпити бойовий дух, показавши, що бійці угрупування готові піти під кулі, і присоромити тих, у кого ще залишаються сумніви. Сьогодні головний герой пропаганди ІДІЛ – бойовик на завданні.

Чинники, що ускладнили пропагандистську роботу ІДІЛ

Втрата контролю над крупними містами в Іраку і Сирії, де були медіа-центри угрупування, автоматично унеможливила випуск пропаганди в промислових масштабах. Через це все помітнішу роль починають грати сюжети, створені за межами окупованих територій, збільшується частка контенту, який виробляють афілійовані з ІДІЛ угрупування в районі Синаю і в Афганістані.

Ще одним чинником, що ускладнює пропаганду ІДІЛ є кадровий дефіцит. Як і основні польові командири угрупування, її очільники, що контролюють систему пропаганди, давно стали мішенню міжнародної коаліції та її союзників. У 2015 році в результаті авіаударів були вбиті прес-секретар угрупування Абу Мухаммад аль-Аднані і “міністр пропаганди” ІДІЛ Абу Фуркан. Метою авіаударів коаліції часто ставали саме оператори, монтажери і продюсери, що займали пости різних рівнів в пропагандистській системі ІДІЛ.

Інтернет також перестав бути для бойовиків “безпечним місцем”. Завдяки тиску коаліції на мережевих провайдерів ІДІЛ більше не може поширювати пропаганду через великі соцмережі чи файлообмінники. У результаті пропаганда ІДІЛ поступово послабилась.

Однак і сьогодні найнебезпечнішою пропагандою Ісламської держави в мережі є матеріали з інструкціями підготовки терористичних нападів, виготовлення вибухівки і отруйних речовин, які розповсюджуються для використання активними прибічниками ІДІЛ.

Образ ісламського терориста як романтичного героя

Організація змогла створити успішний образ бійця ІДІЛ – ідеалізованого і романтичного бунтівника, революціонера, мученика, “воїна Аллаха”, якого підтримує і направляє Бог. Такий герой бореться з вищим злом – моральним спустошенням, безбожництвом, тобто з усім, що присутнє у західному суспільстві. Пропаганда ІДІЛ прагне показати, що її боєць не знає ні страху, ні милосердя, він “карає як меч Аллаха”, він жорстокий і нещадний до своїх ворогів, адже вони є й ворогами Бога. Такий образ є привабливим для чоловіків, які хочуть стати “супергероями”, та для дівчат, які саме так уявляють свій романтичний ідеал (цю слабкість жінок бійці успішно використовують під час Інтернет-знайомств, щоб переманювати дівчат з заходу на підконтрольну ІДІЛ територію). До того ж після смерті воїнам обіцяють рай, де вони проведуть вічність в оточенні дів неймовірної краси.

Як ІДІЛ використовує Інтернет і соціальні мережі для пропаганди і рекрутингу нових членів?

Для залучення прихильників ІДІЛ створює відеоролики на різних мовах – німецькій, англійській, російській, арабській, турецькій, французькій тощо. Як правило, такі ролики є дуже якісними: у них є динамічний сюжет, ясні і прості для сприйняття меседжі, герої – воїни Аллаха – емоційні, жорстокі, агресивні, хоробрі і фізично сильні.

Багато пропагандистських роликів ІДІЛ висвітлюють терор – жорстокі страти, тортури, розстріли людей, кров, вибухи, акти геноциду. Це вкрай емоційне й агресивне пропагандистське посилання, що має на меті залякати, шокувати та деморалізувати людей, але також і завербувати всіх тих, кого такі жахи приваблюють – психічно хворих, психопатів, маніяків, вбивць авантюристів, аутсайдерів тощо. Зазвичай це люди із заниженою самооцінкою, часто з проблемних сімей, з психологічними й нервовими розладами, як правило, з початковою та середньою освітою. Прикладом такої людини є норвезький терорист Андрес Брейвік, якому образ героя, що кинув виклик всьому цивілізованому світу, здався дуже привабливим. Для таких людей акт насильства є виходом з проблем, можливістю самоствердитись, насолодитися безмежною владою, відчути себе сильним, шанованим, здійснювати будь-які злодійства безкарно, оскільки всі вони санкціоновані самим Аллахом.

Крім “жорстких” сюжетів, використовується й “м’яка сила” – ідилічні картини життя на окупованій території, щасливі діти, люди похилого віку оточені турботою, увагою і пошаною; хворі забезпечені ліками від “держави” тощо.

Російський слід “кібер-халіфату”

 Німецькі експерти у сфері безпеки вважають, що ІДІЛ не може проводити складні шпигунські і саботажні атаки в Інтернеті. За даними видання “Deutsche Welle”[3], є багато доказів того, що атаки “кібер-халіфату” насправді здійснюють хакери Кремля. Такі підозри виникли ще в квітні 2015 року, коли кіберзлочинці ІДІЛ блокували телеканал TV Monde і використовували його сайт для погроз на адресу французів. Цілком можливо, що атаки “кібер-халіфату” на центральне командування збройних сил США в 2015 році, на Держдепартамент США і саудівські силові відомства на початку 2016 року насправді були здійснені за дорученням Кремля.

Інформаційні кампанії і тактика залякування

Деякі відеоролики, що висвітлюють вбивства сирійських вояків або відрізання голів західним журналістам, є “актом відплати Заходу”. Вони показують, що помста Аллаха може наздогнати кожного, хто виступить проти ІДІЛ. Інша частина відеороликів – це “послання родичам і друзям” “невірних”. У них зазвичай показують забитого, переляканого, приниженого і зв’язаного заручника, у кінці відео його розстрілюють або відрізують голову. Родичі і друзі жертви після перегляду такого жахливого кліпу мають бути шоковані і деморалізовані.

Окрім коротких роликів ІДІЛ знімає навіть власні пропагандистські фільми, наприклад, сумнозвісну стрічку “Полум’я війни”. Фільм створений у 2014 році, щоб залучити в ряди ІДІЛ нових прибічників.

У квітні 2016 року група хакерів-ісламістів “Об’єднаний кібер-халіфат”, що підтримує ІДІЛ, вкрала особисту інформацію працівників Держдепартаменту США. Як докази кіберзлочинці розіслали ЗМІ знімки екрану з іменами, прізвищами і телефонами 50 осіб. У заяві хакери погрожують убити цих людей, “роздавити” США. У тому ж місяці хакери повідомили про викрадення даних 18 тисяч працівників органів безпеки Саудівської Аравії, а ще раніше опублікували в мережі список з іменами більше 3,5 тисяч нью-йоркців з повідомленням: “Ми хочемо, щоб вони були мертві”.

Отже, інформаційні операції ІДІЛ є вельми успішними. Бойовикам вдалося посіяти жах і паніку в західному суспільстві, а також завербувати тисячі прибічників не лише в Сирії чи Іраку, але й в інших країна Близького Сходу, Африки і навіть Європи. Сьогодні світовій спільноті важливо знайти інструменти протидії та руйнації міфів, створених політтехнологами та ідеологами ІДІЛ. Однак глобальною тенденцією сучасного світу все ж залишається радикалізація політичного та соціального життя на тлі економічних та соціальних проблем, що охопили майже всі континенти та нації.

[1] Zgryziewicz, R.; Grzyb, T.; Fahmy, Sh.; Shaheen J. 2015. Daesh information campaign and its influence, 8th January 2016, NATO Strategic Communications Centre of Excellence, Riga.
[2] Routers: Doina Chiacu. U.S. officials warn of ISIS’ new caliphate: cyberspace
[3] Deutsche Welle: Der Spiegel: За хакерскими атаками ИГ стоит Россия

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ