Кістки, що розповідають про цунамі

Кістки, що розповідають про цунамі
У 2004 році землетрус під Індійським океаном спричинив цунамі, що промчало на захід від Суматри і знищило узбережжя Південно-Східної Азії; коли ж воно дійшло до Африки, то втратило значну частину своєї сили – пише Крістіан Фоджерті в журналі Scientific American.

Потім чимало вчених твердило, що ризик руйнівного цунамі біля берегів Східної Африки є незначним. Однак нові дослідження, що проводяться з шаром тисячолітнього піску, заповненого людськими кістками, у затоці Пангані у північно-східному узбережжі Танзанії, вказують на те, що загроза таких велетенських цунамі є реальною.

Археологи із Університету Дар-ес-Салама уже давно проводять розкопки на цій локації, але зараз міжнародна група геологів вирішила пов’язати свій аналіз місцевих пісків з комп’ютерними симуляціями наступних землетрусів. Опис їхньої праці з’явився у травневому номері часопису Geology. Дослідники знайшли докази того, що рибацьке поселення, що колись лежало у затоці Пангані, було перетворене у прах внаслідок цунамі, спричиненого процесами у суматрійсько-андаманській зоні субдукції – тій самій, що була відповідальна за велику хвилю у 2004 році.

Дослідженнями керував Вітторіо Маселлі із Університету Далхаузі, що в Новій Шотландії (Канада), який також знявся у документальному фільмі National Geographic Explorer. Всередині шару піску науковці знайшли останки дрібної морської фауни, принесеної з відкритого моря, та поламані людські кістки, стан яких не можна було списати на хвороби, раптові чи традиційні поховання. “Зважаючи на всі факти, ми вирішили, що найкращим поясненням є цунамі”, – каже Маселлі.

Це дослідження може стати першим із серії відкриттів, необхідних для розуміння рівня загрози від цунамі вздовж узбережжя Східної Африки, що з цього погляду досі недостатньо вивчене. Відповідники цього дослідження є також в інших місцях: з іншого боку Індійського океану, у тих самих районах узбережжя, що найбільше постраждали внаслідок катаклізму у 2004 році, науковці відкрили схожі тисячолітні поселення, змиті цунамі. “Можливо, найцікавішим аспектом цієї праці є те, що вона так добре відповідає результатам моїх колег із східного узбережжя Індії, – говорить Еміль Окаль, сейсмолог із Північно-Західного університету, який не брав участі у згаданих дослідженнях. – З геологічної перспективи це може мати суттєве значення”.

Хоч для того, щоб оцінити рівень загрози для узбережжя Східної Африки повністю, потрібні подальші дослідження, науковці вважають, що навіть нинішні результати їхньої праці можуть бути важливим приводом для роздумів для забудовників, які хочуть інвестувати в цей регіон, що швидко урбанізується. “Вже зараз можна сказати, що плануючи довготермінові інфраструктурні проєкти, – каже Енді Мур, співавтор праці і геолог з Ерлхем-коледжу, – треба бути дуже обережними” і зважати на подібні поселення, що залишились після цунамі.

Додаткові дослідження мають допомогти майбутнім великим агломераціям Східної Африки уникнути надмірного ризику – каже Маселлі. “Наразі ми дослідили лише одну малу локацію у цілій Африці. Але вже можемо сказати: «Подивіться, що ми знайшли». Тепер потрібно повернутись у Східну Африку і шукати далі”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


На людей з ожирінням вакцина від Covid-19 може не подіяти Озон може вбити коронавірус?