Клопітне добриво

Клопітне добриво
Антибіотики, які дають коровам, змінюють обіг вуглецю в ґрунті. Коли в середині 40-х років свійським тваринам почали давати антибіотики, відразу ж виникли й дебати про те, чи такі дії насправді є раціональними – пише Пітер Ендрю Сміт у журналі Scientific American.

Дослідження, опубліковані у грудні 2019 року в Ecology Letters, додали ще один занепокійливий аргумент до тих дебатів: рільники часто використовують добриво, щоб збільшити рівень вуглецю в ґрунті та полегшити рослинам процес отримання з нього живильних складників, але відходи від дійних корів, яким регулярно дають антибіотики, спричиняють зміни у складі різних видівґрунтових бактерій і грибів. Це зі свого боку призводить до того, що рослини модифікують спосіб отримання вуглецю з атмосфери і перетворення його в органічні сполуки. Цю активність рослин беруть до уваги в багатьох стратегіях затримки кліматичних змін.

Карл Вепкінг, який зараз працює в Colorado State University, ще як магістрант проводив цікавий експеримент. На три дослідні ділянки на лузі в штаті Вірджинія він щомісяця привозив добрива трьох типів та розкладав його в кількості 648 г/м2. Через кілька місяців він накрив ділянки на сім днів плексигласовими накидками, а потім накачав під них двоокис вуглецю, означений конкретним ізотопом вуглецю, щоб можна було прослідкувати мандрівку цієї субстанції. Як повідомляє науковець, добриво від корів, яким не давали антибіотиків, мало дуже позитивний вплив на рослини: прискорювало їх ріст і призводило до того, що поглинутий ними під час фотосинтезу вуглець залишався у рослинах і ґрунтових мікроорганізмах. Зате на ділянках з добривом від тварин, яким давали антибіотики, аж удвічі більше вуглецю, отриманого рослинами, поверталося в атмосферу у вигляді двоокису вуглецю. “Від того, чи дають коровам антибіотики, залежить, як потім рослини чинять з вуглецем”, – каже Вепкінг.

Ґрунти є вдвічі більшим складом для вуглецю, ніж атмосфера, а збільшення обсягу такого складу може допомогти у сповільненні кліматичних змін. Франческа Котруфо, екологиня із Colorad State, яка не була залучена до описаних досліджень, звертає увагу на те, що в нових моделях обігу вуглецю у природі щораз більшу роль відіграє вплив рослин на активність мікроорганізмів, що зберігають цей елемент у ґрунті. Хоч дослідження Вепкінга не охоплювало вже накопиченого вуглецю, вчений звернув увагу на те, як антибіотики впливають на процес використання рослинами новоотриманого вуглецю з атмосфери. Це, на думку Котруфо, є “чимось абсолютно новим, цікавим і вартим уваги”.

Вепкінг підозрює, що оскільки антибіотики зменшують ефективність поглинання вуглецю рослинами, то годування свійських тварин медикаментами може зменшити користь для клімату від використання добрив. “Ми продемонстрували, що потенційно позитивний ефект додавання до ґрунту тваринних відходів вже не є таким позитивним, якщо джерелом теоретично натуральних добрив є худоба, якій дають антибіотики”, – говорить він, застерігаючи, однак, що поки що важко було б однозначно стверджувати, наскільки годування свійських тварин медикаментами зменшує користь для клімату від використання добрив. “Це питання ключового характеру. В США тваринництво є джерелом 13 млн кг антибіотиків, які щороку потрапляють в зовнішнє середовище, і це число, найімовірніше, зросте”, – каже Вепкінг.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Підводні очі Користь від пожеж