Коли будуть розблоковані українські порти?

Коли будуть розблоковані українські порти?

Триває російсько-українська війна, що не тільки спричиняє великі жертви серед українців і збитки для нашої країни, а й суттєво загрожує світовій економіці. Зокрема, експерти говорять про високу ймовірність продовольчої кризи в країнах Близького Сходу й Африки. Ємен, наприклад, імпортував з України 22 % з усього обсягу пшениці, а Єгипет – 26 % кукурудзи. Проте цього року через війну в Україні кількість зернових буде меншою, ніж у 2021-му, а ціни, навпаки, зростуть, тож на ці та інші країни може чекати гуманітарна катастрофа і навіть голод.

За даними Міжнародного комітету Червоного Хреста, уже сьогодні від нестачі продовольства в Африці страждають приблизно 350 млн осіб. Генсек ООН Антоніу Гутерреш зазначив, що воєнні дії в Україні можуть приректи на голод і злигодні п’яту частину людства. Усе це може призвести до масових протестів, виступів проти влади й, можливо, навіть збройних сутичок у країнах Африки, а відтак і до потужної міграційної кризи, під час якої потоки біженців ринуть у Європу. Україна в такій ситуації відійде на другий план, а отже, Росія матиме шанси на послаблення санкцій.

Щоб розв’язати цю проблему, Антоніу Гутерреш веде перемовини з Росією. Він навіть заявив, що в них уже є певний прогрес, проте повірити в це важко. Найімовірніше, Росія обіцяє Гутеррешу, що найближчим часом розблокує українські порти, але далі обіцянок справа не йде: сторони наразі не досягли жодних конкретних домовленостей і не підписали жодних угод.

Перемовини з Росією проводить і Туреччина. Вона хоче стати потужним регіональним гравцем, а розв’язання цієї ситуації суттєво посилило б її вагу в Близькосхідному регіоні. Крім того, наступного року в Туреччині відбудуться парламентські й президентські вибори, тож Ердогану дуже важливо мати успіхи на зовнішній арені. Однак російська й турецька делегації ні про що так і не домовилися під час переговорів. Росія заявила, що вона нібито не заперечує проти вивезення українського зерна, але цьому заважають європейські санкції, тому щойно вони будуть скасовані, вона розблокує порти. Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у цьому контексті зазначила, що обмеження не стосуються продовольства й що це чергова брехня Москви, яка намагається скинути провину за блокування українських портів на Євросоюз.

Отже, оскільки ситуація на продовольчому ринку погіршується щомісяця, чи можливо розв’язати цю проблему найближчим часом? Торік Україна вивозила 5–6 млн тонн зерна щомісячно, проте від початку цього року було експортовано лише 1 млн тонн. Україна намагається вивозити зерно залізницею, через Дунай і порти в Румунії, але цього замало. Приблизно 20 млн тонн зерна заблоковано в українських портах. Росіяни заявляють, що щойно Україна розмінує прибережну зону, вони створять коридор для вільного проходу суден. Однак жодні угоди підписувати не хочуть, а отже, прагнуть, щоб Україна розмінувала свої території, аби потім на них можна було висадити російський десант. Водночас окупанти відмовилися розмінувати свої мінні поля в Чорному морі, коли їх про це просили українці – це й показує справжні наміри росіян.

Отже, є декілька варіантів розв’язання проблеми. Перший із них – це активне залучення міжнародних організацій, зокрема ООН, що були б гарантами, і провідних країн, які б надали військові кораблі для супроводу мирних суден із зерном. Але західні держави бояться, що Кремль може зрозуміти це як провокацію, що зі свого боку спричинить військове зіткнення між Росією й силами НАТО. Тому ще один можливий варіант – це військове розв’язання проблеми: українці завдадуть потужних ударів по Чорноморському флоту РФ, щоб він уже не зміг виконувати бойові завдання. Україна має для цього потужні “Нептуни”, але цього замало, нашій країні потрібне найсучасніше протикорабельне ракетне озброєння, яке нам можуть надати західні союзники. Потрібно буде також розмінувати акваторію Чорного моря, на що може піти декілька місяців. Звичайно, розв’язання проблеми дипломатичними методами відбулося б швидше, але Росія не налаштована на перемовини, адже й далі висуває вимоги й шантажує світ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Що принесла Україні зустріч у форматі “Рамштайн”? Чи стане Україна членом ЄС найближчим часом?