Коли Росію визнають державою-спонсором тероризму?

Коли Росію визнають державою-спонсором тероризму?

Нещодавно Сенат США ухвалив резолюцію, у якій закликав Держдеп визнати Росію державою-спонсором тероризму. Воєнні злочини в Сирії, Грузії, Чечні, вбивство мирного населення в Україні, руйнування цивільної інфраструктури, збиття малайзійського “Боїнга” з цивільними пасажирами, підтримання радикальних формувань у різних регіонах світу – усе це й багато іншого є типовою практикою Росії. Крім того, у РФ була створена приватна військова компанія “Вагнер”, яка скоїла воєнні злочини в багатьох країнах.

Згодом Палата представників США також запропонувала ухвалити закон про визнання Росії державою-спонсором тероризму. На відміну від Сенату, який тільки подав звернення до Держдепу, Палата представників хоче ухвалити закон самостійно. Потім його має підтримати Сенат і підписати президент Джо Байден.

Вчора США запровадили низку обмежень проти Росії, однак оголошення РФ державою-спонсором тероризму суттєво розширить і поглибить ці санкції. Зокрема, буде застосована заборона на експорт і продаж оборонних товарів, посилиться контроль над експортом товарів подвійного призначення, будуть запроваджені обмеження для державних і бізнес-структур РФ, а також для компаній інших країн. І якщо закордонні підприємства торгуватимуть із країною-агресором, проти них також ухвалять санкції. Торговельні відносини з Росією здебільшого будуть заблоковані. Єдиний виняток може становити торгівля продовольством, оскільки блокада українських портів призвела до світової продовольчої кризи.

Також відповідно до американського законодавства будь-який громадянин іншої країни, який зазнав збитків чи фізичної шкоди від військовослужбовців держави-агресора, може звертатися в американський суд, щоб дістати відшкодування коштом російської сторони чи заморожених російських активів.

США присвоїли статус країни-спонсора тероризму Північній Кореї, Ірану, Кубі й Сирії. Тому Росія потрапить у дуже колоритну компанію. Проте не все так просто. Хоча американські парламентарі активно підтримують реалізацію цієї ініціативи, очільник Держдепартаменту Ентоні Блінкен поки що роздумує над її впровадженням. І причин є кілька. По-перше, американці не хочуть загострення конфронтації з Росією, оскільки Путін у разі оголошення РФ країною-спонсором тероризму може посилити агресію проти України чи навіть застосувати ядерну зброю.

По-друге, США не хочуть повністю припиняти торгівлю з Росією. Америка закуповує у РФ паливо для атомних електростанцій, якщо ж торговельні відносини з нею будуть припинені, потрібно буде шукати заміну, а це не так легко. Крім того, у російському полоні є декілька американців. Якщо США нададуть Росії статус спонсора тероризму, їхня доля буде трагічною: у кращому разі вони надовго опиняться у в’язниці, а в гіршому – їх засудять до смертної кари. Тому Держдеп США поки що не поспішає, проте рано чи пізно Росію оголосять державою-спонсором тероризму і вона відчує всі негативні наслідки цього статусу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи витримає Захід енергетичний тиск Росії? Як ЄС демонструє єдність у відповідь на російський енергетичний шантаж