Кому пражани завдячують збереженням міста?

Кому пражани завдячують збереженням міста?
Кілька днів тому чеський скульптор Давид Черни, який має свою неповторну творчу манеру, де поєднує сатиру, провокацію та небанальний підхід до реалізації задуманого, представив нову роботу – скульптуру на честь воїнів-“власівців”, які віддали своє життя, захищаючи Прагу.

За тридцять років мистецької діяльності роботи Давида Черни здобули настільки широке визнання, що стали одними з обов’язкових місць для відвідин чеської столиці. І хоча пройтись празькими екскурсійними маршрутами наразі неможливо, туристичні путівники вже доповнюються новим важливим для пражан об’єктом.

Все почалось з того, що староста району Ржепориє, розташованого на околиці Праги, Павел Новотний вирішив віддати шану пам’яті “власівців”, які перейшли на бік жителів Праги у травні 1945-го року під час повстання проти німецьких нацистів. Саме завдяки їхній підтримці місто не спіткала доля зруйнованої вщент Варшави, яка боролась з окупантом протягом 63 днів і даремно плекала надію на підтримку Червоної армії, яка з іншого боку Вісли чекала, доки німці доб’ють повстанців. Під час збройного протистояння у Празі загинуло понад 300 “власівців”. Посольство Росії у Празі висловило протест проти ініціативи вшанування їхньої пам’яті.

У відповідь Павел Новотний написав листа Президенту РФ Володимиру Путіну, в якому, зокрема, зазначив: “Для нас не важливо, якими були мотиви РВА, ми тут, в Ржепориї, не можемо домислювати. Чи й не маємо права. Але ми маємо свої сільські хроніки, спогади очевидців, роботи істориків. І совість”.

І от кілька днів тому на Ржепориївській площі було встановлено металевий стовп, на вершині якого розміщено маленький танк Т-34, прикритий німецькою каскою. Біля стовпа розташовано меморіальну таблицю з таким текстом:

«Була 10 година вечора 6 травня 1945 року. Празьке повстання охопило вулиці міста. У Ржепориї в штабі 1-ої дивізії збройних сил Комітету визволення народів Росії було видано наказ допомогти братам-чехам. Наказ, який віддав генерал-майор Сергій Кузьмич Буняченко, змінив хід повстання проти німецьких окупантів на користь чеського народу».

Діяльність антисталінської Російської визвольної армії, відомої як “власівці”, вважається суперечливою з огляду на велику кількість обставин. Однак беззаперечним історичним фактом залишається те, що ці люди були єдиною організованою військовою силою, яка підтримала повсталих пражан. Їхнє втручання у найкритичніший момент зупинило наступ нацистської армії та врятувало Прагу від знищення.

За звільнення міста під час Празького повстання віддали свої життя понад триста “власівців”. Більшість полеглих було поховано у численних братських могилах, які дуже часто не означені належним чином і перебувають у недостойному стані. Деякі з могил невіднайдені та, ймовірно, не будуть віднайдені ніколи.

“Чи усі чехи потім зрозуміли, які росіяни врятували їм місто?” – запитував Олександр Солженіцин в «Архіпелаг ГУЛАГ».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Людина людині хто? Метро «Бабин Яр»?