Користь від пожеж

Користь від пожеж
У очищених пожежами лісах збільшується кількість різновидів кажанів, які є природними ліквідаторами комах. Щоночі ці літаючі ссавці покидають свої криївки у печерах і споживають мільйони комах, зокрема таких, що розносять хвороби серед людей та свійських тварин – пише Джейсон Ґолдман у журналі Scientific American.

Однак скорочення місць їхньої вегетації та зміна клімату, а також такі інфекції, як комплекс білого носа, зменшують можливості діяльності кажанів. Нові дослідження додають ще один чинник: лісові пожежі. Але не в тому сенсі, що їх зараз надто багато, а навпаки – надто мало.

У горах Сьєрра-Невада в Каліфорнії кажани пристосувалися до природних пожеж. Але оскільки протипожежна профілактика, яку проводять вже 100 років, обмежила частоту проявів стихії, ліси стали густішими – у них більше дерев та підліску. “Ми хотіли подивитися, як ці зміни природного ритму пожеж вплинули на різноманіття видів кажанів”, – каже Зак Стіл, еколог з Університету Каліфорнії в Берклі, який проводив дослідження. Він розпочав їх, будучи магістрантом в Університеті Каліфорнії у Девісі.

Стіл і його колеги помістили у лісах мікрофони, щоб реєструвати характерний ехолокаційний відгомін, що його створюють кажани. Записи проводились упродовж трьох років на шести локаціях. На трьох з них останнім часом траплялись пожежі, а три інші вогонь пощадив.

У тих лісах, де проводили спостереження, проживає загалом 17 видів кажанів. Дослідження показали, що там, де пожеж не було віддавна, залишилось вісім видів, а в лісах, охоплених пожежами, – 11 (деякі види помічені і в одних, і в інших). “Ми сподівались, що ті види, які надають перевагу менш густим лісам, скористаються з пожеж, а пристосовані до гущавин захочуть жити там, де пожеж давно не було, – розповідає Стіл. – Тим часом частина видів з другої групи також частіше з’являлася у лісах, які очищав вогонь”.

На думку дослідників, для кажанів ідеальні умови є тоді, коли існує комбінація просторів: як таких, що їх оминув вогонь, так і таких, що були випаленими, але в різному ступені – науковці називають це явище пірорізноманітністю (pyrodiversity). Результати досліджень було опубліковано в грудні 2019 року у Scientific Reports.

“Пожежі часто підвищують рівень різноманітності місць вегетації, а види цим користаються, – коментує Ендрю Штіллман, біолог з Університету Коннектикуту, який не брав участі у дослідженнях. – Переважно екосистема і краєвид збагачуються таким різноманіттям”.

Боротьба з пожежами призводить до того, що деякі види втрачають доступ до їжі та інших ресурсів. “Пожежі є чимось природним, і багато тварин їх потребують, – додає Штіллман. – Зменшення кількості кажанів, які тисячі років тому адаптувалися до вогню, – це ще один негативний наслідок обмеження пожеж у лісах Каліфорнії”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


ДНК як носій даних Безпечніші ядерні реактори