Космічні здобутки людства у 2018 році

Космічні здобутки людства у 2018 році
Розвиток людської цивілізації неможливо уявити без  космічних досліджень. Адже підсвідомо людина розуміє, що життя на Землю прийшлоз Космосу, а прагнення пізнати свого Творця, напевне, найвеличніша мрія кожної людини.

З моменту запуску першого штучного супутника в 1957 році пройшло 62 роки, а людство за цей період досягло колосальних успіхів у дослідженні Всесвіту. Міжпланетні апарати NASA – Pioneer 10, Voyager-1, Voyager-2 – взагалі покинули межі Сонячної системи.

2018 рік також відзначився досить цікавими і важливими здобутками в космічних дослідженнях. Всього за рік згідно інформації  Spacelaunchreport відбулося 114 запусків ракет. Насправді їх могло бути і більше, оскільки деякі надсекретні військові місії окремі держави можуть і приховувати.

Як не дивно, лідером в цьому році став Китай – 39 космічних запусків. В порівнянні з попереднім роком (18 запусків) Китай  збільшив кількість стартів ракет більш, ніж у два рази. Такого швидкого прогресу не досягла жодна  країна світу.

США в минулому році здійснила 31 космічних стартів ракет. До речі,  в американському ракетоносії Antares, який здійснив у 2018 році два старта, перша ступінь була виготовлена в Україні.

Приватна компанія Ілона Маска Space X здійснила 21 запуск, а її ракетоносій Falcon-9 став одноосібним лідером за кількістю виведених на орбіту  супутників. І хтозна, можливо, саме Space X  Ілона Маска ввійде в історію як така компанія, що здійснила перший політ людини на Марс.

Росія здійснила 20 запусків, правда, частина з них закінчилася аваріями. Європейська космічна асоціація нараховує минулого року 8 запусків, Індія -7, Японія – 6, Нова Зеландія -3.

Вже давно минули ті часи, коли задля трансляції космічних стартів переривали телевізійні програми і це подавалось як надважливі новини. Але старти ракетоносіїв Falcon знову повернули увагу до космічних досліджень, а повернення ступенів ракетоносія з вертикальною посадкою компанії Ілона Маска  вдалося зробити звичним явищем.

А те космічне шоу, яке компанія Space X зробила зі старту надважкої ракети Falcon Heavy з автомобілем Tesla Roadster на борту, назавжди залишиться в нашій пам’яті як подія, яка подарувала нам незабутні позитивні емоції. Та крім видовищної події, запуск Falcon Heavy має і епохальне космічне значення, адже цей ракетоносій в змозі вивести на орбіту Землі до 64 тон корисного вантажу. Це відкриває зовсім інші можливості для пілотованих міжпланетних подорожей до Марсу, створенню нових великих космічних станцій як на орбіті Землі, так і на поверхні Місяця.

Falcon Heavy вражає своїми розмірами: висота близько 70 м, ширина 12, 2 м, а вага 1420 тон. Сумарно цей ракетоносій має 27 реактивних двигунів, які працюють на зрідженому кисні і гасі. Ракета здатна доставити до Марсу вантаж вагою 16800 кг, а до Плутону – 3500 кг.

Минулий рік запам’ятаєтався й іншими важливими космічними місіями. Так 18 квітня 2018 ракетоносій вивів на орбіту новий телескоп TESS, який продовжить пошук екзопланет (планет подібних до Землі) у ближньому Всесвіті.  

Марсохід  Opportunity, запущений до Марсу ще в 2003 році , на початку 2018 року знову продовжив дивувати вчених. Перевершивши розрахунковий термін роботи в 55 разів, він  передавав нові знимки планети, використовуючи тільки енергію з сонячних панелей. Систем самоочищення панелей марсохід не мав, але до здивування науковців, цю роботу виконували марсіанські вітри, періодично здуваючи пил з сонячних елементів.

5 травня 2018 року розпочалася нова марсіанська міссія NASA – ракетоносій Atlas V 401 стартував до Марсу з новим марсоходом InSight , який забезпечений спеціальним сейсмометром, щоб досліджувати коливання марсіанської поверхні. 26 листопада InSight здійснив успішну посадку на поверхню планети і передав перші фото. А 7 грудня дослідницький модуль вперше передав на Землю аудіозапис звуку марсіанського вітру.

Слід згадати і ще одну надскладну космічну місію – OSIRIS-Rex. Міжпланетна станція NASA стартувала в 2016 році і продовжує свій політ до астероїда Бенну. Унікальність цієї місії полягає в тому, що OSIRIS-Rex у 2019 році повинен взяти зразки ґрунту астероїда і доставити їх на Землю. В серпні-вересні 2018 року станція вже передала перші знимки астероїда і продовжує успішний політ до нього.

Незалежно від своїх американських колег науковці Японії, Німеччини і Франції також досягли великих успіхів у дослідженні Всесвіту. Так 3 грудня 2014 року з японського космодрому Танегасіма був запущений космічний зонд Хаябуса-2, завданням якого було здійснити посадку декількох автономних модулів на астероїд Рюгу, взяти проби ґрунту і повернутися на Землю. 21 вересня 2018 року вже була здійснена перша в історії посадка роботів Rover-1A і Rover-1B на поверхню астероїда. Повернення зонда на Землю заплановано на кінець 2020 року.

2018 рік також запам’ятається початком епохальної місії по вивченню Сонця. 12 серпня 2018 року надпотужний ракетоносій Delta IV Heavy здійснив старт з мису Канаверал з дослідницьким зондом Parker Solar Probe. Вчені сподіваються що космічний апарат підійде до нашого світила на рекордно близьку відстань у 6, 2 млн. км (8,86 радіусів Сонця) і здійснить дослідження зовнішньої корони. Вже 5 листопада 2018 року зонд Parker Solar Probe наблизився до Сонця на відстань – 15 млн. км, розвинувши швидкість близько 343000 км/год. Загалом місія розрахована до 2025 року.  

Ще один цікай старт здійснили 20 жовтня 2018 року Європейське космічне агенство (EKA) і Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA), запустивши спільно космічний апарат для дослідження Меркурія. Цією місією, якій дали назву BepiColombo,  планується виведення на орбіту найближчої до Сонця планети двох дослідницьких зондів – Mercury Planetary Orbiter і Mercury Magnetospheric Orbiter. Цей космічний апарат у 2025 році повинен вивести на орбіту Меркурія зонди, які з відстані в 400 км розпочнуть досліджувати планету.

В 2018 році Китай не тільки став лідером за кількістью космічних запусків, але і розпочав новий етап в дослідженні Місяця. 7 грудня потужний ракетоносій «Великий похід – 3В» стартував з китайського космодрому з місячною станцією «Чанье-4». А вже 3 січня 2019 року планетоход «Юйту-2» здійснив посадку на зворотний бік Місяця і передав на Землю перші знимки.

Великі здобутки в дослідженні Всесвіту за останні роки, народжують надію, що недалеко той час, коли з’являться такі масштабні космічні місії, які об’єднають людство, відродять в людях розуміння, що ми всі є дітьми Всесвіту і повинні оберігати наш космічний дім –  планету Земля.

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ