Краще старіння

Краще старіння

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у період 2015–2050 років відсоток світової популяції віком понад 60 років майже подвоїться – з 12 % до 22 %, що є неабияким викликом для систем охорони здоров’я. Старіння пов’язане з хронічними недугами, як-от деменція, рак, діабет другого типу і захворювання системи кровообігу. Бажання продовжити свій вік або ж знайти еліксир молодості, імовірно, таке саме старе, як і людство. Ми вже починаємо відкривати молекулярні механізми старіння, що дасть нам змогу жити не просто довше, але і здоровіше – пишуть Вілфрід Вебер і П. Муралі Дорайсвамі в журналі Scientific American.

Завдяки епігенетиці, а також виникненню і вдосконаленню так званих оміксних технологій (які дають змогу, наприклад, кількісно окреслювати активність усіх генів чи концентрацію всіх білків і метаболітів у клітині) ми починаємо краще розуміти ключові механізми старіння. Одним із захопливих прикладів є пізнання комбінації визначених епігенетичних маркерів (генів, що змінюють активність під впливом поведінки чи довкілля) або метаболічних зв’язків, які можуть слугувати ідентифікаторами біологічного віку організму.

Такі маркери є також ефективними показниками недуг похилого віку й супутнього ризику смерті. Дослідження у сфері секвенування генетичної інформації окремих клітин в організмі продемонстрували, що кількість мутацій зростає з віком. Коли організм виправляє такі мутації, це може залишити в ДНК слід, пов’язаний зі старінням, що є іншим різновидом маркера. Пошкодження ДНК  має зв’язок ще й зі старінням клітин (це означає, що вони не можуть більше ділитися) або із виснаженням стовбурових клітин, які мають ключове значення для відновлення тканин.

Досягнення науки у сфері пізнання механізмів старіння вже уможливлюють розроблення цільових терапій. Наприклад, одне з клінічних досліджень показало, що приймання впродовж року фармацевтичного коктейлю, який містить людський гормон росту, може повернути “біологічний годинник” на 1,5 року назад. Схожі дослідження на гризунах продемонстрували, що генна терапія, скерована на три гени, пов’язані з довголіттям, може гальмувати розвиток чотирьох базових вікових хвороб. Науковці також ідентифікували в крові молодих людей білки, які після введення старим мишам покращували маркери пов’язаної зі старінням дисфункції мозку, що вказує на можливість поліпшення пізнавальних функцій, які слабнуть із віком.

Понад 100 фірм надихнулися новими знаннями про процес старіння на молекулярному рівні й перспективними результатами клінічних досліджень та почали використовувати ці надбання у фармацевтиці й генній інженерії, щоб продовжити здоров’я й життя. Ці фірми здебільшого перебувають на етапі доклінічних випробувань або ранніх клінічних розвідок.Прогрес у дослідженнях, що їх підтримують інвестори, створює надію на здорове життя в похилому віці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Ліки на вимогу Енергія від безпровідних сигналів