Ким були біблійні філістимляни?

Ким були біблійні філістимляни?
Біблійні оповіді про невпинні закляті війни євреїв із філістимлянами в Палестині довгий час ставили перед вченими питання: ким були ці войовничі люди, які раптово з’явилися понад 3 тис. років тому на узбережжі Леванту і стали частиною загадкових “народів моря”, такого собі вільного квазідержавного союзу піратських угруповань?

Нещодавні дослідження ДНК скелетів із розкопок в Ашкелоні (Ізраїль), результати яких були опубліковані в науковому журналі “Science Advances”, підтвердили теорію, що філістимляни мали частково європейське коріння, а їхні пращури, швидше за все, походили з півдня континенту. Версія про те, що філістимляни прийшли на Близький Схід з області Егейського моря, спиралася на давні тексти і схожість археологічних знахідок, виявлених у цих двох регіонах. Професор археології в коледжі Вітон і співочільник розкопок в Ашкелоні Даніель Мастер засвідчив, що “дані, отримані на основі аналізу ДНК, підтверджують теорію про те, що філістимляни були мігрантами, які вийшли з регіону Егейського моря й досягли Ашкелону”.

Новоприбулі доволі швидко змішалися з місцевим населенням. З плином кількох століть геном філістимлян став дуже близький до геному левантійських народів, серед яких вони жили. “ДНК показує, що філістимляни були новим в регіоні народом, який приніс з собою свою власну культуру і традиції”, – додає Адам Аджа, археолог із Гарвардського університету, помічник директора Ашкелонского проекту.

Відтак дослідники встановили ланцюг геномів мешканців Ашкелону різних періодів давнини й порівняли їх один з одним, а також із древніми й сучасними зразками ДНК з усього Близького Сходу та Європи. Зі 108 кісток, виявлених в Ашкелоні, тільки 10 містили достатню для аналізу кількість ДНК. Найбільш ранні зразки належать трьом людям, які жили між XVIII-XVI ст. до н.е., задовго до приходу філістимлян, коли місто було ханаанським поселенням. За даними дослідження, геном цих людей найбільш близький до ДНК сучасних близькосхідних народів та осіб із бронзового століття з усіх кінців Леванту й Анатолії. Проте, як додає докторант Інституту природознавства імені Макса Планка Міхаль Фельдман, висновки змінюються, якщо розглянути ДНК кісток чотирьох немовлят, похованих під будинками наприкінці XII ст. до н.е., відразу після того, як на зорі залізного віку філістимляни оселилися в Ашкелоні. Згідно з дослідженням, далекими предками цих дітей були європейські мисливці-збирачі.

За словами науковця, важко точно визначити походження цієї частини генома філістимлян, позаяк у вчених немає достатньої кількості зразків ДНК європейців цього періоду. Утім статистичні моделі, на які спираються генетики, вказують, що, найімовірніше, філістимляни на 43% походили від тих, хто населяв у бронзовому віці Грецію, решта їхніх предків – левантійскі народи Ашкелону. Інші, менш вірогідні моделі вказують на схожість із геномом сучасних жителів Сардинії чи мешканців Іберії бронзового віку.

До того ж, як ідеться у звіті дослідження, зразки ДНК, отримані з трьох скелетів, які були нещодавно виявлені на цвинтарі філістимлян в Ашкелоні, датуються IX-X ст. до н.е. Як пише Аріель Давид в ізраїльському “Haaretz”, у цих людей, які прожили лише кілька століть після приходу філістимлян у ті краї, європейський генетичний компонент майже не виявляється. Їхній геном більше нагадує ДНК жителів Ашкелону ханаанского періоду бронзового віку, ніж близьких їм за часом предків раннього залізного віку. Це означає, за словами Аджа, що “мігранти, які прийшли з Європи, дуже швидко змішалися з місцевим населенням і стали генетично однакові, навіть якщо вони зберігали традиції, які привезли із собою”.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ