Китайська система соціального рейтингу або цифрова диктатура ХХІ століття

Китайська система соціального рейтингу або цифрова диктатура ХХІ століття
Науково-популярні книги та фільми завжди тривожили уявлення людей про ймовірне майбутнє, а незабаром деякі футуристичні вигадки справді стануть реальністю.

На початку червня 2014 року Державна Рада Китаю опублікувала “Проект плану створення системи соціального кредиту довіри”. Про це повідомляє британське видання Wired. Згідно з цим документом, з 2020 року в Китаї офіційно запроваджується система розрахунку індивідуального рейтингу кожного громадянина країни задля оцінки рівня їхньої лояльності до влади і держави. Наразі нововведення вже проходить тестування у східній частині Ханчжоу, столиці провінції Чжецян.

Отже, з 2020 року майже всі повсякденні справи китайців будуть відстежуватись і оцінюватись. Купівля у магазинах та Інтернеті, географічні переміщення, дружба і спілкування, діяльність у мережі, оплата рахунків і податків тощо – все це буде під постійним наглядом. Рейтинг довіри фізичних осіб буде прив’язаний до внутрішнього паспорта та публікуватиметься в централізованій базі даних в Інтернеті у вільному доступі.

За допомогою цифрових технологій та Big Date система аналізуватиме дані кожного громадянина, наділяючи його індивідуальним рейтингом. Китайська влада вважає нововведення засобом виміру і збільшення суспільної довіри в країні, який допоможе побудувати культуру “щирості” у взаємодії між держструктурами, бізнесом та суспільством. Законослухняні власники високого рейтингу матимуть різноманітні соціально-економічні пільги і заохочення, а на громадян з низькими балами чекають адміністративні санкції та обмеження, а відтак – труднощі і соціальний остракізм.

На перший погляд, у нововведенні немає нічого особливого, оскільки такі дані для просування своєї реклами вже давно збирають Google, Facebook, Instagram тощо. Однак відтепер держава оцінюватиме усі дії людей, розраховуватиме конкретний “рейтинг громадянина”, і на його основі вирішить, чи варто довіряти конкретній особі. Усі рейтинги будуть у відкритому доступі й порівнюватимуться між собою. Соціальні бали впливатимуть на шанси людини оформити іпотеку, влаштуватися на роботу, відправити дітей до школи і навіть сходити на побачення та створити сім’ю, адже профілі громадян з вищим рейтингом стануть помітніші у додатку для знайомств Baihe.

Під час тестування участь у програмі є добровільною, але з 2020 року система стане обов’язковою. На створення алгоритмів визначення соціального рейтингу китайський уряд видав ліцензію восьми приватним компаніям, зокрема проектом Sesame Credit керує підприємство Ant Financial Services Group (AFSG).

Kevin Hong

У вересні 2016 року Державна Рада Китаю відновила документ під назвою “Механізми запобігання і покарання людей, схильних до порушення довіри”, додавши туди нові види покарань. “Якщо особа порушила довіру в одній галузі, обмеження накладаються на неї у всіх інших галузях”, – свідчить поправка. Наприклад, у людей з низьким рейтингом повільніше працюватиме Інтернет, вони не зможуть відвідувати деякі ресторани, клуби та інші заклади, їм заборонять вільно виїжджати за кордон. Рейтинг впливатиме на можливість узяти товари в оренду, отримати кредит і соціальні пільги. Громадяни з низьким рейтингом не зможуть влаштуватися на посади, де надійність є обов’язковим критерієм, здобути освіту в приватних навчальних закладах або віддати туди своїх дітей. В офіційному документі зазначено, що система соціального рейтингу “дозволить надійним громадянам вільно гуляти під сонцем, ненадійні ж навряд чи зможуть зробити крок”.

Як обчислюється рейтинг?

Оцінювати громадян будуть за шкалою від 350 до 950 балів, на яку впливає: кредитна історія (вчасна оплата рахунків за електрику або телефон); старанність (академічна чесність, волонтерська активність, дотримання правил обмеження народжуваності, правопорушення на дорогах тощо); правильність надання персональних даних, наприклад, телефонного номера і адреси; поведінка і вподобання, наприклад, людину, що грає по десять годин на день у відеогру вважатимуть малорухливою, а громадян з грошовими накопиченнями – відповідальнішими тощо); міжособистісні стосунки: взаємини з батьками, вибір друзів у мережі і взаємодія з ними; політична лояльність – позитивні відгуки про роботу уряду та влади. Ба більше, на рейтинг також впливають і дії друзів. Якщо хтось напише в Інтернеті негативний коментар про владу, погіршиться не лише його рейтинг, але і його знайомих.

Компанії-розробники алгоритму вже зараз дають рекомендації про те, як поліпшити свій рейтинг. Ймовірно, в майбутньому з’явиться безліч консультантів з набору соціальних балів і фахівців з репутації, які допомагатимуть людям вибратися з чорного списку ненадійних.

Попри можливі загрози порушення особистих прав і свобод, мільйони китайців уже зареєструвались на тестову версію державної системи спостереження. Цьому є дві причини: страх перед статусом “несвідомого громадянина” і бажання мати “бонуси” за лояльну поведінку і “надійність”.

Більший рейтинг відкриє нові можливості для китайців: 650 балів дозволять орендувати автомобіль без застави, а також швидше реєструватись у готелях та Міжнародному аеропорту Пекіна. Маючи більше 666 балів можна взяти кредит на 5 тисяч юанів (16,5 тисяч гривень), понад 700 – оформити поїздку до Сінгапуру без супровідних документів (наприклад, без запрошення від працедавця), а 750 – швидше отримати шенгенську візу.

Високий рейтинг уже став символом соціального статусу. Після запуску системи ним похизувались майже 100 тисяч користувачів Weibo (китайський аналог Twitter).

Kevin Hong

Соціальні та економічні наслідки

 Наслідком запровадження системи кредиту довіри може стати повна зміна соціальних координат. Мета комуністичного уряду Китаю абсолютно тоталітарна – досягти повної лояльності та покори громадян, але не силовими засобами примусу і страху, а у вигляді гри. Це підкорення і керування масами під прикриттям системи нарахування винагород. Алгоритм схожий на комп’ютерну гру, де з кожним новим рівнем можна отримати більше можливостей і привілеїв. Тому система Sesame Credit – це гейміфікована версія комуністичних методів шпигунства, доповнена технологією Big Date.

Уряд Китаю заводить досьє на кожного громадянина, який скоїв будь-який злочин політичного або особистого характеру. Здобути таку інформацію допомагають люди, які скаржаться на своїх друзів і навіть родичів. Також Китай вводить систему кругової поруки та колективної відповідальності за дії людини. Через страх погіршити рейтинг, люди, ймовірно, приховуватимуть від знайомих, друзів і родичів свої вчинки.

У майбутньому можуть з’явитись чорні ринки репутації, на яких продаватимуть незаконні методи поліпшення рейтингу. Якщо втручання у систему буде можливим, то невідомо, як будуть захищені цифрові досьє, чи зможуть хакери змінити або вкрасти з них інформацію.

Сьогодні Sesame Credit не карає “ненадійних” громадян безпосередньо, але керівник компанії Ху Тао запевнила, що ненадійні особи не зможуть в майбутньому орендувати автомобіль, узяти кредит і навіть знайти роботу. Також вона повідомила, що Sesame Credit попросила Китайське бюро освіти надіслати список учнів, що шахраювали на державних іспитах, щоб покарати їх, коли система соціального рейтингу стане обов’язковою.

Китайські експерти загалом схвалюють систему, але акцентують увагу на її зрівняльності, адже алгоритм не бачить відмінності між людиною, що фінансово неспроможна оплатити рахунки і тією, що ухиляється від податків. А от західні критики впевненні, що система буде введена не для всіх, і омине працівників державних органів влади. Але як відреагує громадськість, якщо такі люди зроблять поганий вчинок, а їхній рейтинг залишиться незмінним?

Kevin Hong

Китайська система рейтингу довіри має негативні наслідки вже на етапі тестування. У лютому 2017 року Верховний народний суд Китаю повідомив, що 6 мільйонів громадян не зможуть покинути країну протягом наступних чотирьох років через суспільну провину. Заборону визнали першим кроком на шляху введення системи кредиту соціальної довіри. “Ми підписали меморандум з 44 урядовими департаментами щодо обмеження “ненадійних” людей на безлічі рівнів”, – заявив Менг Сян, глава відомства Верховного народного суду. Ще 1,5 мільйона громадян, що потрапили до чорного списку, не зможуть скористатися послугами залізниці.

Глобалізований світ характеризується швидкими темпами поширення технологій і соціальних практик, тому сьогодення Китаю завтра може стати дійсністю і в інших країнах. Існує небезпека, що зовсім скоро життя людства перетвориться на нескінчену гонку за популярністю і високим рейтингом. Якщо світ не почне обговорювати співвідношення етики і технологічного прогресу, то чи не стане система перевірки громадянської надійності знаряддям цькувань і репресій? Можливо, саме зараз Китай створює небачену раніше цифрову диктатуру XXI століття, усевидющого “Великого брата”, який невпинно стежитиме за людством.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ