Лайфгаки
Одним із виразників нинішньої доби є поняття “лайфгак”, що означає спробу якось спростити собі життя, обійти систему, «зробити її разом», гакнути, скористатися маловідомою можливістю чи прогалиною, що полегшить роботу.

Не чуже це бажання й вітчизняній владі, яка хоче видаватися сучасною та просунутою, “своєю в дошку”. Для цього генерує начебто свіжі ідеї, які мали би змінити систему, а натомість у такий спосіб часто виставляє себе на посміховисько.

Лайфгаки – це наче дуже в стилі доби. Перехитрити систему, скоротити собі час чи щось полегшити, аби обігнати інших. Аби показати всім, що можеш іще швидше, ще вище, ще сильніше. Навіть якщо мова про секунди чи долі секунд. Адже кожна мить на вагу золота. “Жити спішити треба”, – кричать нам зі всіх дір доморощені мотиватор(к)и сервірованого посуду та гуру челенджів з машинами за рублі.

І ось цією слабкістю людей до ментальної халяви радо користаються маркетологи та політтехнологи. Тому реклама обіцяє вивчити англійську за місяць. Або й 10 днів. А ще краще – за тиждень. Тиждень – і ви вже шпрехаєте на інгліші – ну хто ж від такого відмовиться? Це ж не 10 років в школі і 5 в університеті з цією клятою мовою морочитися. Як і війна має тривати не місяці, а тижні. Менше. Швидше. За ті самі гроші. Хто ж відмовиться?

Вже непопулярні просто тренування. Вони надто довгі. Хто може дозволити собі витрачати цілу годину на таке? Кому це потрібно? Тепер є супертренування із супернавантаженнями: всього 10 хвилин, а віддача, ніби від двох годин – і ви можете спокійно повертатися до офісу, аби ефективно працювати та нагрузити собі на плечі ще стільки прекрасних завдань та турбот, перед тим постоявши півтори годинки в заторі.

Існує величезна кількість медіа та блогів, що пишуть про різноманітні лайфгаки. Декотрі із них дійсно помічні, проте більшість нічого не спрощує і нічого вам не економить. Недаремно українською це слово має писатися саме “лайфгак”. Воно ніби натякає, що можна піймати життя, як Бога за бороду, а можна й самим потрапити на гачок. Або доведеться зробити величезний гак, аби досягнути мети. Можна зекономити кілька євро й поїхати автостопом, але можна й застрягнути потім на 7 годин на заправці між Німеччиною та Бельгією, витратити вдвічі більше грошей на чай, щоб зігрітись, перекус та відвідини туалету, ніж коштував би автобус до потрібного міста, і водночас ще й дико змерзнути, як ми з подругою минулої весни.

“Ми готові робити все, аби не робити нічого”, – такий девіз виснував колись разом з однокласником. І справді – потреба спрощення, скорочень при записі – це часто не гонитва за добою, а банальна лінь. Так, іноді лінь – це двигун прогресу. Проте частіше – марнування зусиль, аби підважити систему, обійти її. Водночас усе справді можна виконати швидше, якщо рухатись за лекалами або запитати поради в тих, хто знає.

І одна справа, коли це креативний процес пошуку інших, небанальних шляхів, з якого народжуються нові винаходи та науки на перехресті світів. А інша – тупе бажання схалявити чи «зробити їх усіх разом».

Ось цією хитрозадістю, цією лайфгаковістю, цією певністю, що ти “всі розуми поїв”, на лайфгакерів схожа сучасна вітчизняна влада. Із її бажанням довго возитися із чимось, намагаючись вигадати велосипед (але тим велосипедом не їздити). Із її “Дією”, де електронні версії паспортів наче мають ту ж силу, що й паперові, але в більшости установ вас разом із цим додатком пошлють в «добру путь». Зі слугонародними пропозиціями платити за комуналку собаками. Чи ідеями майнити криптовалюту на атомних електростанціях. А ще ж як оминути увагою послугу від Міністерства юстиції – подарунковий сертифікат на платні камери в слідчому ізоляторі? Який прекрасний може вийти подарунок на день народження.

І головне – це дуже схоже на самого Зеленського, який хотів перехворіти коронавірусом на камеру. У прямому ефірі. Для шоу. Аби зробити їх усіх разом.

Тільки нехай потім не ображаються, коли виявиться на наступних виборах, що народ, подібно до викладача історії, не оцінив божевільних старань та пропозицій. Натомість найкращим лайфгаком для себе визначить викидання всієї цієї шкідливої братії з влади. Може, в передчутті тієї розплати за заподіяне вони й готують для себе подарункові сертифікати для VIP-камер в СІЗО?

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Серіалізація суспільства. Show must go on Відселебрити Україну