Ліки на вимогу

Ліки на вимогу

Можливо, уже невдовзі, коли ти підеш до аптеки, фармацевт замість того, щоб дістати з полиці готовий препарат, зробить його відповідно до складу й дози, що зазначені у рецепті. Поступ, який останнім часом відбувся в мікрофлюїдиці та виробництві ліків на вимогу, створює шанси на реалізацію такої ідеї – пишуть Елізабет О’Дей і Майн Орлу в журналі Scientific American.

Традиційні лікувальні засоби виготовляються великими партіями в багатоетапному процесі, часто в багатьох різних місцях у світі. Основою для такого масового виробництва є сотні тонн сировини, що створює виклики для якості й безперебійності доставлення. Виготовлення ліків і постачання їх до місць продажу може тривати навіть кілька місяців.

Натомість виробництво ліків на вимогу, зване ще методом “постійного припливу”, дає змогу створити препарати “одним махом”. Складники потрапляють одночасно до багатьох малих реакційних камер. Можливість виготовлення ліків у міру потреб і в одному місці означає, що вони можуть бути постійно під рукою на віддалених локаціях чи в польових шпиталях. Ба більше, це зменшило б проблеми з їхнім зберіганням і транспортуванням, а ще їх можна було б пристосувати до індивідуальних потреб пацієнтів.

У 2016 році науковці з Массачусетського технологічного інституту (МТІ) у співпраці з DARPA (Агентством передових оборонних дослідницьких проєктів США) уперше продемонстрували, що можна виготовляти ліки на замовлення. Вони створили прилад завбільшки з холодильник, який використовує “постійний приплив” для вироблення чотирьох популярних препаратів: гідрохлориду дифенгідраміну, що згладжує прояви алергії; діазепаму – протиспазматичного і розслаблювального для м’язів; антидепресанту гідрохлориду флуоксетину, а також гідрохлориду лідокаїну для місцевого наркозу. Упродовж 24 годин вони отримали по 1000 доз кожного препарату.

Наразі підприємство On Demand Pharmaceuticals комерціалізує працю науковців із МТІ разом із кількома вже наявними фірмами чи такими, що лише створюються. Зокрема, з American Made Precursors on Demand, яка пропонує можливість виробництва ліків повністю – від першооснови до кінцевої формули; Bio-Mod, що продукує біофармацевтичні засоби; і IV Medicines on Demand, яка є виробником стерильних препаратів для ін’єкцій. Чимало фармацевтичних фірм, як-от Eli Lilly, Johnson & Johnson, Novartis, Pfizer i Vertex Pharmaceuticals, також використовують технології невпинного виготовлення принаймні в частині виробничих процесів.

Переносні пристрої для створення ліків на вимогу зараз коштують мільйони доларів, що перешкоджає їхньому поширенню. Необхідно доопрацювати також методи, які забезпечували б високу якість і контроль, пов’язані із персоналізацією рецептів і наборів ліків для однієї особи. Разом зі зменшенням вартості й змінами правових меж виробництво ліків на вимогу може радикально вплинути на те, де, коли і як будуть виготовлятися препарати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Аналіз видихуваного повітря Відвести погляд