Ліки в річках

Ліки в річках

Багато річок на світі забруднені фармацевтичними засобами. Щонайменше вже 20 років науковці знають про те, що ліки, які ми приймаємо від десятків недуг — від головного болю до діабету, — зрештою потрапляють у струмки й річки. Там вони завдають шкоди природним екосистемам і підвищують стійкість патогенів до антибіотиків — пише Андреа Томпсон у журналі Scientific American.

Однак дослідження цієї загрози для довкілля здебільшого проводилися у Європі, Північній Америці й Китаї та охопили лише невелику групу фармакологічних засобів. Ба більше, дослідження проводилися різними методами — від взяття проб до аналізу даних, — що ускладнює порівняння результатів. Через це науковцям може забракнути багато важливої інформації.

Дослідницьку перспективу суттєво розширюють результати, оприлюднені в Proceedings of the National Academy of Sciences USA. Група, що складалася зі 127 науковців, узяла проби води з 258 річок у 104 країнах і проаналізувала їх на вміст 61 субстанції. “Ми знайшли фармакологічний слід, залишений у довкіллі приблизно половиною мільярда людей”,— каже головний автор досліджень Джон Л. Вілкінсон, хімік з Університету Йорка у Великобританії.

Чимало з найбільш забруднених річокпротікає в Африці та Азії, “у країнах і регіонах, де ніхто не провадить таких досліджень”,говорить Вілкінсон. Водні шляхи із найвищою концентрацією фармацевтичних засобів розташовані зазвичай у державах із низьким чи середнім рівнем доходів; автори підозрюють, що це може бути ефектом від покращення доступності ліків за одночасної відсутності очисних споруд.

Чотири субстанції — кофеїн, нікотин, ацетамінофен і котинін (хімічна сполука, що виникає в організмі під впливом контакту з нікотином) — виявлено на всіх континентах, включно з Антарктидою. Ще 14 сполук, серед яких антигістамінні препарати, антидепресанти й антибіотики, знайдено на всіх континентах, крім Антарктиди. Деякі препарати було виявлено лише в конкретних регіонах: наприклад, антималярійні ліки в африканських пробах.

Загалом це дослідження продемонструвало, наскільки потрібні такі повні оцінки рівня забруднення водних екосистем, особливо шкідливими для здоров’я людей сполуками, коментує Ілсі Сандерленд, дослідниця довкілля з Гарвардського університету, яка не брала участі в цьому проєкті. “Звичайно, окрім знань, нам потрібні ще й очисні споруди”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Листя особливого призначення Слизові пастки міксопланктону