Льодове волосся

Льодове волосся

“Волосини”, які виростають із помітної на фотографії галузки, схожі на пір’їни, волокна шовку чи шматок перуки. Тимчасом кожне волокно виникло з твердого холодного льоду – пише Леслі Немо в журналі Scientific American.

Щоб з’явилися ці гриви шовково гладких кристаликів льоду (влучно названих волосяним льодом), у напівзігнилій деревині відповідного виду листяного дерева має вирости гриб під назвою Exidiopsis effusa, температура мусить триматися трохи нижче рівня замерзання, а вологість має бути досить високою. Такий збіг обставин видається малоймовірним, але трапляється доволі часто для того, щоб науковці (а серед них і Альфред Вегенер, знаний як автор гіпотези 1912 року про виникнення нинішніх континентів унаслідок розпаду попереднього суперконтиненту) уже приблизно 100 років задумувалися над механізмом появи льоду такої чудернацької форми. Лише у 2015 році дослідники зауважили роль гриба Exidiopsis effusa.

Спостерігаючи за волосяним льодом у місцях його природного виникнення, а також вирощуючи його в домашніх садах, дослідники виявили кілька фактів щодо його розвитку. Коли температура і вологість у довкіллі є відповідними, то лід утворюється на поверхні, але в порах, що розташовані глибше в деревині, вода залишається в рідкому стані. Різниця температур між двома станами призводить до того, що воду засмоктує в напрямку сфери замерзання, що дає змогу “волосині” видовжуватися.

З досліджень випливає, що коли гриб перетравлює дерево, то виникають фрагменти більших часточок, які відіграють роль скелета, на якому наростає лід. Унаслідок цього окремі “волосини” сягають навіть 20 см завдовжки. Волокна можуть мати дуже малий діаметр – приблизно 0,02 мм; деякі з них скручуються, а інші набирають хвилястої форми. Одна з гіпотез свідчить, що тоненькі кристалики здатні витримати мінливі умови, оскільки щось у рослинному матеріалі виконує функцію антизаморожувача, який запобігає модифікації форми кристалів льоду під впливом температурних змін. Щороку, коли температура назовні знижується, науковці беруться за дослідження цієї таємничої форми льоду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Дератизація острова Вакцина для тигрів