Льодові ноктюрни

Льодові ноктюрни
Нічне тріскання гімалайських льодовиків може прискорювати їхнє танення – пише Джейн Кйу у журналі Scientific American.

Для геолога Євгенія Подольського із Hokkaido University привабливий вигляд Mount Everest не був тим, що його найбільше захопило підчас першого візиту в Гімалаї у жовтні 2017 року. Його, натомість, шокували гучні звук, Що відбивалися луною і повторювалися вночі. «Це тріскав лід – каже Подольський, котрий раніше проводив вивчення льодовиків у інших районах світу, зокрема на Гренландії і в Альпах. – Ніколи раніше я ні з чим подібним не стикався». Окрім одного подібного випадку, що трапився в Арктиці, до цього часу не було наукових доводів про таке нічне тріщання льодовиків.

Тріщання – це погана новина для більш, ніж мільярда осіб, що мешкають в Азії, екзистенція котрих залежить від тих заморожених ресурсів води. «Ця щоденна деградація льодовиків призводить до того, що вони стають вразливішими і можуть швидше танути, що означає поступове зменшення запасів солодкої води» – каже Подольський.

Щоб відслідкувати причини танення льоду, Подольський і його співробітники інсталювали сейсмометри у льодовиковій системі Trakarding-Trambauу східному Непалі – це перший такого типу проект, реалізований у Гімалаях. Група спостерегла цікаве правило: сейсмографи реєстрували струси в місцях, де лід не був покритий дрібними скельними уламками. А значніші зниження температури вночі спричиняли сильніші сейсмічні сигнали – пишуть науковці у вересневому виданні Geophysical Research Letters.

Там, де поверхню льоду вкривала верства скельних уламків, лід шумів менше, і зовсім тихим був у місцях, де шар уламків перевищував 60 см. «Скельні крихти у льодовиковій системі Trakarding-Trambauв Непалі в ефекті захищають льодовики від перепадів температури, під впливом яких лід циклічно стискається і розширюється – говорить Подольський. – Коли температура різко падає, як це відбувається на значній висоті, то швидке стискання неприкритого льоду призводить до його тріщання».

Однак, цей захист є обмеженим, оскільки всього лиш 20% поверхні льодовика у Гімалаях вкрито скельними крихтами.

Вальтер Іммерціл із Universiteit Utrecht, що в Голландії, гідролог, котрий займається льодовиками, котрий працює в Гімалаях вже 16 років і не був задіяним у проекті, вважає це відкриття дуже цікавим. Це дослідження «вказує на ще один механізм, що загрожує стабільності льодовиків» – каже він. Щілини, які виникають, є не лише механічним пошкодженням льоду. Вони теж дають змогу на проходження води і тепла, що може значною мірою прискорити їхнє танення – додає він.

Оскільки група Подольського планує подальші дослідження в Гімалаях, то «першочерговим завданням було перевірити, як ці щілини збільшуються і розвиваються упродовж року та як це впливає на протікання води у льоді – каже вчений. – Це є ключовим для кращого розуміння майбутнього азіатських запасів солодкої води в умовах зміни клімату».

Джерело

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ