Льодовий резонанс

Льодовий резонанс

Науковці моніторять підземні мандрівки магми, слухаючи її бурмотіння і гуркоти. Однак, стандартна сейсмічна апаратура дає лише приблизний образ подій, що відбуваються під вулканами, прихованими під льодовиками в Ісландії. Сейсмолог Андреас Фічтнер з ETH Zurichта його співробітники довели нещодавно, що той самий лід, котрий прикриває вулкани, може зміцнювати сейсмічні сигнали, що їх неможливо викрити іншим способом – пише Рейчел Берковіц у часописі Scientific American.

Grimsvötn – це найактивніший вулкан в Ісландії. Він повністю знаходиться під найбільшим європейським льодовиком. В найновішій історії його ерупції траплялися в середньому раз на десятиліття. Часто їх супроводжували раптові повені та небезпечні хмари пилу. Аби точно дослідити структуру та активність вулкану, Вічтнер разом з колегами в травні 2021 року розклали світловод довжиною в 12,5 км, за допомогою якого вимірювали в режимі реального часу тремтіння ґрунту навколо Grimsvötnі на ньому самому. Слідкуючи за тим, як імпульси світла мандрують кабелем, науковці могли по всій його довжині збирати цікаву для них інформацію. 

Підчас цього експерименту, що тривав менше місяця, група Фічтнера зареєструвала близько 2000 поштовхів. Для порівняння, ісландські сейсмічні служби за цей самий час відзначили лише 18 таких поштовхів – повідомила співавторка досліджень Крістін Йонсдьоттір з Ісландського метеорологічного бюро. Крім цього, дослідники почули ще щось: дивну, ритмічну вібрацію, яка походила з льоду, який покривав озеро, що заповнювало розлогу кальдеру, тобто центральний кратер Grimsvötn. 

Льодова чаша, як і кожне постійне тіло, має свій природній ритм вібрації. Якщо появиться інший, сильніший акустичний сигнал тієї самої частоти, здригання льодовика стануть підсилені – так як гучний пневматичний молот, що працює на вулиці, може привести до тремтіння стільниці в твоєму помешканні. Науковці дійшли до висновку, що той таємничий відгомін походить від делікатних конвульсій самого вулкану, викликаних його геотермальною та сейсмічною активністю. Найкраще було чути здригання поблизу кальдери, а їхня наявність може бути анонсом ерупції – вирішили дослідники.

«Льодова чаша поводиться, немов природня резонансна коробка» – каже Фічтнер. Підсилює вібрації, який в інший спосіб не вдалось би викрити. «З того, що я знаю, ніхто раніше не спостеріг такого явища. Дослідження опублікували в “The Seismic Record”.

«Такий підсилювальний ефект виникає також за інших обставин – все ж зауважує Ебру Боздаг, геофізичка з Colorado School of Mines, котра не була учасницею досліджень в Ісландії. – Ми знаємо, наприклад, що в околицях Лос-Анджелес седиментаційні басейни підсилюють сейсмічні хвилі. Тому ті місця такі небезпечні. Як я розумію, льодова чаша на вулкані може поводитися подібним чином».

Моніторинг геотермальної активності, виявлений завдяки натуральним льодовим резонаторам «є ключовим, якщо ми хочемо дізнатися, що в дану мить робить вулкан – коментує Корентін Кудрон з Вільного університету в Брюсселі, котрий не брав участі в дослідженнях. – Він відкриває нову перспективу в моніторингу підлідних вулканів, не лише в Ісландії». 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Таємничий геном дерев’янистої папороті Паростки на місячному ґрунті