Лижа віком у 1300 років

Лижа віком у 1300 років
Давно загублену лижу, що її використовували понад 1300 років тому, було знайдено у Норвегії. Першу лижу з загубленої пари було відкрито у 2014 році, а сімома роками пізніше льодове покриття гори Digervarden розтопилося настільки, щоб відкрити і другу з цієї пари, що разом їх робить найстарішими лижами, які коли-небудь було знайдено – пише Ловро Белошевіч у хорватському виданні Jutarnji list.

Група норвезьких археологів, які водночас є і учасниками програми “Secrets of the Ice”, три години йшли пішки горою до того місця, де було відкрито першу лижу. Використовуючи GPS-позицію і фотографії, зроблені впродовж перших відвідин за сім років до того, дослідники під льодом зауважили другу лижу. Сокирою вони її вирубали з льоду та отопили окропом.

Digervarden знаходиться у національному парку Reinheimen в Норвегії, популярному археологічному покладі, на якому вже й раніше було відкрито кілька артефактів, використовуваних понад тисячу років тому. Тимчасом причиною того, що ті забуті предмети виникають на поверхні, є кліматичні зміни та вищі температури, що призводить до танення колись твердих льодяних плит.

Нововідкрита лижа має довжину 187 сантиметрів і ширину 17 сантиметрів, будучи водночас на 17 см довшою і на 2 см ширшою від першої лижі, що її знайшли у 2014 році. Археолог Ларс Голґер Піло, який був присутній при відкопуванні лижі, написав у своєму блозі, що «нова лише значно краще збережена від попередньої, що може бути наслідком глибшого шару льоду». «Це пояснює певні відмінності у розмірах обох лиж» – каже Піло.

Друга дерев’яна дощечка містить три обмотувальні прив’язки, шкіряний ремінь та дерев’яний корок у отворі на точці опори. Знайдена в 2014 році лижа мала всього одну обмотувальну прив’язку та шкіряний ремінець у отворі, але в обох лижах отвір є зверху. Між обома лижами є невеликі відмінності, одна з яких та, що задня частина нової лижі є легко вигнутою, тоді як у тієї з 2014 року вона рівна. Цікаво й те, що на новій лижі є ознаки ремонту, і що бракує їй кусочка заднього краю, котрий можливо заморожений у льоді десь в безпосередній близькості.

«Чи він відламався, коли власник загубив лижу, чи вже тоді, як був заморожений, в цьому ми непевні. Можливо пізніше він відкриється внаслідок ґрунтовного вивчення рубця місця тріщини» – ділиться Піло у повідомленні на своєму блозі. «Лижі не є ідентичними, але й не потрібно очікувати, що вони такими повинні бути. Вони ручної роботи, а не масового виробництва. За ними довга історія використання і ремонтів взагалі ще до того, як лижних почав їх носити» – додає він.

В листопаді 2020 року Піло і його колеги знайшли чимало артефактів на межі гори у Jotunheimenu, що в Норвегії. Тоді вони знайшли майже 70 наконечників, взуття, текстиль і кості північного оленя.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Дилема денної пори для досліджень Кінець смартфонів із розбитими екранами?