Малий льодовиковий період – відповідь природи на неправедні вчинки людства

Малий льодовиковий період – відповідь природи на неправедні вчинки людства
Цієї зими США охопили аномально низькі температури. Північні штати США накрив арктичний холод, а температура повітря опустилася до -48 градусів морозу. Тому знову виникло питання – що природа готує людині?

Упродовж XIV – XIX ст., коли середня температура на планеті досягла свого мінімуму за останні 2 тисячі років, на Землі був малий льодовиковий період.

Це глобальне похолодання вчені поділили на три фази. Під час першої, що припала на XIV-XV ст., кліматичні зміни спричинили масштабну нестачу їжі й загибель великої кількості людей. Друга фаза (орієнтовно XVI ст.) викликала голод у 1601-1603 рр. в європейській частині Московії. Найхолодніша третя фаза тривала з XVII до початку XIX ст. Саме тоді Гренландія, де було багато поселень вікінгів, почала вкриватися льодовиками. У Європі замерзли Темза, Дунай, Москва-ріка та протока Босфор, а взимку 1708-1709 років крига вкрила навіть Адріатичне море.

Малий льодовиковий період спричинив голод, епідемії й масштабні неврожаї в усьому світі. Тільки в Європі в XIV ст., у розквіт Святої інквізиції, від пандемії чуми померло майже 30% населення. Коли європейці підтримали практику церкви щодо спалювання інакодумців і домашніх тварин чорного кольору, Всесвіт відповів лихоліттями.

Щоби з’ясувати причину такого глобального зниження температури, вчені дослідили кристали ікаіту(карбонату кальцію), які підняли з глибини 2 тис. метрів поблизу Антарктиди. Цей мінерал формується під дією низької температури та океанічної води. Під час похолодання, коли збільшується товщина льодовиків, придонна океанічна вода акумулює більше важких ізотопів кисню. Коли настає потепління, льодовики починають танути й насичувати воду легкими ізотопами. Проаналізувавши вміст ізотопів у кристалах, вчені збагнули, що малий льодовиковий період змінив клімат не лише в Північній півкулі, але і в Антарктиді. Тобто похолодання XIV – XIX ст. мало планетарні наслідки.

Малий льодовиковий період могло спричинити й катастрофічне виверження перуанського вулкану Уайнапутіна 19 лютого 1600 року, що стало найсильнішою подібною катастрофою в Південній Америці впродовж голоцену. Тоді в атмосферу потрапило багато пилу і вулканічних газів. До того ж у ті часи було кілька тривалих мінімумів сонячної активності: в 1450-1540 рр. – мінімум Шперера, в 1645-1715 рр. – мінімум Маундера, а в 1790-1820 рр. – мінімум Дальтона.

Ще однією природною причиною похолодання є термохалінна циркуляція – змішування океанічних вод на глибині залежно від температури й концентрації розчинних солей. Це явище впливає на швидкість і напрямок океанічних течій, що зі свого боку спричиняють кліматичні зміни на материках.

Останні дослідження вчених з Університетського коледжу Лондона, опубліковані у BBC, доводять, що на виникнення малого льодовикового періоду вплинув і людський чинник – колонізація Південної й Північної Америки. За даними британських науковців, до контакту з європейцями на двох континентах мешкало приблизно 60 млн осіб, а впродовж 100 років колонізації кількість корінних жителів зменшилася майже вдесятеро.

Науковець з Аргентини, предки якого емігрували в Південну Америку з Іспанії, стверджував, що в часи колонізації Нового світу європейці вважали Землю плоскою. Оскільки ніхто не хотів пливти на край світу, першими конкістадорами були переважно засуджені до смертної кари злочинці, які згодом жорстоко поводились із місцевими жителями.

Цивілізація Америки того часу була здебільшого аграрною. Корінні мешканці століттями очищали землі від густих лісів, щоби вирощувати на них продукти харчування. Але після того, як кількість місцевих жителів зменшилася до 5-6 млн, площа оброблюваних сільськогосподарських угідь різко скоротилась. Майже 56 млн гектарів почали заростати дикими лісами, що призвело до суттєвого зменшення в атмосфері вуглекислого газу, який захищає поверхню Землі від переохолодження.

Проаналізувавши вміст вуглекислого газу в зразках криги Антарктиди, науковці довели, що в часи малого льодовикового періоду його концентрація в повітрі була знижена.

Отже, глобальне похолодання XIV – XIX ст. спричинили не лише природні, а й людські чинники, зокрема колонізація Північної й Південної Америки. Ми вкотре переконуємось, що неправедні дії щодо інших народів призводять до катастрофічних наслідків у масштабах усієї планети.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ