Мапа льодяного континенту

Мапа льодяного континенту
Нові зображення скельної основи Антарктиди можуть полегшити прогнозування підняття рівня світового океану. Де і як швидко Антарктида почне позбуватися льоду в результаті потепління клімату і наскільки через це піднімуться моря? – запитує Анні Снід у своїй статті в журналі Scientific American.

Щоб про це дізнатися, науковці повинні зібрати якнайбільше інформації про великий континент. Ясна справа, що товстий шар льоду, який його покриває, зовсім не полегшує вивчення його топографії. Та знання про контури скельної основи все ж потрібне, бо це може полегшити науковцям відслідковування подій, які відбуваються під льодом на межі суші і моря. Якщо той підльодний кордон просувається вглиб континенту, то це означає, що знизу лід на суші зменшується, поступаючись місцем океанові.

У грудні 2019 року на сторінках Nature Geoscience науковці опублікували уточнену мапу скельної основи Білого континенту, створену на базі сейсмічних, радарних, сателітарних вимірювань, а також – темпу акумуляції снігу. Там, де дані були неповними, дослідники для реконструкції топографії використали метод, що базується на фізичних знаннях. Виявилося, що у порівнянні з попередніми мапами відмінності є значними – в деяких районах скельна основа Антарктиди на тих попередніх мапах знаходиться аж на 2000 м вище, ніж на нових.

Нова мапа приносить добрі і погані новини щодо потенційного зникання льоду в різних частинах континенту. «У випадку Західної Антарктиди не маємо великої надії – каже лідер досліджень Метью Морліге, дослідник земної системи з Університету Каліфорнії у Ірвін. – Але майбутнє Східної Антарктиди виглядає менш однозначним».

Завдяки новим дослідженням було заповнено найбільші прогалини у знанні про топографію скельної основи – коментує Джонатан Бамбер, ґласіолог з Університету Брістоля, що у Великобританії, котрий не був залученим до цього проекту. «Завдяки цьому вдосконалюються наші прогнози і симуляції зросту рівня морів».

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Прадавні межі льодовиків Корисне сичання