Марсотрус
Зонд NASA InSight уперше в історії зафіксував сейсмічні поштовхи на іншій планеті – про це оголосила у квітні американська космічна агенція після опрацювання даних, отриманих на початку місяця – пише Іван Фішер у хорватському виданні Jutarnji. hr.

“Досі ми фіксувати тільки фонові шуми, – каже головний учений місії Брюс Банердт, – але цей перший випадок офіційно відкриває нову грань науки: марсову сейсмологію”.

Марсотруси – сейсмічні поштовхи на Марсі – досі існували тільки у теоретичних моделях, які піддавалися критиці, адже червона планета вважалася геологічно мертвою. Вивчення сейсмічних поштовхів поверхні було однією з примарних цілей місії NASA InSight, зонд якої за п’ять місяців до того здійснив посадку на поверхні Марса.

Сейсмічно активна.”Ми місяцями чекали на наш перший марсотрус, – каже Філіп Логноньє, науковець із французької космічної агенції, відповідальний за сейсмометр InSight. – Особливо збудливим є те, щоб врешті-решт отримати докази, що Марс все ще сейсмічно активний”.

Незважаючи на те, що на Марсі немає активних тектонічних плит – головних винуватців струсів поверхні Землі, вчені припускають, що поштовхи на червоній планеті викликає її поступове охолодження, яке й спричиняє спорадичні здригання.

Основною метою InSight є відкрити якомога більше таємниць нутра Марса, але для цього вченим потрібне сильніше здригання, ніж той струс, який вони зафіксували. Сейсмометр зонда спроектований таким чином, щоб він міг також аналізувати відлуння від ударів метеоритів через кору планети.

Джерело звуку. Допоміжний зонд “кріт”, що може сам себе вбивати в поверхню планети, створюючи своїми ударами додаткове джерело звуку з нутра, на жаль, заклинило наприкінці лютого. Сконструйований так, щоб вимірювати теплові характеристики поверхні на глибині від трьох до п’яти метрів, зонд, найімовірніше, натрапив на камінь на глибині 30 сантиметрів. Через пошкодження “крота” InSight змушений чекати на удар метеорита, щоб отримати нову картину внутрішнього середовища.

NASA тим часом експериментує з ідентичним зондом на Землі, щоб випробувати всі можливі способи подолання проблеми. Поки “кріт” на Марсі не відновиться, єдине, що залишається зондові InSight, – терпляче чекати на падіння якогось метеорита.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ