Мавпяча медицина

Мавпяча медицина
Орангутанги використовують екстракти рослин, щоб тамувати біль у кінцівках. Медицина не є виключно людським винаходом. Багато тварин – від комах і птахів до головних ссавців – лікуються рослинами і мінералами, – пише Доуґ Меін у журналі “Scientific American”.

“Біхевіоральний еколог Гелен Морроф-Бернард із Borneo Nature Foundation досліджувала орангутангів впродовж кількох десятиліть. Вона знайшла докази, що мавпи використовують рослини для лікування.

Морроф-Бернард разом із колегами спостерігала за 10 орангутангами впродовж 20000 годин. Дослідниця помітила, що мавпи час від часу жували певну рослину, котра не входить до їхнього раціону, отримуючи пінисту субстанцію, котру згодом втирали собі у хутро. Іноді тварини присвячували аж 45 хвилин втиранню мікстури у верхні чи нижні кінцівки. Науковці переконані, що це перший відомий приклад застосування тваринами зовнішнього обезболюючого засобу.

Місцеві мешканці для зняття болю використовують ту саму рослину – Dracaena cantleyi, непоказного куща із видовженими листками. Колеги Марроф-Бернард із Академії наук Чехії університету Палацького, що в місті Оломоуць, і Віденського медичного університету досліджували хімічні компоненти цієї рослини. Витяжки з неї додавали до вирощених у лабораторії людських клітин, які стимулювали до утворення цитокінів – сполук, які виробляє імунна система, викликаючи запальний стан і дискомфорт. Витяжки з цієї рослини зменшували утворення багатьох різновидів цитокінів. Результати дослідження були опубліковані у журналі “Scientific Reports”.

“Експеримент доводить, що орангутанги використовують Dracaena cantleyi для лікування запалень і зменшення болю, – каже Джейкобус де Руде, біолог з Університету Еморі, який не брав участі у дослідженнях. – Такі спостереження можуть допомогти у ідентифікації рослин та хімічних сполук, корисних для розробки ліків для людей”.

У випадку комах здатність до самолікування є безсумнівно вродженою. Гусениці нетлі Pyrrharctia isabella, заражені мушками, вишукують і поїдають рослинні субстанції, які є токсичними для паразитів. Однак тварини із вищим розвитком можуть навчитися таких прийомів після того, як один з членів групи першим зробить відкриття. “Можливо, орангутанг натирав рослинами шкуру, щоб звільнитися від паразитів, і зауважив, що вони діють знеболювально, – каже Міхаел Гуффман, приматолог із Кіотського університету, котрий не брав участі у дослідженнях. – Потім інші орангутанги перейняли таку поведінку”. Морроф-Бернард каже, що таку поведінку тварин зауважили тільки в південно-центральній частині Борнео, тож імовірно, що орангутанги цього навчилися саме там”.

 

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ