Меметична зброя як інструмент смислової війни РФ проти України

Меметична зброя як інструмент смислової війни РФ проти України
Сунь-Цзи – автор трактату про військову стратегію «Мистецтво війни» писав: «Найгірше для воєначальника це осаджати фортецю. Кращим стратегічним рішенням є розбити війська противника. Ще краще – розбити його союзи. І найкраще – розбити задуми противника, тобто оволодіти територією його сенсів».

Меметика (за аналогією з генетикою) – наука, що вивчає конкуренцію та «природний відбір», який перейшов з рівня біосфери на рівень ноосфери.

Меметика вивчає:

  • еволюційні моделі передачі культурної інформації за допомогою її «одиниці» – мема (культурний ген);
  • теорію змісту свідомості і еволюцію культури.

Коріння меметики як науки можна відстежити ще у творах  Володимира Бехтерєва – російського невролога, психіатра, доктора медицини. Він є автором концепції «ментальних мікробів», викладеної у книзі «Навіювання і його роль у суспільному житті» (1898). «…вони подібно справжнім фізичним мікробам діють усюди та передаються через слова і жести оточуючих осіб, книги, газети, тощо. Тобто де би ми не находилися у суспільстві, ми вже піддаємося дії психічних мікробів».

Але засновниками меметики як науки були Дуглас Рашкофф – американський медіазнавець, письменник, колумніст, публіцист, Річард Броуді – американський програміст, письменник та Річард Докинз – англійський еволюційний біолог, автор книг «Егоїстичний ген +» (1976), «Бог як релігія» (2006).

Саме Р.Докінз ввів поняття «мем», використовуючи його для опису процесів зберігання та розповсюдження окремих елементів культури, у дослідженні соціокультурних процесів. Це слово означає «реплікатор», «подібний». Реплікатори, також як мікроби або віруси, можуть вільно поширюватися.  Реплікатори, на його думку, це мелодії, звороти фразеологізмів, цитати, тощо.

Термін «мем» (англ. meme), (з грец. – наслідувати) – одиниця культурної інформації, (культурний квант), яка свідомо або несвідомо передається від людини до людини, «з вуст у вуста». І так само як гени схильні до природного відбору, мутацій і штучної селекції, меми (ідеї, їх сукупності) борються за виживання в ноосфері.

Природним є те, що виживають «найсильніші» і пристосовані до зовнішнього середовища.

Відомо, що маніпулюючи факторами зовнішнього середовища, можна:

  • впливати на формування та розвиток організмів в біосфері,
  • добитися певної зміни генного матеріалу.

Так саме у ноосфері – результатом зміни середовища стане зміна мемів – «провідних ідей», які у свою чергу змінять поведінку людей.

«Мем» розглядається як специфічний вірусний елемент, причиною виникнення якого є комерціалізація всіх сфер суспільного життя, розвиток мережевої комунікації, поява Інтернет-спільнот як віртуальних соціумів.

Меми розповсюджуються, як правило, у соціальних мережах та у Інтернет-середовищі. Їх завдання – стереотипізація та спрощення інформації, «допомога» у розумінні складних процесів, нав’язування необхідних ідей, які в свою чергу змінюють поведінку (політичну, споживчу…) людини.

Мем це:

  • ідея, образ, символ, дія, будь-яка культурна інформація, що скопійована однією людиною від іншої;
  • колективне несвідоме в момент набуття словесної та візуальної форми;
  • реплікатор соціокультурних процесів, що здатний до самокопіювання;
  • складне поняття, яке приймає легкий для запамятовування образ та швидко поширюється у інфопросторі;
  • спеціально створене інформаційне повідомлення, яке поширюється і інфопросторі з метою формування моделі свідомості та поведінки людини.

Мем – це інформаційний вірус, що впливає на сприйняття дійсності, спонукає до дій та здатний до самовідтворення і розповсюдження.

Меметична зброя (memetic warfare) у російсько-українській війні:
  • Українські за походженням, спрямовані на прихильників України: колоради, кіборги, Путін х…ло, ватники, Даунбас, проФФесор, че там у хохлов.
  • Російські за походженням, спрямовані на прихильників РФ: Кримнаш, ввічливі чоловічки, майдауни, бандерлоги, свідоміти, укропи, хунта, гейропа, «потяг дружби», розіп’ятий хлопчик.
  • Нейтральні чи без чіткого посилання на ту чи іншу сторону конфлікту: наша няша.

Збройний конфлікт на сході України  та анексія РФ АРК –це насамперед, боротьба двох систем цінностей (цивілізаційних ідей): євразійської (імперської), яку просуває РФ, та західноєвропейської (ліберальної, демократичної), на користь якої висловився український народ під час Революції Гідності.

Сьогодні, доводиться констатувати, що на фронті смислової війни (інформаційно-ідеологічному фронті) Росія за три роки завдала Україні низку дошкульних ударів, застосувавши потужний інструментарій невійськових (гібридних) засобів ведення війни.

Наслідком цього стала втрата територій, великої кількості матеріальних й людських ресурсів під час конфлікту.

В сучасному інформаційному просторі меми стають зброєю у смислової війні, за допомогою якої можна маніпулювати свідомістю та впливати на поведінку громадян країни, проти якої здійснюється агресія.

Меми стали елементами ментальної зброї та вплинули на формування світоглядних позицій протидіючих сторін.

Це семантична війна, тобто війна за смисли та панівний дискурс.

Приклад використання меметичної зброї.

У липні 2014 року після зустрічі А.Меркель та В.Путіна за заклику до примирення з вуст канцлера Німеччини, українські користувачи масово почали писати коментарі на сторінці А.Меркель у Фейсбуці “Danke Frau Ribbentrop”, натякаючи на зраду інтересів України.

Більш того, в київському магазині «Сільпо» з’являється бренд вітчизняного пива (вищої цінової категорії) з етикетками із зображенням Меркель та підписом «Frau Ribbentrop». Між тим, в 2014-му році окремі експерти стверджували, що флешмоб #DankeFrauRibbentrop був запущений навмисно фахівцями славно звісної фабрики тролей з Ольгіно (РФ).

Невирішені питання меметики:

Меметика є відносно молодою наукою, тому має невирішені питання: яким чином можна вимірити мем як одиницю культурної інформації?; може меметика задовольнити класичні вимоги науки к валідності досліджень (фальсифікованість, бритва Окама, когерентізм) чи ні?

Висновок  

У цивілізаційній війні Росії проти України агресор досягає успіху тому що:

має потужні ресурси (фінансові, медійні, військові), чітко сформулював ідеологію «русского мира» та займається її популярізацією, використовує ментальні особливості українців, історичну пам’ять про «братні» народи, відсутністю чіткої стратегії розвитку України та ефективних заходів протидії інформаційної та гуманітарної агресії.

В ідеологічній сфері існує нагальна потреба у наданні визначення (насамперед, на рівні вищого військово-політичного керівництва країни) характеру війни, яку ми ведемо.

Новий порядок денний у безпековій сфері диктує необхідність на офіційному рівні (з поширенням в нац. та міжн. інформаційному просторі) визнання факту того, що Україна веде війну за своє існування.

Література:

  1. Золотухин Д. Меметическое оружие как угроза цивилизационной безопасности Режим доступу: http://razvedka.in.ua/comments.php?id=99
  2. Почепцов Г. Сучасні інформаційні війни. – К.: Вид, дім «Києво-Могилянська академія», 2015. – 497 с.
  3. Смола Л. Інструментарій цивілізаційної війни Росії проти України та засоби протидії. – Режим доступу: http://www.r-studies.org/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=35631&lang=ukr

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ