Міністри закордонних справ країн-членів НАТО рішуче підтримують Грузію та Україну

Міністри закордонних справ країн-членів НАТО рішуче підтримують Грузію та Україну
У вівторок, 4 грудня, відбулась зустріч міністрів закордонних справ Грузії, України та держав-членів НАТО для вирішення ситуації у сфері безпеки в Чорноморському регіоні та підтримки Альянсом обох країн. Упродовж останніх кількох років НАТО значно посилив свою присутність у Чорноморському регіоні на морі, в повітрі та на землі. Альянс залишається прихильним до зміцнення своїх зв’язків із Грузією та Україною.

Після зустрічі відбулася прес-конференція Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, на якій він заявив, зокрема, таке:

“Ми розглянули безпекову ситуацію в Чорноморському регіоні, зокрема йпорушення Росією суверенітету та територіальної цілісності Грузії та України.Чотири роки тому Росія незаконно приєднала Крим,тепер вона намагається використати півострів для розширення свого впливу та контролю Азовського моря.

Лише кілька днів тому ми бачили, як Росія використовує військову силу проти українських кораблів і особового складу ВМС. Ми закликаємо Москву негайно звільнити українських моряків і кораблі, які вона захопила. Росія повинна дозволити свободу судноплавства та безперешкодний доступ до українських портів. Неповага Росії до кордонів своїх сусідів – це, зокрема, її військова присутність в Абхазії та Південній Осетії. Росія повинна припинити визнавати обидва регіони і вивести звідти свої сили.

У відповідь на агресивні дії Росії НАТО впродовж останніх декількох років значно збільшив свою присутність у Чорноморському регіоні: на морі, в повітрі і на землі. Кораблі НАТО регулярно патрулюють та проводять навчання в Чорному морі. Цього року судна під командуванням НАТО провели 120 днів у Чорному морі, порівняно з 80 днями минулого року. Кілька країн-членів Альянсу здійснюють повітряний контроль в регіоні. Союзники також проводять регулярні розвідувальні польоти. Ми створили багатонаціональну команду в Румунії.

Три країни-члени НАТО – Болгарія, Румунія та Туреччина – є прибережними державами, тому в Чорному морі НАТО вже достатньо присутній. І ми будемо аналізувати масштаб своєї присутності у регіоні й надалі.

На сьогоднішній зустрічі ми домовились продовжувати працювати разом, щоб підготувати Грузію до членства в НАТО. Ми переконались в значному прогресі, який Грузія досягла у сфері реформ. І ми подякували Грузії за її значний внесок у нашу місію в Афганістані.

Ми також заново підтвердили солідарність НАТО з Україною. Ми визнаємо прагнення України приєднатися до Альянсу, і прогрес реформ вже зроблено. Але проблеми залишаються, тому ми закликаємо Україну продовжувати шлях реформ. Це має вирішальне значення для процвітання та миру в Україні.

Союзники цінують наше унікальне партнерство з Грузією та Україною. Кожна з цих країн по-різному сприяє нашій спільній безпеці. І НАТО, як і раніше, прагне зміцнити зв’язки з обома державами”.

BBC: Ви говорили про розширення діяльності НАТО в Чорноморському регіоні впродовж останніх кількох років, але, очевидно, цього було недостатньо, щоб змінити поведінку Росії, зудячи з останніх подій в Азовському морі. Ви доручили військовим органам НАТО переглянути можливість здійснення інших кроків для посилення військової активності НАТО в Чорному морі? Або ж чи існують інші кроки, які можуть зробити окремі країни НАТО, щоб надати Україні більшу допомогу?

Єнс Столтенберг: НАТО змінює ситуацію в Чорному морі. Ми значно розширили нашу присутність в регіоні. Сьогодні під час зустрічі члени Альянсу надіслали чітке повідомлення про те, що вони будуть надавати практичну та політичну підтримку Україні, а також і надалі будуть присутніми у Чорноморському регіоні, як в рамках НАТО, так і на основі двосторонньої угоди.

Ми підтримуємо українські збройні сили різними способами у сфері командування та управління, кібербезпеки; деякі союзники також проводять навчання у різних галузях. НАТО допомагає їм зміцнювати свої військово-морські можливості, розвивати судноплавство, навчальні вправи, а також захід кораблів у порти, підтримує військово-морську академію Одеси. І ми, звичайно, будемо дуже уважно стежити за ситуацією в Чорноморському регіоні після останніх подій. Я також вважаю, що ми повинні пам’ятати і зрозуміти, що однією з причин, чому НАТО здійснює найбільше після закінчення “холодної війни”посилення нашої колективної оборони, є агресія Росії проти України. Вперше в нашій історії в нас є бойові групи у східній частині Альянсу, багатонаціональна команда у Румунії, повітряний контроль у Чорному морі і більша військово-морська присутність. Отже, все це дає дуже чітке повідомлення Росії від НАТО і членів Альянсу.

5 Kanal]: Які будуть наступні кроки НАТО у разі подальшої блокади Азовського моря Росією, якщо вона буде тривати, наприклад? Тому що, як ми всі розуміємо, це досить небезпечна загроза не тільки для України, а і для Туреччини, для інших європейських країн, які страждають від цієї блокади, та інших кораблів і суден.

Єнс Столтенберг: Ця зустріч сама собою була важливим повідомленням для Росії. Тому що всі члени НАТО, а деякі з них також присутні в Чорному морі на основі двосторонньої угоди, і у нас є три прибережні держави, зустрілися з Україною та Грузією і відправили дуже чітке повідомлення про нашу підтримку. Ми присутні в Грузії та Україні й прагнемо продовжувати та поглиблювати співпрацю з цими країнами. Ми, як я казав, будемо стежити і контролювати. Ми уважно стежимо за подіями в регіоні, зокрема в Чорному морі. І тоді ми, на основі наших висновків, будемо продовжувати оцінювати масштаб нашої присутності у регіоні.

ІТАР-ТАСС: Чотири роки тому ваш попередник, пан Андерс Фог Расмуссен, закликав зупинити придушення протестувальників на Майдані в Києві. Чи зателефонуєте ви зараз, щоб зупинити французькі сили, поліцейські сили, коли вони придушують бунти жовтих жилетів? 

Єнс Столтенберг: Перш за все, я вважаю, що немає сенсу порівнювати ці дві ситуації, протиставляти їх абсолютно неправильно. Для НАТО важливим є те, що ми підтримуємо територіальну цілісність України і ми ніколи не приймемо та не визнаємо незаконну анексію Криму і те, що Росія продовжує дестабілізувати Східну Україну. Ми повинні зрозуміти, що сталося біля Азовського моря в цьому контексті, адже спочатку Росія приєднала Крим, потім побудувала міст, згодом використали анексію півострова та незаконно побудований міст, щоб контролювати Азовське море. Тому ми продовжуємо закликати Росію випустити кораблі, звільнити моряків, а також надати Україні доступ до Азовського моря – як комерційним кораблям, так і військовим. Адже насправді між Росією та Україною є угода, і Кремль повинен її виконувати. Отже, будь-яка спроба блокувати, перешкоджати доступу українських кораблів до Азовського моря є абсолютним порушенням угоди між двома країнами, і це новий приклад того, як Росія не поважає територіальну цілісність її сусідів. Отже, ось в чому полягає справа. 

RUSTAVI 2: Чи висунула українська сторона нові ініціативи щодо цієї ситуації? І друге, міністр закордонних справ Угорщини заявив, що підніме питання про План дій з підготовки для членства Грузії в НАТО. Ви обговорювали на зустрічі цю проблему? І яку позицію займають інші союзники? 

Єнс Столтенберг: Це була одна з тем, яку ми обговорювали на нараді. Я думаю, що я залишу це кожному окремому союзнику, що вони насправді сказали на зустрічі. Але загалом я можу сказати, що ми рішуче підтримуємо Грузію на її шляху до членства в НАТО. Голови держав та урядів НАТО заявили наприкінці липня, що Грузія стане членом Альянсу. Ми продовжуємо надавати Грузії підтримку для проведення необхідних реформ. Ми високо цінуємо прогрес, досягнутий Грузією, і ми продовжуємо працювати з країною, щоб модернізувати її збройні сили, побудувати потужні інститути. У Грузії нас є центр підготовки та аналізу, який ми використовуємо для співпраці з країною. Це важливо для Грузії, але це також важливо для НАТО, оскільки це посилює взаємозв’язок наших сил. Багато країн-членів Альянсу сказали сьогодні, що вони надзвичайно вдячні за важливий внесок Грузії в різні місії та операції НАТО. Отже, я думаю, ця зустріч була підтвердженням солідарності між НАТО та Грузією, а також НАТО та Україною, і доказом того, що ми стоїмо разом.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ