Між НАТО й Росією розпочалася “холодна війна”?

Між НАТО й Росією розпочалася “холодна війна”?
Наприкінці жовтня 2021 року відбувся саміт країн НАТО, учасники якого розглянули низку актуальних безпекових проблем. Найперше вони затвердили Концепцію стримування й оборони Євроатлантичного регіону, у якій були висвітлені ключові напрями зміцнення безпеки країн НАТО та основний шлях протидії авторитарним режимам, насамперед Китаю, який сьогодні активно посилює свій політичний, економічний і військовий потенціал.

Учасники саміту також наголосили на тому, що важливо й далі боротися проти тероризму. Зокрема, генсек НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що необхідно зберегти колективні досягнення в протидії тероризму в Афганістані й не допустити поширення впливу талібів на інші країни регіону. Він також підкреслив, що потрібно посилити місію НАТО в Іраку й активізувати діяльність союзників щодо підтримання Йорданії й Тунісу. Крім того, Альянс повинен також розширювати свої партнерства в напрямку країн Сахелю й активніше взаємодіяти з африканськими державами, у яких намагається посилювати свої впливи Росія.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Росія сьогодні намагається дестабілізувати ситуацію в багатьох регіонах світу. Альянс буде протистояти прагненням РФ зайняти панівне становище в Чорноморському регіоні, зокрема збільшуватиме для цього свою присутність на морі, у повітрі й на суші, а також буде готуватися до швидкого розгортання сил в умовах можливої агресії супротивника. Нагадаю, до Чорноморського регіону належать три члени НАТО – Туреччина, Болгарія, Румунія, а також країни-партнери – Україна та Грузія.

Упродовж тривалого часу Росія протидіяла НАТО і часто намагалася дискредитувати блок, називаючи його агресивним і завойовницьким. Наприклад, оборонний союз країн СНД, який нібито мав протистояти терористичним та іншим глобальним загрозам, найперше був спрямований проти НАТО.

Проявом недружності щодо Альянсу також стало розгортання російських ракетних комплексів “Іскандер” у Калінінградській області. Це відбулося у відповідь на розміщення в Польщі американських систем протиповітряної оборони. Однак системи ППО спрямовані насамперед на захист території Польщі та її сусідів, натомість “Іскандери” – це наступальна зброя.

Російські літаки також неодноразово порушували кордони повітряного простору країн-учасників Альянсу, перевіряючи так реакцію Заходу. У відповідь держави НАТО були змушені підіймати у небо перехоплювачів, щоб прогнати ворожі літаки.

Росія останніми роками постійно втручається в різні регіональні конфлікти, зокрема в Сирії, Лівії, країнах Африки, посилюючи там напругу і впливаючи на ріст кількості біженців, які досить часто тікають у напрямку країн Європи, створюючи проблеми на кордонах ЄС. РФ також неодноразово проводила спільні військові навчання з Китаєм, геополітичним суперником США та їхніх союзників.

Російські розвідники намагаються дестабілізувати ситуацію в Європі. Наприклад, вони хотіли здійснити державний переворот у Чорногорії, були причетні до вибухів у Чехії та Болгарії. Російські спецслужби досить часто діють під прикриттям дипломатичних представництв, тому деякі європейські країни були змушені вислати частину російських дипломатів, які насправді були представниками спецслужб.

Керівництво штаб-квартири НАТО нещодавно скоротило дипломатичну місію Росії, адже деякі її працівники також виявилися розвідниками. Замість того щоб у відповідь вислати представників Альянсу, РФ повністю заморозила діяльність своєї місії при НАТО. Це можна назвати початком “холодної війни” між Росією і країнами Альянсу.

Окрім того, Держдеп США визнав росіян нацією бездомних і припинив видавати їм візи. Це було спричинено тим, що Кремль заборонив посольству Америки працевлаштовувати у себе громадян Росії, а також вислав кількох американських дипломатів. Тепер посольству США бракує працівників, щоб виконувати свої функції, зокрема й видавати візи. Тому громадяни Росії змушені звертатися до американського посольства у Варшаві.

Прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков нещодавно заявив, що агресивна позиція НАТО ніколи не була секретом: блок завжди був спрямований проти Росії. Однак останніми десятиліттями постійну агресію здійснює саме Москва. Зокрема, її дії проти Грузії у серпні 2008 року та проти України у 2013-2014 роках змусили НАТО виробити чіткі кроки для протидії експансіоністським прагненням Кремля. Путін неодноразово заявляв, що розпад тоталітарного Радянського Союзу – це найстрашніша геополітична катастрофа минулого століття, тому він буде робити все можливе, щоб відродити велич “великої Росії”. Прикриваючись “захистом російськомовного населення” і “збиранням російських земель”, він здійснює агресію на територію сусідніх держав.

Однак росіянам варто згадати, що будь-які агресивні наміри завжди негативно закінчувалися насамперед для агресора. Тож якщо путінська Росія не змінить своїх реваншистських прагнень, то її фінал може бути доволі трагічним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи вийде Польща з ЄС? Чи вийдуть країни ЄС із НАТО?