Мобілізаційні скандали: хто за ними стоїть?

Мобілізаційні скандали: хто за ними стоїть?

Несамовитівідео та скандали мобілізації поряд з анонімними телеграм-каналами про роздавання повісток можуть виявитися одним з інструментів російської інформаційно-психологічної війни, диригенти якої перебувають у Москві.

А кому це вигідно поширювати?

Приголомшливі скандальні відеоролики, на яких люди в українському військовому пікселі тягнуть із хати “мобілізованого” чи затримують і волочать по вулиці чоловіка під жіночі крики українською мовою, масово поширюються українським сегментом інтернету, однак насправді можуть бути зняті не в Україні, принаймні не на підконтрольній нашій державі території.

Звісно, й у вітчизняних територіальних центрах комплектування можуть бути особи, які не розуміють міри своїх повноважень. Можуть траплятися і шкідники, які такими діями навмисно дискредитують державу. Однак в умовах російських інформаційно-психологічних операцій, які мають на меті послабити українську обороноздатність і зірвати мобілізацію, варто запитувати не “а хіба в нас таке не може трапитися?”, а насамперед “кому це вигідно знімати й поширювати?”.

Погодьмося, що для росіян абсолютно не проблема зняти півхвилинний відеоролик, як двоє в масках тягнуть третього під обурені вигуки українською мовою. Кожен донбаський сепаратист за потреби й без акценту заспіває солов’їною, не кажучи вже про мешканців окупованої Херсонщини чи Мелітопольщини та українців, депортованих у РФ. Український військовий піксель для російських пропагандистів також роздобути неважко.

В інтернеті є вдосталь відеодоказів, які підтверджують змонтованість багатьох разючих кадрів про українські військові втрати. Наприклад, відеоролик, на якому закривавлені тіла українських військових у пікселі, начебто вбитих росіянами, раптом встають після вигуку російською “Знято, пацани!”.

Росіяни розуміють, що більш ніж піврічні невдалі бої за один лише Бахмут не дадуть їм змоги легко перемогти на полі бою, тож вони намагаються розхитати Україну зсередини. Провокативний ролик, який дискредитує українську державу та армію перед власним народом і західними партнерами, паніка з повістками разом із відключенням електроенергії можуть “втомити” українців від війни й примусити погодитися на мир на російських умовах.

Анонімні патріоти

Одним з інструментів поширення паніки та “втоми” серед українців стали анонімні телеграм-канали “Де роздають повістки?”, у яких повідомляють, що в певному місті ледь не на кожному кроці “вручають”.

На перший погляд, такі групи створені й наповнюються небайдужими українцями, які лише хочуть попередити інших чоловіків про ризик потрапити до армії. Проте чимало ознак засвідчують, що за такими анонімними телеграм-каналами можуть стирчати вуха з російської ботоферми з Ольгіно чи інших центрів російських інтернет-диверсій.

Стратегічна мета таких груп — сіяти паніку, страх, депресію і недовіру до своєї держави серед українських чоловіків. Зокрема, поширювати гасла, з одного боку, бентежні для “простого громадянина”, а з іншого — надзвичайно корисні для ворога. Наприклад: “чому синки депутатів не воюють?”, “хто розікрав зброю для армії?” тощо. Водночас публікуються й аргументовані дописи про наскрізну корупцію в армії та коментарі “простих учасників” у стилі “єврей Зеленський організовує «могилізацію» і хоче винищити українців на війні”. Тобто, окрім інформації про локації вручення повісток, поширюється і риторика з критикою дій української держави і яскраво помітними спробами впливу на політичний світогляд учасників таких груп. А ви собі думайте після прочитаного.

А от вважати, що ФСБ оминула б нагоду скористатися з наявних проблем із мобілізацією та розпалюванням антидержавних настроїв серед українців, також наївно. Усе, що може ослабити українську оборону й дезорганізувати суспільство, безсумнівно,не обходиться без участі російських спецслужб.

Звісно, адміністратори цих груп не такі дурні, щоб відверто розганяти тези про “укрофашистів”. Навпаки, там навіть збирають допомогу на ЗСУ. На рахунки ноунеймів. І навіть якось назбирали 50 тис. грн. Адміністратори анонімних телеграм-каналів часто закидають патріотичний контент і пишуть про успіхи ЗСУ, але водночас публікують “поради юристів” про те, як українцям до армії не потрапити. “Ми патріоти, але розганяємо паніку і зриваємо мобілізацію” — такий девіз анонімних телеграм-каналів про роздавання повісток.

А поміж інформації про локації роздавання повісток періодично публікують також сумнівні лінки на телеграм-канали з голими дівчатами та онлайн-казино. Для зняття напруги й додаткового заробітку, так би мовити.

Тактика антивоєнних і різного роду пацифістських кампаній для російських спецслужб не нова. Те саме Москва активно застосовувала щодо США у формі протестів проти війни у В’єтнамі. Тоді Кремлю потрібно було послабити бажання американців воювати, щоб самим встановити комунізм у південномуВ’єтнамі. І досі невідомо, де на антивоєнних маніфестаціях переважав вплив пацифістського руху хіпі, а де діяли платні комуністичні активісти під маскою пацифістів.

Росіянам важко перемогти ЗСУ на полі бою, а от інформаційно-психологічними та політичними інтригами зробити це, можливо, легше й навіть дешевше. Принаймні оминути увагою і не використати суспільний резонанс, пов’язаний із мобілізацією, для російських спецслужб було б ще більшою глупотою, аніж розраховувати взяти Київ за три дні.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Хейт чи дискусія: у чому проблема українських чвар? Бумеранг ненависті