Морські імітатори

Морські імітатори
Південні гринди звичайні є дуже товариськими й балакучими морськими ссавцями – вони використовують деякі свої звуки, щоб перехитрити ворога. Про це пише Доріс Елін Уррутья в журналі Scientific American.

Південні кити, до яких належать, зокрема, кити звичайні, дельфіни й фоцени, спілкуються за допомогою звуків, коли шукають їжу та партнерів, а також під час навігації й суспільних стосунків. Їхні голоси відрізняються залежно від різновиду. Ці тварини вміють наслідувати різноманітні шуми, наприклад сонара, але нікому досі не вдалося записати звуків, що імітують голоси інших південних китів. Це продемонстрували нові дослідження.

Науковці прослухали рівно 2028 вокаліз гринд звичайних, що живуть на узбережжі Австралії. Уперше вдалося так точно описати голоси представників цього виду, які живуть у цьому регіоні. Дослідники з певним здивуванням упізнали 19 вокаліз, які непереборно нагадують вигуки, що їх видають косатки. “Ці співи гринд звучали для нас ідентично, як і співи косаток із тієї самої околиці”, – каже Крістін Ербе, директорка Центру морських наук і технологій Університету Кертіна в Перті, співавторка досліджень, опублікованих у Scientific Reports.

Гринди й косатки – найбільші представники дельфіноподібних. Їх часто помічають у тих самих морських регіонах, у них подібні розміри, вони живуть у групах, поєднаних сильними суспільними зв’язками – говорить Шарлотта К’юрі, дослідниця біоакустики з лабораторії CEREMA, що у Франції, яка не брала участі у цьому проєкті. Косатки конкурують із гриндами за їжу, а іноді й полюють на них. Вивчення вмісту шлунків косаток продемонструвало, що гринди спорадично стають їхніми жертвами. Але гринди зовсім не беззахисні – вони здатні гуртом атакувати і прогнати косаток. Це єдині відомі південні кити, які в такий спосіб захищаються від вищих хижаків.

Додатковою зброєю гринд може бути мімікрія. “Згідно з однією гіпотезою, коли гринди наслідують косаток, то хижаки не розпізнають у них жертв імовірної атаки”, – каже Ербе. Гринди, що живляться рештками їжі косаток і водночас імітують їхні голоси, можуть залишатися невпізнаними –  хижаки, що з ними конкурують, їх не помічають. “Не забуваймо, що все це діється під водою, де світла небагато, а тварини під час навігації чи полювання покладаються на відчуття слуху”, – пояснює Ербе.

Гринди звичайні, імовірно, здатні розпізнавати голоси косаток, які містять різні повідомлення. К’юрі вважає, що особини, які опанували відповідні вигуки косаток, можуть їх представити й іншим членам своєї групи.

Подальші дослідження мали б підтвердити, чи така мімікрія насправді застосовується. Науковці збираються поєднати дані з прослуховування із результатами безпосередніх обсервацій тварин обох видів. Вони також можуть спробувати емітувати голоси косаток і простежити за реакцією. Однак проводити останній експеримент потрібно дуже обережно. “Реакція на голос хижака може бути раптовою, – підкреслює К’юрі. – На багатьох захищених територіях їх можна відтворювати лише двічі на рік”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Восьминогі архітектори Жити до 120?