Музика думок – Pink Floyd

Музика думок – Pink Floyd

Дослідники надіються, що мозкові імпланти допоможуть особам, які втратили здатність говорити, відновити голос – а може навіть і уможливлять співання. Нещодавно вперше науковці продемонстрували, що електричну активність мозку можна розшифрувати і використати для реконструкції музики – пише Люсі Ту у часописі Scientific American.

В опублікованому на сторінках PLOS Biology дослідженні проаналізували дані від 29 осіб з мозковими імплантами, що моніторили напади епілепсії. Коли ці особи слухали твір групи Pink Floyd “Another Brick in the Wall, Part I”, то вживлені електроди реєстрували електричну активність у кількох сферах мозку, повʼязану з елементами твору, такими як звук, ритм, гармонія і текст. Потім науковці пропустили ці дані через модель ШІ, аби хоч частково відтворити те, що було прослухано. При цьому вони базувалися на попередніх дослідженнях, в яких успішно було реконструйовано слова й візуальні образи на основі активності мозку – пояснює Шейлі Джейн, нейробіолог з Каліфорнійського університету у Сан-Франциско, котрий не брав участі у дослідженнях, і додає – «зараз ми насправді здатні проникнути у мозок, аби викрити локалізацію звуків». 

Модель ШІ проаналізувала взірці реакцій мозку осіб, досліджуваних твором, виокремлюючи зміни, повʼязані з висотою звуку, ритмом і тональністю. Потім інша модель знову склала елементи композиції, аби відтворити почуті звуки. Реконструйована мелодія залишилась майже не порушеною, а от слова були деформовані, хоч і впізнавані, коли відомо, чого вони стосувалися. Та чому Pink Floyd? Цей твір є «дуже багатопластовим», що його робить ідеальним для аналізу, а крім того ми просто любимо цю групу – пояснює керівник досліджень пізнавальний нейробіолог Людовік Бельє з Каліфорнійського університету в Берклі.

Окрім музики ефекти досліджень можуть бути придатними для перетворення мозкових сигналів у людську мову, котра також містить у собі мелодичні нюанси, такі як темп, акценти й інтонації. Ці нюанси означають, що «самі слова не забезпечують повної комунікації» – каже Бельє.

Науковці сподіваються, що нова модель покращить інтерфейси мозок-компʼютер, тобто в даному випадку пристрої, які перетворюють активність мозку в синтезовану мову – призначені для німих людей. «Замість автоматично казати «я, кохати, ти», можемо крикнути “я тебе кохаю!”» – говорить залучений до досліджень Роберт Найт, пізнавальний нейробіолог з КУ в Берклі.

Наявна модель базується на хірургічно вживлених електродах. Та в міру вдосконалення технологій запису активності мозку стане можливим використання ультрачуттєвих електродів, прикріплених до шкіри голови. Поки-що дослідники мають надію досягти більш вірного відтворення музики шляхом розташування електродів ближче один до одного на поверхні мозку, що уможливить точніше сприйняття електричної симфонії, що її відтворює мозок. «Сьогодні ми відтворили один твір; можливо завтра нам вдасться реконструювати весь альбом Pink Floyd» – додає Найт.     

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ