Напруження в Перській затоці зростає

Напруження в Перській затоці зростає
На початку січня 2021 року у Перській затоці представники іранської берегової охорони затримали танкер Південної Кореї. На кораблі перебувала команда з 20 осіб, з них п’ятеро – південнокорейські громадяни. Іран звинуватив екіпаж танкера у забрудненні навколишніх вод хімічними речовинами – на кораблі було 2,5 тис. тонн метанолу та інших хімічних сполук. Капітан судна спростовує ці звинувачення. Танкер був скерований у Бендер-Аббас, де перебуває під охороною іранських військових. Наразі справу контролює прокуратура та судові органи Ірану. У Перську затоку вже вирушив корейський військовий корабель з спецпідрозділом, який спеціалізується на боротьбі з піратством.

Влада Південної Кореї вважає дії Ірану порушенням міжнародного законодавства та вимагає пояснень. На її думку, так Іран намагається посилити тиск на Південну Корею, у банках якої зберігаються мільярди доларів Ірану, заморожених під час запровадження санкцій проти країни. Іран декілька разів просив розморозити кошти, але Південна Корея відмовляла. Щоб розв’язати проблеми іранських коштів та корейського судна, в Іран незабаром приїде заступник міністра закордонних справ Південної Кореї. 

На тлі цих подій Іран відновив збагачення урану до 20% на ядерному об’єкті Фордо. Це рішення, про яке країна ще на початку року повідомила Міжнародне агентство з атомної енергії, порушує угоду, укладену в 2015 році між Іраном та постійними членами Радбезу ООН (Францією, Великою Британією, США, Китаєм і Росією). Згідно з документом, Іран зобов’язувався припинити розроблення ядерної зброї в обмін на зняття економічних санкцій. 

У 2018 році президент США Дональд Трамп одноосібно вийшов із цієї угоди й ввів проти Тегерана односторонні санкції. Європейські союзники цей крок Америки не підтримали. Новобраний президент Штатів Джо Байден, інавгурація якого відбудеться 20 січня, заявив про те, що розпочне переговори з Іраном про відновлення ядерної угоди. Іран зацікавлений у перегляді домовленостей та прагне позбутися санкцій США, проте хоче мати більше переваг перед початком переговорів. А оскільки Південна Корея є стратегічним союзником Америки, то південнокорейський танкер може бути одним із козирів Ірану.

Останнім часом у Перській затоці відбулося декілька конфліктів між іранською береговою охороною та суднами різних країн. Перська затока та Ормузька протока нині є одними із головних маршрутів постачання нафти, тож тамтешні інциденти впливають не тільки на регіональну, а й на світову систему безпеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Зовнішньополітична доктрина переможця президентських перегонів у США Джо Байдена Турецько-грецькі відносини загострюються