Народження Сахари

Народження Сахари

Пил, який акумулюється на океанських островах, викриває таємниці пустелі – пише Лукас Джоел у журналі Scientific American.

Хоч Сахара і є найбільшою та найвідомішою серед усіх субтропічних пустель, знання про неї є на подив малими. Значні суперечності стосуються її віку – одні дослідники вважають, що вона може мати навіть 5 млн років, інші, що нараховує не більше кількох тисяч. Щоб знайти відповідь, геологи поїхали на Канарські острови, де осіли значні нагромадження пилу, принесеного вітром з Сахари. На підставі цього вони дійшли висновку, що вік пустелі потрібно вимірювати, найімовірніше, в мільйонах років. Однією з причин таких різних поглядів на тему того, коли виникла Сахара, є дуже відмінні методи оцінювання, як-от дослідження пустельного пилу, котрий опав на дно Атлантичного океану, аналізи пісковиків та моделювання цього клімату.

Щоб зібрати більше точних даних, геоморфолог Деніел Магс із Геологічної служби Сполучених Штатів (головний автор нових досліджень) і його співробітники уважніше приглянулися до пустельних осадів, котрі акумулювалися на іспанських островах Фуертевентура і Ґран Канаріа. Пил зберігався у шарах викопного ґрунту, вік яких визначено на основі скам’янілостей, що в них лежать – результат відповідав тому, який показували дослідження морських осадів. Науковці представили свої висновки в листопадовому (2019 р.) номері Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology.

“Результат є дуже хорошим”, – коментує Жонґші Жанґ, експерт з моделювання клімату із університету Берґена, що в Норвегії, котрий не був учасником досліджень. Він завважує, що пил, який накопичується на островах, відрізняється від того, який опадав на дно океанів, але попри те, обидва комплекси даних свідчать про багато мільйонів років.

Сахара є найбільшим на світі джерелом атмосферного пилу – і подорож цього пилу не завершується на Канарських островах, які лежать неподалік на захід від західного побережжя Африки. Він досягає значно далі, аж до таких регіонів, як Кариби чи дощові ліси Амазонії – каже Магс. Ґрунти Амазонії дуже вбогі на живильні складники і – як зауважує науковець – нові дослідження показують, що пил з Африки вже мільйони років підтримує біологічну різноманітність Амазонії, дописуючи важливу сторінку до її власної історії народження.   

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Аероіони – життєдайна складова повітря