Наслідки Мюнхенської безпекової конференції для України

Наслідки Мюнхенської безпекової конференції для України

Нещодавно завершилася Мюнхенська безпекова конференція – щорічна подія для обговорення ключових загроз та викликів міжнародної спільноти. Чи була вона результативною для України? Імовірно, тільки частково.

У Річному безпековому звіті Україна згадувалася лише 8 разів, та й серед топ-10 ключових безпекових проблем війна на Донбасі зайняла останнє місце. Це свідчить про поступову втрату цікавості європейських партнерів до проблем нашої країни зі зміщенням акценту на захист власних національних інтересів. Німеччина, зокрема, виступає за добудову “Північного потоку-2”, хоча його запуск й суперечить безпековим інтересам України. Водночас президент Франції Еммануель Макрон під час свого шокуючого виступу зазначив, що Європа повинна переглянути стратегію у відносинах з Кремлем та дати Москві стратегічний шанс, оскільки Росія хоч і порушує міжнародні договори, але є найближчим сусідом Євросоюзу, та й санкції проти неї, за словами Макрона, не принесли належного результату.

Як наслідок, 14 лютого на сайті Мюнхенської конференції був опублікований 12-кроковий план завершення війни на Донбасі, до написання якого були залучені європейські, російські та українські експерти. Серед найбільш одіозних пропозицій – відновлення інфраструктури Донбасу з залученням країн ЄС та Росії, зокрема й через створення зони вільної торгівлі. Тобто країна-агресор, яка фактично захопила ці території і зруйнувала їхню інфраструктуру, тепер запрошується до її відновлення. Доволі неоднозначними є також пункти про посилення діалогу між євроатлантичними структурами з урахуванням позиції Росії, а також про започаткування українського національного діалогу щодо проблем ідентичності, зважаючи на погляди наших найближчих сусідів – Росії, Угорщини, Польщі, Румунії.

Якщо наші європейські сусіди хоча й будуть обстоювати мовно-культурні інтереси власних національних меншин, які проживають на території України, але не будуть заперечувати українську ідентичність. А Росія завжди підтримувала позицію, що ніякої української ідентичності взагалі не існує, українці – це малороси, а українська мова – це діалект російської. З погляду російських ідеологів, Україна – це штучне державне утворення, відтак потрібно застосовувати всі можливі засоби для її розпаду. І головне, Росія у “12 кроках” не була названа країною-агресором, а навпаки – зараховувалась до держав, які будуть відбудовувати Донбас. Крим у плані також не згадувався.

Українська делегація разом із американськими партнерами доволі жорстко виступила проти документу. Майкл Помпео, зокрема, зазначив, що план захищає не українські інтереси, а російські, оскільки передбачає поетапне зняття санкцій з Москви. Президент України Володимир Зеленський під час виступу на форумі також розкритикував “12 кроків” та запропонував план секторального розведення військ на Донбасі. Окрім того, він зазначив, що війна в Україні йде вже 6 років – майже стільки ж, як і Друга світова. Він підкреслив, що це не тільки війна в Україні, це і війна в Європі, і у цій війні Україна обстоює європейські цінності.

Не зважаючи на загалом змістовний виступ президента, деякі тези були неоднозначними. Зокрема, керманич зазначив, що Україна планує провести вибори на Донбасі вже у жовтні цього року. Хотілося б, звичайно, щоби українська влада повернулася на окуповані території, але найближчим часом зробити це буде доволі проблематично чи й взагалі неможливо, адже наразі на непідконтрольній Україні землі перебувають два армійські корпуси російських найманців, які нараховують до 35 тисяч озброєних людей. Наскільки реально їх вивести разом з технікою до жовтня – риторичне запитання. Але навіть якщо ці війська будуть виведені, то повноцінно підготувати вибори на тимчасово окупованих територіях, зокрема створити окружні та дільничні виборчі комісії, забезпечити належні умови для проведення виборчої кампанії, буде майже неможливо.

Водночас представники Росії на конференції у Мюнхені намагалися привернути до себе увагу всіма можливими засобами. Очільник російського МЗС Сергій Лавров, наприклад, у своєму виступі про Україну не згадував, а натомість заявив, що міжнародні відносини “варваризуються”, тому постійним членам Радбезу ООН потрібно зустрітися і обговорити поточну міжнародну ситуацію. Представники Франції та Китаю пристали на цю пропозицію МЗС РФ.

Серед цікавих моментів конференції – виступ футуролога Френсіса Фукуями, під час якого він зазначив, що сучасний ліберальний світ стоїть перед низкою загроз, як-от посилення авторитаризму в Китаї та Росії. Росію він назвав “авторитарною країною під маскою демократії”. Водночас Фр. Фукуяма підкреслив, що нинішня геополітична ситуація в Україні є не надто сприятливою для ведення перемовин з Росією, оскільки деякі європейські країни займають проросійські позиції. За цих умов Україна повинна покладатися насамперед на власні сили, проводити успішні реформи і піднімати економіку.

Отже, з огляду на оприлюднення проросійських “12 кроків”, а також на те, що актуальний та змістовний виступ президента Зеленського учасники конференції фактично проігнорували через доповідь очільника МЗС Китаю Ван Ї, Мюнхенська безпекова конференція принесла Україні мало користі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ