НАТО надасть Україні 40 млн євро на кіберзахист і медичну реабілітацію

НАТО надасть Україні 40 млн євро на кіберзахист і медичну реабілітацію
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час спільної прес-конференції з президентом України Володимиром Зеленським, який перебуває з офіційним візитом у Брюсселі (Бельгія), заявив, що члени та партнери Альянсу нададуть понад 40 млн євро на підтримку Україні, зокрема у сферах кіберзахисту, командування й управління, а також медичної реабілітації. Про це йдеться у тексті прес-конференції, опублікованому на офіційному сайті НАТО.

“Президенте Зеленський, дорогий друже, Володимире, дуже приємно вітати вас у штаб-квартирі НАТО вперше. Ми говорили по телефону незадовго після того, як ви були обрані. І я хочу особисто привітати вас з перемогою. Вибори показують силу української демократії.

Ми просто мали чудове обговорення постійної підтримки НАТО України. Україна є цінним партнером. Ви робите свій внесок у наші місії в Афганістані і в Косово, хоча зіштовхуєтеся з серйозними загрозами на батьківщині. Наші сили регулярно тренуються разом. Це свідчить про тверду прихильність України міжнародній безпеці.

Ми також обговорили ситуацію на сході України, включно зі спробами Росії надати російські паспорти громадянам України. Це останній приклад намагань Росії дестабілізувати Східну Україну. І це крок у неправильному напрямку. Сьогодні Комісія Україна-НАТО проведе зустріч для обговорення ситуації з безпекою в Україні. Союзники чекають вашої оцінки.

Конфлікт на сході України продовжує забирати життя. Під час бойових дій було вбито 13 000 осіб. Народ України заслуговує на мир. І я вітаю ваше зобов’язання припинити конфлікт мирним шляхом. НАТО підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. Союзники не визнають незаконну анексію Криму Росією. І ми засуджуємо агресивні дії Росії в Чорноморському регіоні.

Ми вітаємо рішення Міжнародного трибуналу з морського права про те, що Росія повинна звільнити українських моряків і кораблі, які вона незаконно затримала в листопаді минулого року. Союзники продовжуватимуть чітко давати зрозуміти Росії, що вона повинна виконувати міжнародні зобов’язання. У відповідь на незаконні дії Росії, НАТО збільшив свою присутність в Чорному морі. Більше кораблів і більше літаків. І ми активізували нашу співпрацю з партнерами в регіоні, Україні та Грузії. Тому ми уважно стежимо за ситуацією.

У квітні міністри закордонних справ погодилися на пакет додаткових заходів. Зокрема, більше тренування ваших морських сил і вашої берегової охорони. Більше військово-морської присутності, включно з портовими візитами, навчанням і обміном інформацією. Ми бачили регулярне навчання та візити наших Постійних військово-морських груп, а також інших суден НАТО в порти. А в липні ми проведемо більше навчань у Чорному морі разом з Україною.

Ми також продовжуємо надавати значну практичну підтримку в інших сферах. Країни-члени НАТО та партнери зобов’язались за допомогою десяти трастових фондів надати понад 40 мільйонів євро на підтримку України. У таких сферах, як командування і управління, кіберзахист і медична реабілітація. Союзники НАТО також проводять військову підготовку збройних сил України. І кожен день наші радники з НАТО підтримують реформи безпеки і оборони України.

Отже, пане президенте, ви маєте повноваження, щоб здійснювати ключові реформи. Боротьба з корупцією та зміцнення верховенства права. Ці реформи є важливими для гарантування безпеки та процвітання всіх українців. І наближення України до НАТО. Союзники вітають прийняття закону про національну безпеку. І ми заохочуємо вас до реалізації цього важливого законодавства. НАТО продовжуватиме підтримувати вас на цьому шляху. Тому ще раз вітаємо. Для вас велика честь приймати вас тут, у НАТО, під час вашого першого міжнародного візиту.

Володимир Зеленський [Президент України]: Я почну англійською мовою. Шановний Генеральний секретар, шановні представники ЗМІ, я вдячний за запрошення здійснити мій перший закордонний візит до Брюсселя, а особливо до штаб-квартири НАТО. Стратегічний курс України на досягнення повноправного членства в ЄС і НАТО, який закріплений в Конституції України, залишається незмінним. Це пріоритет нашої зовнішньої політики. Прогрес України щодо високих європейських стандартів життя та безпеки є вимогою українського суспільства. Метою всіх наших реформ є підвищення рівня життя українців, викорінення корупції та модернізація держави. Цього можна досягти лише шляхом гарантування нашої національної безпеки.

Ми готові до переговорів з Росією. Ми готові виконувати Мінські угоди. Проте найперше ми повинні бути в змозі захистити себе і стати сильнішими в економічному, політичному та військовому плані. Я дуже вдячний за політичну та практичну підтримку, яку Україна отримує від Альянсу, а також від окремих союзників. Я готовий надати новий імпульс нашій співпраці з Альянсом.

Збройна російська агресія, що досі триває, залишається серйозною проблемою для євроатлантичної безпеки. Наше спільне завдання – гарантувати стабільність і безпеку в Чорноморському регіоні, що вимагає додаткових зусиль Альянсу. Ми вітаємо два рішення, ухвалені Альянсом у квітні у Вашингтоні, для зміцнення безпеки Чорного моря та підтримки українського флоту.

Україна є унікальним партнером Альянсу з погляду інтенсивності та різноманітності нашої взаємодії. Ми сподіваємося відновити наш регулярний діалог в рамках Комісії Україна-НАТО на рівні глав держав та урядів, міністрів оборони та зовнішніх справ.

Ми з нетерпінням чекаємо, щоб привітати Північноатлантичну раду в Україні. Ми збережемо європейську та євроатлантичну інтеграцію. Нам потрібні всі наявні механізми, які допоможуть нам на цьому шляху, і будь-який інший, який союзники будуть готові запропонувати. Але зараз ми маємо зосередитися на нашій першочерговій меті: реалізації внутрішньої реформи, яка наблизить нашу країну до стандартів НАТО. Одним з моїх перших завдань є належна реалізація закону про національну безпеку. Під цим я маю на увазі реформу Служби безпеки, реформу спецслужб, реформування оборонної промисловості, демократичний цивільний контроль над сектором безпеки і оборони. Україна, яка є стабільною, демократичною і здатною захищати себе, є невід’ємною частиною європейської безпеки.

Я впевнений, що наше партнерство з Альянсом буде ефективним. Я сподіваюся, що в довгостроковій перспективі ми зможемо перетворити наше партнерство у повноцінний Альянс. Велике спасибі за вашу увагу.

Питання: Нещодавно було змінено військове керівництво в Україні. Як це може вплинути на військове співробітництво і військову політику України? Дякую.

Володимир Зеленський: Ви маєте на увазі, що наш начальник Генерального штабу змінився. Він буде працювати відповідно до української доктрини, і зараз ми проведемо перше засідання завтра в Мінському форматі, і новий начальник Генерального штабу буде там. На цій зустрічі будуть певні пропозиції щодо повернення до Мінська, і насамперед ми говоримо про припинення вогню. Ми повинні говорити про припинення вогню. Ми повинні обмінюватися військовополоненими і обговорювати інші питання.

Єнс Столтенберг: Під час нашої зустрічі, яка щойно закінчилась, президент Зеленський чітко заявив, що Україна продовжить працювати з НАТО. І члени НАТО готові продовжувати працювати з Україною. Ми маємо політичну співпрацю, але ми також працюємо разом у різних військових сферах. Як я вже сказав, командування і контролювання. Союзники НАТО забезпечують навчання, підтримку та консультації, ми допомагаємо реформувати та модернізувати українські інститути безпеки, спецслужби. Ми також рішуче підтримуємо зусилля по боротьбі з корупцією. Отже, ми продовжимо працювати разом, а також продовжуватимемо свою військову співпрацю. Члени НАТО також чітко заявили, що вони будуть продовжувати надавати підтримку у навчанні, і ми щойно оголосили про те, що ми збільшимо нашу підтримку, коли мова йде про морські можливості. Будемо надавати допомогу українській береговій охороні, а також морській академії в Одесі. У такий спосіб ми продовжуватимемо нашу військову підтримку і співпрацю з Україною, і це є сильним політичним зобов’язанням з боку союзників НАТО, яке вітав президент України, і я це ціную.

Питання: Пане президенте, ви сказали, що припинення вогню є одним з пріоритетів, припинення вогню на Донбасі. Які конкретні кроки ви розглядаєте для досягнення такого припинення вогню? І пане Генеральний секретарю, більше десяти років тому на Бухарестському саміті НАТО заявив, що Україна стане членом НАТО. Наскільки далека Україна від цього?

Володимир Зеленський: Велике спасибі за це питання. Я думаю, що я почну з другої частини питання, я дозволю Генеральному секретарю відповісти на другу частину, наскільки далеко ми знаходимось від мети повноцінного членства. Але, звичайно, для нас НАТО – це найперше безпека нашої країни, і, звичайно, коли ми говоримо про рівень підготовки нашої армії, наших військ, допомога НАТО є ключовою.

Тепер перейдемо до першої частини питання. Я не говоритиму зараз про конкретні кроки щодо припинення вогню та обміну військовополоненими. Але, відповідно до нашої угоди з Кучмою, другим президентом України, який очолить Мінську групу, ми будемо працювати доволі активно в сфері гуманітарної допомоги і ми збираємося побудувати міст у Станиці Луганській. Щоб ми могли допомогти людям там. Щоб ми могли відправити машини швидкої допомоги, могли надати економічну підтримку та соціальну підтримку. Я впевнений, що ви дізнаєтеся про це детально, і ми опублікуємо наші угоди і наші обговорення найближчим часом.

Єнс Столтеберг: Розширення НАТО було великим успіхом. Це допомогло поширити демократію, верховенство права, мир і стабільність у Європі. Спільно НАТО і ЄС упродовж останніх десятиліть зміцнили демократію, мир і стабільність у Європі завдяки розширенню Європейського Союзу та НАТО.

І НАТО стоїть перед політикою відкритих дверей. Це знову і знову підтверджували лідери НАТО. І ми також дотримуємось дуже важливого і фундаментального принципу, що кожна нація має своє суверенне право самостійно приймати рішення щодо її власного шляху і це, звичайно, стосується і України.

Ми поважаємо, коли країна вирішує не прагнути до членства. Ми маємо близьких і добрих партнерів, таких як Швеція, Фінляндія, Австрія та інші країни, які вирішили не прагнути до членства в НАТО, і ми це поважаємо. Але ми також поважаємо, коли країни вирішують, що вони хочуть прагнути до членства, тоді ми сідаємо і розмовляємо, і бачимо, коли і як ми можемо допомогти їм стати готовими до членства і відповідати стандартам НАТО.

Важливим посланням є те, що країна сама вирішує, чи прагнути до членства, і 29 членів Альянсу вирішують, коли ця країна готова вступити до Альянсу. Жодна інша країна не має права намагатися втрутитися або накласти вето на такий процес, оскільки це суверенне рішення суверенної нації вибирати свій власний шлях. І ми поважаємо це рішення.

Лідери НАТО неодноразово повторювали, останній раз на нашому саміті минулого року, що ми дотримуємось нашого рішення, яке ми прийняли на Бухарестському саміті, і з того часу ми кілька разів повторювали це. Ми зараз зосереджуємося на реформах і, як підкреслив президент, важливо відповідати стандартам НАТО, і тому ми підтримуємо, допомагаємо Україні проводити реформи, модернізувати її оборонні та безпекові інституції, відповідати стандартам НАТО, боротися з корупцією. Це тепер наш пріоритет. Це добре для народу України, це добре для їхніх інституцій безпеки, і це єдиний шлях до майбутнього членства в НАТО”.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ