Національна стратегія розвідки США: нові старі суперники

Національна стратегія розвідки США: нові старі суперники
22 січня 2019 року була опублікована нова Національна стратегія розвідки США. Росію й Китай у документі назвали “традиційними суперниками Америки”, які, використовуючи зміну ситуації у світі, зростаючі тенденції ізоляціоністських настроїв у західних країнах і зменшення ролі демократичних ідеалів, прагнуть посилити свій вплив.

Американські спецслужби готують документ що чотири роки. Уперше стратегію опублікували у 2005-му, згодом – у 2009 та 2014 роках. У новій редакції описані потенційні загрози Америки до 2022 року.

На думку авторів стратегії, у майбутньому роль міжнародних інститутів зменшиться, натомість атаки на демократію лише посиляться: “Стратегічне середовище швидко змінюється, Сполучені Штати стикаються з більш складним і невизначеним світом, у якому загрози стають усе різноманітнішими та взаємозв’язанішими. Традиційні суперники знову спробують зміцнити свій вплив, використовуючи зміни в міжнародному середовищі, зокрема ослаблення порядку після Другої світової війни й західних демократичних ідеалів, ізоляціоністські тенденції на Заході, зміни в глобальній економіці”.

Кібербезпека. У документі йдеться про сім основних напрямів діяльності відомства: стратегічна та прогностична розвідка, поточні операції, протидія кіберзагрозам, антитерористична діяльність, боротьба з поширенням зброї масового ураження й контррозвідка. У майбутньому, на думку американських спецслужб, суб’єктами основних кіберзагроз будуть не лише Росія й Китай, але й терористичні та кримінальні угрупування, а також злочинці, що діють поодинці.

Технології та космос. Для створення нових загроз вороги США все частіше використовують технічний прогрес, зокрема в галузі космосу, кіберпростору та обчислювальної техніки. “Новітні технології, як-от штучний інтелект, автоматизація і високопродуктивні обрахунки, розвивають технологічні можливості, які можуть бути економічно вигідними, проте ці досягнення також дозволяють створювати нові, більш сучасні військові й розвідувальні можливості для наших противників”, – йдеться в документі. Для створення зброї злочинці можуть використати навіть біо- і нанотехнології: “Технічний прогрес дозволить ширшому колу суб’єктів придбати високотехнологічні можливості, які раніше були доступні лише країнам із потужними ресурсами”.

Зростання конкуренції в космічному просторі, де Росія й Китай використовуватимуть весь спектр протисупутникової зброї, може завадити американській розвідці збирати інформацію. “Росія й Китай прагнутимуть заволодіти повним спектром протисупутникової зброї як засобу зниження військової ефективності США і її загальної безпеки”, – наголошують американські спецслужби.

Серед загроз світовій безпеці є й ризики, пов’язані з міграцією, урбанізацією і кліматичними змінами, які “зменшують можливості влади у всьому світі…, призведуть до подальшого роз’єднання в суспільстві, створюючи підґрунтя для радикалізації”.

Росія. У новій стратегії йдеться, що в найближчі чотири роки Москва й Пекін спробують використати ослабленням міжнародного порядку й кинути виклик США[1]. Прагнення Росії розширити свій вплив на міжнародній арені може спричинити конфлікт з інтересами Америки.

Китай. Cерйозним викликом для Америки є й військова модернізація Пекіну, що прагне домінувати в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Та хоча Китай сьогодні й випереджає за рівнем небезпек КНДР та Іран, у стратегії зазначено, що з Пекіном усе ще можна вести переговори щодо питань загального інтересу[2].

Офіційний представник МЗС Китаю Хуа Чуньін 19 січня на брифінгу висловила обурення новою стратегією, звинувативши Вашингтон у відродженні атмосфери й мислення часів холодної війни. Вона також додала, що Китай має намір дотримуватися шляху мирного розвитку, а його військова політика носитиме оборонний характер.

Іран. У 2018 році адміністрація Дональда Трампа вирішила переглянути міжнародні домовленості з Іраном щодо його ядерної програми. Згодом Вашингтон вийшов з угоди та ввів нові санкції проти Тегерана. У стратегії розвідка США пояснює, чому ісламська республіка все ще залишається ворогом Америки: “Не дивлячись на його прихильність мирній ядерній програмі, прагнення Ірану до створення досконалішого ракетного і військового потенціалу й постійна підтримка терористичних груп, бойовиків і інших противників США загрожуватимуть інтересам Америки”.

Україна. У новому документі Україна не згадується безпосередньо, натомість РФ звинувачується в порушенні кордонів інших держав, що є натяком на анексію Криму. А от у щорічній доповіді Національного розвідувального співтовариства США про глобальні загрози світової безпеки, оприлюдненій 29 січня 2019 року, у розділі “Russia and Eurasia” наголошується, що Кремль прагне зберегти й розширити свій вплив на всьому пострадянському просторі, а також підірвати прозахідний курс Києва, для чого використає українські або російські проксі-сили.

Двостороння напруженість у Чорному й Азовському морях зростатиме, Росія продовжить військову, політичну й економічну кампанії з дестабілізації України та спробує завадити євроінтеграції та зміцненням зв’язків із НАТО. Американські фахівці вважають, що захоплення Росією українських кораблів у Керченській протоці в листопаді 2018 року демонструє готовність Кремля обмежити українську свободу судноплавства в цьому районі та тиснути в такий спосіб на керівництво країни.

Нині Москва намагається просунути до ВРУ менш антиросійський парламент. Для антивладної пропаганди Росія може використати вади українського суспільства: корупцію, нестійку економіку, вразливість кіберпростору і невдоволення громадян владою. Однак на думку американських експертів, великий вибір кандидатів у президенти, високий рівень недовіри до політичних еліт і відсутність чіткого фаворита дозволить суперникам Петра Порошенка, а також менш відомим кандидатам і політичним новачкам можливість звернутися до українців, що ще вагаються із вибором.

Нову стратегію опублікували саме в розпал шатдауну. Автори документу стверджують, що нездатність уряду профінансувати роботу спецслужб може негативно вплинути на національну безпеку, а невизначеність щодо федерального бюджету “зашкодить здатності розвідувального співтовариства ухвалювати усвідомлені рішення, пов’язані з використанням ресурсів”. Саме в таких складних внутрішньополітичних умовах американська розвідка намагається спланувати свою політику на найближчі чотири роки. Однак турбулентність сучасного світу, стрімкий розвиток новітніх технологій та ослаблення міжнародного порядку ускладнюють боротьбу з новими загрозами національній безпеці.

[1] Новое время: Розвідка доповіла. Спецслужби США попередили про загрози з боку Китаю та РФ

[2] Рамблер: Разведка США объявила об угрожающем росте влияния России в мире 

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ