Навіщо Зеленський їздив у Фінляндію та Нідерланди?

Навіщо Зеленський їздив у Фінляндію та Нідерланди?

На початку травня президент України Володимир Зеленський перебував із робочим візитом у Фінляндії, а потім у Нідерландах. Журналісти та експерти гадали, якою є мета цих поїздок, оскільки очільник України в умовах воєнного часу не так часто буває за кордоном. 

Ключовим питанням, яке Зеленський оговорював із президентом Фінляндії Саулі Нійністе під час зустрічі, було, звичайно, оборонне. Фінляндія активно підтримує Україну й надає нам гуманітарну і військову допомогу. Найімовірніше, лідери також говорили про постачання сучасних літаків, яких сьогодні бракує Україні. Фінляндія та інші північноєвропейські країни мають такі літаки й загалом позитивно налаштовані щодо передання їх Україні (на відміну від США та західноєвропейських держав). Тож Зеленському потрібен був прецедент, щоб ці країни погодилися передати нам декілька сучасних натовських F-16. 

Це питання також обговорювали на саміті країн Північної Європи (Швеції, Фінляндії, Норвегії, Ісландії, Данії), де були представники України. Учасники зустрічі підтвердили, що й надалі будуть активно допомагати Україні, оскільки їм також важливе послаблення Росії, яка раніше домінувала в цьому регіоні. РФ також прагнула узурпувати Арктичний регіон, який скоро стане доволі важливим, оскільки в умовах глобального потепління там може відкритися Арктичний морський шлях. Проте щодо літаків В. Зеленський остаточної відповіді не дістав. Країни Північної Європи ще вестимуть перемовини з іншими членами НАТО, щоб погодити це питання. Проте інші види зброї ці держави доволі активно передають Україні, і В. Зеленський їм подякував за це.

Ще одне питання, яке сторони обговорювали під час зустрічі, — це вступ України до НАТО. Нещодавно членом Альянсу стала Фінляндія, а незабаром до об’єднання ввійде і Швеція. У липні 2023 року відбудеться саміт країн Альянсу, і В. Зеленський хотів заручитися підтримкою північних держав, насамперед Фінляндії, щоб вони лобіювали наші інтереси на цьому зібранні. Приклад Фінляндії для нас є дуже важливим, оскільки раніше вона дотримувалася нейтралітету, щоб не спровокувати свого сильнішого сусіда — Росію. Був навіть спеціальний термін “фінляндизація”, що означає нейтральність країни для досягнення стабільності й миру в ній. Але РФ своїми агресивними діями проти України показала всьому світу, що жодна нейтральність не допоможе, якщо сильніший сусід захоче напасти на слабшого. Тому у Фінляндії змінилася громадська думка, населення здебільшого підтримало вступ країни в НАТО. Входження відбувалося за пришвидшеною процедурою і без виконання Плану дій щодо членства. Тому Україна також планує діяти за сценарієм Фінляндії. І для нас дуже важливо отримати на липневому саміті НАТО чіткі гарантії того, що нас візьмуть до Альянсу. Звичайно, Україна розуміє, що найближчим часом, поки триває російська агресія, нас не приймуть до НАТО. Але нам потрібна впевненість у тому, що після повернення Україною тимчасово окупованих територій відразу розпочнеться процес приєднання до Альянсу, що дасть нам надійні гарантії захисту від можливих майбутніх посягань Росії.

У Гаазі Зеленський зустрівся із прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та очільником Бельгії Александером де Кроо. Сторони обговорили активізацію співпраці між країнами, зокрема у сфері зміцнення обороноздатності. Очільник України подякував Нідерландам за постачання Panzerhaubitze 2000, протиповітряної системи Patriot та іншого озброєння. Ішлося також про можливість постачання F-16, і Нідерланди тут займають проукраїнську позицію, закликаючи розв’язати це питання. 

Зеленський також зустрівся із президентом Міжнародного кримінального суду Пйотром Гофманським, із яким обговорив формат майбутнього Гаазького трибуналу для Володимира Путіна та інших воєнних злочинців, які принесли руйнування і страждання в Україну. Під час виступу Зеленський наголосив, що Україна зі своїми союзниками й далі працюватиме над створенням спеціального трибуналу, а не його гібридних форм, який буде діяти відповідно до міжнародного законодавства. Він також підкреслив, що його візит у Гаагу був досить результативним і наблизить мир та справедливість, які потрібні як Україні, так і всьому світу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Про що Зеленський домовився із Сі Цзіньпінем? Результати візиту Зеленського до Польщі