Неефективні генії

Неефективні генії

Дослідження доводять, що розум є рисою, що вирізняє лідерів, – пише Метью Гатсон у журналі “Scientific American”.

“Без сумніву, потрібно мати у собі оте “щось”, щоб протистояти правовій безвиході чи раптовій зміні ринкових трендів. Однак нові дослідження, присвячені проблемі лідерства, показують, що високий IQ може бути негативною рисою.

Хоч попередні дослідження доводили, що колективи, якими керують розумніші лідери, мають кращі показники, все ж члени такої групи можуть вважати лідера з дуже високим IQ менш ефективним. Психолог з Каліфорнійського університету Дін Саймонтон вважає, що так відбувається тому, що лідери з високим коефіцієнтом інтелекту думають швидше від своїх підлеглих, пропонують більш складні рішення, а до того ж з ними важче налагодити контакт. Результати своїх досліджень Саймонтон опублікував у липні 2017 року у “Journal of Applied Psychology”.

Вчений разом з колегами оцінив 379 лідерів бізнесу із 30 країн, які працювали у різних галузях. Усі вони пройшли тест IQ, а потім їхні підлеглі визначили їхній рівень лідерства та ефективності праці. Результати тесту IQ позитивно корелювались з оцінкою результативності лідера, його вмінням стратегічно мислити, візіонерством та кількома іншими рисами – але тільки до певного порогу. Найвищі оцінки мали лідери з IQ 120, тобто вищим показником, ніж у 80% офісних працівників. Однак у керівників з інтелектом понад 120 оцінка їхніх підлеглих знижувалась. На думку авторів дослідження, “ідеальне” IQ може бути все ж вищим чи нижчим, залежно від сфери діяльності.

“Це цікава стаття, яка змушує замислитись, – говорить Пол Сакетт, професор Університету Міннесоти, який не брав участі у дослідженнях. – Як на мене, то правильною інтерпретацією цих результатів буде те, що дослідження намагаються зрозуміти, чому підлеглі гірше оцінюють лідера з дуже високим IQ. Неправильною інтерпретацією було б: “Не наймайте лідерів з високим IQ”.

Головний автор праці, психолог з університету Лозанни, що у Швейцарії, Джон Антонакіс зауважує, що лідери повинні використовувати свій розум для формування творчих метафор, які заохочувально впливають на інших – так, як це робив колишній президент США Барак Обама. “На мою думку, єдиний спосіб використовувати високий інтелект і водночас не втратити контакту з людьми – це звертатися до них харизматичним чином”.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ