Несподіване відкриття на Марсі

Несподіване відкриття на Марсі
Найновіші знахідки марсохода Perseverance вказують на те, що на місці древнього озера на Марсі колись текла вулканічна лава. Відкриття апарата показало, що дно колишнього озера, по якому Perseverance пересувається з моменту приземлення, було сформоване лавою – повідомляє CNN. 

Для вчених із місії це стало “цілковитою несподіванкою”. Раніше вони вважали, що пластове каміння, яке фотографував Perseverance, має осадове походження. Уламки скель, що їх досі досліджував марсохід, як виявилось, неодноразово контактували з водою, а деякі з них містять органічні молекули. Відкриття було оприлюднено минулої середи під час осінньої зустрічі Американського географічного союзу в Новому Орлеані. 

Ці знахідки могли б допомогти вченим відтворити хронологію подій у кратері Єзеро, у місці, де була древня водойма. Науковці також мають більше даних для розуміння Марса.

Дослідники роками намагалися встановити, чи стіни цього кратера мають осадове походження, тобто складені із шарів матеріалу, що його відкладала древня ріка, чи магматичне – утворені внаслідок протікання охолодженої лави.

“Я вже почав упадати у відчай, що ми ніколи не зможемо знайти відповідь”, – заявив Кен Ферлі, науковець із проєкту Perseverance при Каліфорнійському інституті технологій у Пасадені. Але все змінилося, коли Perseverance почав використовувати буровий апарат, розташований на кінці його роботичної “руки”, щоб обстругати скелю. “Кристали всередині скелі стали остаточним доказом”, – каже Ферлі.

Perseverance оснащено дорогими спеціалізованими інструментами, які можуть фотографувати зістругану скелю й аналізувати її склад, встановлюючи мінеральне наповнення. У листопаді марсохід досліджував скелю, яку група назвала Brac. Аналіз відкрив великі кристали олівіну, оточені кристалами піроксену. Це вказувало на те, що скеля була утворена вулканічними потоками лави.

“Добрий студент геології скаже вам, що така текстура вказує на скелю, що виникла, коли кристали росли та нагромаджувались у магмі, яка поступово охолоджувалась – це можуть бути, наприклад, густий потік лави, озеро лави чи магматична комора”,– каже Ферлі.

Зараз команда вчених хоче дізнатися, чи скелі, які містять олівін, виникли від озера лави, що охолоджувалась, чи від підземної комори магми, яка потім вийшла на поверхню внаслідок ерозії.

“Це було несподівано, а ми намагаємося зрозуміти, що це означає,– каже Ферлі.– Але я припускаю, що це не первісне дно кратера. Судячи з його розмірів, ми сподіваємось, що первісне дно виявиться значно глибше від того місця, де ми зараз перебуваємо”.

Наразі Perseverance зібрав чотири взірці скель, а за планом має зібрати 37. Їх буде доставлено на Землю наступного місяця, що дасть змогу докладно їх дослідити. Взірці із кратера Єзеро могли б показати, чи на Марсі є життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.