НЛО: кінематограф та сенсаційні кадри від Пентагону

НЛО: кінематограф та сенсаційні кадри від Пентагону
27 квітня Пентагон оприлюднив на своєму офіційному сайті сенсаційну заяву та три відеозаписи із “неопізнаними літаючими об’єктами”, скорочено – НЛО. Відео зняті ВПС США у 2004-2015 рр. Два із них з’явилися у мережі ще 2017 року, однак тоді американці пояснили, що записи є частиною матеріалів спеціальної урядової програми досліджень НЛО.

У короткій заяві Пентагону повідомляється, що мета публікації – запобігти поширенню чуток та версій щодо правдивості знятого відео. Також зазначено: військові дійшли висновку, що ці “атмосферні явища найкраще визнати як невстановлені”. Попри те, що усталений термін “НЛО” у заяві Пентагону не вживається, провідні світові медіа зреагували миттєво і під гучними заголовками повідомили, що американські військові оприлюднили записи НЛО. На сенсаційну новину відгукнулися численні експерти і коментатори, ентузіасти-дослідники аномальних явищ та публічні особи.

Зокрема, на шпальтах BBC кореспондент з питань безпеки Джонатан Маркус справедливо зауважив: “Захоплення усім незбагненним ніколи не зникало. А феномен НЛО, ймовірно, найбільш потужний з цих історій – він поєднує незвідані питання про те, чи є ще світи поза нашим, з конспірологічними теоріями щодо дій влади, особливо влади США”.

Тема НЛО, “літаючих тарілок”, прибульців та контактів із ними справді вже понад століття стабільно викликає цікавість, а тому є однією із найпопулярніших у літературі та мистецтві. Варто згадати бодай один із найперших творів на цю тему – класичний роман Герберта Уеллса “Війна світів” 1897 року. Закономірно, що феномен “літаючих тарілок” не міг пройти повз увагу кінематографістів, адже перші фільми у жанрі наукової фантастики з’явилися фактично одразу із народженням нового мистецтва. Однією із таких стрічок є “Подорож на Місяць” (1902 р.) піонера кіно Жоржа Мельєса.

Науково-фантастичні фільми знімали ще у 1920-1930 рр., але справжній бум виробництва картин про прибульців розпочався у 50-х разом із активними спробами людства підкорити космос. Найбільше стрічок на цю тему зняли в Америці, що має найпотужнішу у світі кіноіндустрію. Першим фільмом про “літаючі тарілки” та злого прибульця вважають американську стрічку 1950 року “Літаючий диск” (“Flying Source”) режисера Мікеля Конрада. Того ж року у США вийшов серіал “Людина з літаючого марсіанського диску”.

Термін “літаючий диск” відомий ще із 1930-х, але в 50-х його замінив інший,  який давно перетворився на усталений “мем” – UFO (Unidentified Flying Object – неопізнаний літаючий об’єкт, або ж НЛО).

Сотні стрічок про НЛО та прибульців вже можна віднести до окремого жанру науково-фантастичного кіно. У цих фільмах відображається й усе різноманіття гіпотез, здогадок, неймовірних версій, фантастичних чуток, а також, без перебільшення, вірувань у існування позаземних істот, їхніх космічних апаратів та непростих стосунків між цими створіннями і землянами. Маємо достатньо прикладів і скептичного ставленням до цієї теми.

Чимало фільмів розгортають перед глядачами жахливі картини вторгнення та експансії: один із перших касових хітів на цю тему – “День, коли Земля зупинилась” (1951 р.) Роберта Вайза. Популярні стрічки 80-90-х про жорстке протистояння із представниками позаземної цивілізації: “Хижак” (1987 р.) Джона МакТірнана із Арнольдом Шварценеггером у головній ролі, а також “День незалежності” (1996 р.) Роланда Еммеріха. Як злі прибульці захоплюють тіла тварин і людей: “Щось” (1982 р.) Джона Карпентера, “Викрадачі тіл” (1978 р.) Філіпа Кауфмана, серія фільмів “Чужий”.

Є стрічки й про змову американських урядовців, які приховують на секретній базі “літаючу тарілку”, щоб опанувати новітні технології, наприклад стрічка “Ангар 18” (1980 р.) Джеймса Конвея. Фільм навіть випустили у радянський прокат, адже там критикувалися дії уряду США.

Багато фільмів, звісно, присвячені й дружньому контакту із прибульцями, зокрема картина “Прибуття” (2016 р.) Дені Вільньова; деякі з них давно є класикою жанру: “Близькі контакти третього ступеня” (1977 р.) та “Інопланетянин” (1982 р.) Стівена Спілберга.

На тему вторгнення інопланетян знято й чимало комедій, наприклад “Марс атакує!” (1996 р.) Тіма Бертона, комедійна трилогія Баррі Зонненфельда про парадокси співіснування землян та різних прибульців “Люди в чорному” (1997, 2002, 2012 рр.), стрічка фінського режисера Тімо Вуоренсола “Залізне небо” – візуалізація концепції про те, що літаючі тарілки винайшли нацисти, які ховаються на темному боці Місяця, де планують реванш.

Деякі картини цього жанру отримали статус культових, наприклад фільм Ніколаса Роуга “Людина, яка впала на Землю” (1976 р.), де свою першу головну роль зіграв співак Девід Бові; або здобули увагу глядачів та відзнаки за нестандартне висвітлення теми, як-от стрічка Ніла Бломкампа “Дев’ятий округ” (2009 р.).

В українському кіно радянського періоду фільмів про НЛО та прибульців обмаль, як, до речі, й у доробках інших республік СРСР. Із вітчизняних картин на цю тему найперше, звісно, згадується задум фільму “Прибулець” Леоніда Бикова. Стрічку уже запустили у виробництво, збудували навіть велику декорацію “літаючої тарілки”, коли Леонід Биков трагічно загинув в автокатастрофі. Десять хвилин акторських кінопроб “Прибульця”, де Леонід Биков планував зіграти й головну роль, дають можливість уявити, якою могла бути картина. Але Биков трагічно загинув у автокатастрофі в 1979 році. У 1982 році на кіностудії ім. О. Довженка режисер Борис Івченко (відомий за легендарною картиною “Пропала грамота”) за цим самим сценарієм зняв стрічку “Зоряне відрядження”, яка, на жаль, не стала подією.

І ось нарешті вперше за роки незалежності в Україні було створено картину про прибульців та НЛО – це фільм “Сторонній” (2019 р.) режисера Дмитра Томашпольського. Стрічка з успіхом демонструється на фестивалях та вже отримала кілька нагород, завдяки чому до її прокату долучився закордонний дистриб’ютор. Ми ж сподіваємося побачити “Стороннього” у кінотеатрах України цього року.

Дмитро Томашпольський тим часом розпочав роботу над проєктом “Простір” – фільмом, що створюється в умовах ізоляції під час карантину. За словами режисера, тема нової стрічки також пов’язана із інопланетянами. На основі частини знятого матеріалу він уже зробив короткометражний фільм “Хто я?”/”What Am I?”, який відібрали для участі у конкурсі кінофестивалю науково-фантастичних фільмів, створених під час карантину, “Fantaspoa 2020” у Бразилії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Майя Дерен – народжена в Києві легенда світового кіноавангарду “Із Росії з любов’ю”: російська гуманітарна місія до Італії та “агент 007”