Нові вказівки щодо долі антиматерії у Всесвіті

Нові вказівки щодо долі антиматерії у Всесвіті
Загалом, світ міг би виникнути і з антиматерії, але цього не сталось. Антиматерія – це наче дзеркальне відображення матерії: кожна частка матерії має в антиматерії свій відповідник з протилежним зарядом – пише Клара Московіц у журналі Scientific American.

Фізики вважають, що коли виник космос, антиматерії було так само багато, як і матерії, але потім вона зникла. Можливо, що зараз ми опинилися на крок ближче до вирішення цієї загадки.

Науковці з колаборації Large Hadron Collider Beauty (LHCb) при CERN, що у Женеві, відкрили, що кварк привабливий, один із шести елементарних часток, званих кварками, поводиться інакше, ніж його відповідник у антиматерії – антикварк привабливий. У березні цього року під час конференції, присвяченій елементарним часткам “Rencontres de Moriond” у La Thuile, що в Італії, було оголошено, що мезон D0 , котрий містить кварк привабливий, і його партнер, який містить антикварк привабливий, розпадаються з різною швидкістю. Ці спостереження можуть допомогти з’ясувати, звідки взялася асиметрія поміж матерією та антиматерією після Великого вибуху, що призвело до того, що наш світ збудований із матерії.

Коли матерія і антиматерія зустрічаються, стається анігіляція. Дослідники вважають, що такого типу колізії призвели до зникнення майже усієї антиматерії (і більшої частини матерії), які спершу існували у космосі. Та вони не розуміють, чому все ж збереглася порівняно невелика кількість матерії, з якої утворилися зірки, планети та інші космічні об’єкти. Тому фізики шукають матерію, яка поводить себе настільки відмінно, ніж її відповідник у сфері антиматерії, щоб вона мала досить часу, аби спричинити відкриту асиметрію на етапі раннього Всесвіту.

Відкрита недавно асиметрія у швидкості розпаду кварку і антикварку привабливого є надто малою, щоб пояснити надмір матерії у Всесвіті. Однак отримані результати все ж “наближають нас до вирішення загадки, показуючи одну із можливих відповідей, котра все ж не є правильною”, – пояснює Юваль Гроссман, фізик-теоретик із Cornell University, котрий не брав участі у дослідженнях. – “Я також захоплений, адже вперше вдалося спостерігати це явище (у випадку кварків привабливих)”.

Фізики вже і раніше знали про подібні розбіжності між двома іншими кварками, але й ті були надто малими, щоб пояснити домінацію матерії. Як стверджує Шелдон Стоун з Syracuse University і член колаборації LHCb, науковці розраховують на те, що їм вдасться зафіксувати значно більшу відмінність між матерією і антиматерією в інших процесах, наприклад за участю летючих часток, званих нейтринами, або в реакціях із бозоном Хіггса, тобто частки, що надає масу іншим часткам. І додає: “Наразі проводиться чимало ще й інших вимірювань”.

 

Джерело

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ