Образ жінок у монетарній системі

Образ жінок у монетарній системі
У серпні 2020 року з нагоди сторіччя відтоді, як жінки здобули виборче право в США, Федеральна резервна система мала вперше випустити двадцятидоларову банкноту з жіночим зображенням – портретом. На банкноті мала бути зображена борець за права афроамериканців – Гаррієт Табмен, яка народилася рабинею і впродовж життя допомогла сотням рабів змінити свою долю.

Історія із розміщенням жіночої постаті на американських грошах розпочалась у 2012 році, однак лише після того, як у 2014-му до дискусії долучився тодішній президент США Барак Обама, вона зазвучала з новою силою. Приєднатися до ініціативи Обаму заохотила школярка, яка написала листа до президента. Згодом Міністерство фінансів США оголосило кампанію, в результаті якої було вирішено, що на двадцятидоларовій купюрі з’явиться портрет Гаррієт Табмен. Дизайн банкноти було погоджено в червні 2019 року, однак ще напередодні, у травні, міністр фінансів США Стів Мнучін оголосив, що її випуск відкладається щонайменше до 2026 року з огляду на проблему із системою її захисту.

Загалом, портрети жінок на грошових купюрах трапляються нечасто. Наприклад, в Україні – лише на двохсотгривневій банкноті, з якої на нас дивляться лагідні очі Лесі Українки. У сусідніх Молдові, Румунії, Польщі, Угорщині, Росії та Білорусі, які мають свою національну валюту, постатей жінок на банкнотах немає взагалі. У Росії та Білорусі людей на грошах замінюють зображення архітектурних ансамблів. Розробник загальноєвропейської валюти – австрійський графічний дизайнер Роберт Каліна – під час оформлення євро теж надав перевагу архітектурі. Провівши моніторинг жіночих постатей на банкнотах (передусім європейських), я виявила, що найбільше їх на купюрах Швеції (5 осіб) та Чехії (2 особи).

Водночас у світі найбільше жіночих постатей є на австралійських доларах – аж 7. І, звичайно ж, на банкнотах, які випускає Банк Англії, – на аверсі кожної, починаючи з 1960 року, зображено королеву Єлизавету ІІ.

2018 року банк BGŻ BNP Paribas підготував рапорт, де йдеться про те, що в усьому світі жінки зображені лише на 8% банкнот.

Отже, Сирія – королева Зенобія, що воювала проти римських колонізаторів. Філіппіни – Коразон Аквіно – перша жінка-президент не лише на Філіппінах, але й в Азії. Туреччина – активістка жіночого руху Фатма Алія Тапуз. Мексика – художниця Фріда Кало. Аргентина – політикиня та активістка руху боротьби за добробут у найбідніших прошарках суспільства Ева Пероні та політикиня Мануела Розас. У Новій Зеландії, окрім Єлизавети ІІ, на банкнотах можна побачити портрет Кейт Шеппард, завдяки якій новозеландські жінки першими у світі здобули виборче право. Швеція – Сельма Лаґерлоф – перша жінка, яка отримала Нобелівську премію з літератури; дитяча письменниця Астрід Ліндгрен; акторка Грета Гарбо; оперні співачки Ленна Лінд та Бріджит Нільсон. Болівія – активістка Геновефа Ріос. Канада – активістка та бізнесвумен Віола Дезмонд. Чилі – феміністка Габріела Містрал. Колумбія – художниця Дебора Аранґо Перес, модельєрка Полікарпа Салаварієтта, антропологиня Вірджинія Ґутьєррес де Пінеда. Коста-Рика – письменниця Кармен Ліра. Чехія – письменниця Божена Немцова та співачка Ема Дестінова. Домінікана – опозиційні діячки сестри Мірабал і поетеса Саломе Урена де Енріке. Грузія – цариця Тамар. Ісландія – 3 дружини єпископа Ґіслі Торлакссона. Ямайка – героїня Няня з Маронів. Японія – письменниця і поетеса Хіґуті Ітійо. Норвегія – співачка Крістен Флагстад та письменниця Сігрід Унсет. Парагвай – вчительки Адела і Селса Сператті. Сербія – художниця Надія Петрович. Швейцарія – художниця Софі Тойбер-Арп. Україна – поетеса Леся Українка. Шотландія – вчена Мері Сомервілль та письменниця Нен Шеферд. Кабо-Верде – співачка Сезарія Евора. Ізраїль – поетеси Рахель Блувштейн і Леа Голдберг.

Судячи з рапорту, представники світових банків, які розміщували на купюрах грошових одиниць своїх країн постаті жінок, звертали увагу передусім на представниць мистецького та наукового світу, рідше – на місцевих політичних активісток. Думаю, Україна може вперше змінити цей алгоритм, розмістивши на своїх банкнотах портрети княгині Ольги, Анни Ярославни і навіть Роксолани – жінок, які свого часу мали вплив не лише на нашу державу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Збереження дистанції як виклик Дилема власників соцмереж