ООН: п’ять років потому, більшість рекомендацій щодо прав людини залишаються актуальними

ООН: п’ять років потому, більшість рекомендацій щодо прав людини залишаються актуальними

КИЇВ (12 березня 2019 р.) – За останні п’ять років, більшість рекомендацій, наданих Управлінням ООН з прав людини стосовно України, не були виконані і залишаються актуальними, зазначено в опублікованій сьогодні доповіді ООН щодо ситуації з правами людини в Україні.

«Активний збройний конфлікт, окупація Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, безкарність і серйозні недоліки у відправленні правосуддя загострюють ситуацію з правами людини в Україні. Ця двадцять п’ята доповідь може бути дорожньою картою напередодні виборів. Сторони мають робити більше, аби припинити конфлікт, захистити цивільне населення в умовах бойових дій та окупації, убезпечити громадянський простір і покласти край безкарності», – заявила Фіона Фрейзер, Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Напередодні виборів Управління ООН з прав людини закликає Уряд до дій з метою захисту простору для вираження громадянської позиції. Безкарність за напади на працівників засобів масової інформації, громадських активістів, адвокатів і політичних опонентів ослаблює демократичні інститути України, сприяє нетерпимості, дискримінації та насильству, й може вплинути на доброчесність виборів, що наближаються, констатовано у доповіді.*

Доповідь охоплює період із 16 листопада 2018 року до 15 лютого 2019 року. За цей період Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала 315 порушень прав людини, жертвами яких стали 202 особи**. Уряд України несе відповідальність за 126 із зафіксованих порушень, а 154 порушення віднесені до сфери відповідальності самопроголошеної «Донецької народної республіки» та самопроголошеної «Луганської народної республіки». Російська Федерація як окупаційна держава в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (Україна),*** несе відповідальність за 35 задокументованих порушень, усі з яких мали місце у Криму.

У звітному періоді було задокументовано найменшу за весь період конфлікту кількість жертв серед цивільного населення, пов’язаних із конфліктом: один чоловік і одна жінка загинули, а 11 чоловіків і три жінки були поранені. У 2018 році Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала 279 жертв серед цивільного населення: 55 загиблих і 224 поранених. Загальна кількість загиблих серед цивільного населення за весь період конфлікту станом на 15 лютого 2019 року – щонайменше 3 321 людина; до 9тис. цивільних осіб зазнали поранень. У доповіді аналізується безпосередній вплив збройного конфлікту на більш ніж п’ять мільйонів людей, зокрема на мешканців ізольованих сіл уздовж лінії зіткнення та понад 1,3 мільйона внутрішньо переміщених осіб.

Моніторингова місія ООН з прав людини продовжила роботу на території, яка контролюється самопроголошеною «Донецькою народною республікою» та самопроголошеною «Луганською народною республікою», незважаючи на обмеження у діяльності. У доповіді зазначено, що на цій території на людей продовжує поширюватися дія рішень і структур, запроваджених поза межами правового та інституційного поля України. Занепокоєння викликає й те, що вираження будь-якої критичної думки чи альтернативного погляду на цій території може призвести до свавільного затримання чи іншого покарання.

За звітний період Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала 172 порушення прав людини, як-от свавільне тримання під вартою, катування і жорстоке поводження, скоєні по обидва боки від лінії зіткнення. 18 із цих порушень віднесені до сфери відповідальності Уряду, 154 – до сфери відповідальності самопроголошеної «Донецької народної республіки» та самопроголошеної «Луганської народної республіки». Більшість із цих 154 порушень мали місце у попередні роки й були задокументовані протягом звітного періоду.

На території, яка контролюється самопроголошеною «Донецькою народною республікою» та самопроголошеною «Луганською народною республікою», Моніторингова місія ООН з прав людини й надалі на мала доступу до місць тримання під вартою. У доповіді ще раз наголошено на необхідності регулярного, безперешкодного і конфіденційного доступу до затриманих осіб на цій території, як істотної гарантії захисту.

У випадках, коли українська влада підозрює або обвинувачує людей у належності до збройних груп або у зв’язках із ними, у доповіді звертається увага на стійку практику тривалого досудового тримання під вартою і здійснення тиску для отримання зізнань. Загалом у доповіді йде мова про 89 порушень права на справедливий судовий розгляд у кримінальних справах, пов’язаних із конфліктом, які були задокументовані упродовж звітного періоду.

Пройшло п’ять років після вбивств 98 осіб на Майдані і актів насильства 2 травня 2014року в Одесі, що призвели до загибелі 48 людей. Як зазначено у доповіді, досі не досягнуто істотного прогресу в розслідуванні та притягненні винних до відповідальності.

В окупованому Російською Федерацією Криму, Моніторингова місія ООН з прав людини продовжила документувати порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права. У доповіді детально висвітлено випадки залякування правозахисників, придушення інакомислення та винесення вироків у кримінальних справах проти кримських татар за ймовірне членство в релігійних мусульманських групах, заборонених у Російській Федерації. Загалом за звітний період Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала 38 порушень в Криму, з яких 25 мали місце у цьому періоді. Уряд Російської Федерації несе відповідальність за 35 порушень, а Уряд України – за три. 

 «Мирне врегулювання конфлікту – непростий і тривалий процес; ми це розуміємо.  Втім, пройшло п’ять років, а мільйони українців на сході живуть посеред смерті, руйнувань і відчаю. Пройшло п’ять років, а винні у вбивствах на Майдані та насильстві в Одесі так і не покарані. Новообрані лідери в Україні матимуть реальний шанс відновити мир та забезпечити справедливість в країні, виконавши обіцянки, дані народу України», – підсумувала Фіона Фрейзер.

Більш детальна інформація міститься в окремій Доповіді Управління ООН з прав людини «Громадянський простір та основоположні свободи напередодні президентських, парламентських та місцевих виборів в Україні в 2019-2020 роках».

** Більше, ніж кількість порушень, задокументованих протягом попереднього звітного періоду. За період із 16 серпня до 15 листопада 2018 року Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала 242 порушення.

*** Доповідь підготовлена відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262, яка підтверджує територіальну цілісність України, та резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 71/205, 72/190 і 73/263, де визнано, що Крим є територією України, тимчасово окупованою Російською Федерацією.

https://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/CivicSpaceFundamentalFreedoms2019-2020.pdf

https://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/CivicSpaceFundamentalFreedoms2019-2020_UK.pdf

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ