Osiris-REx повертається на Землю зі зразками з астероїда

Osiris-REx повертається на Землю зі зразками з астероїда
Американський космічний зонд Osiris-REx у понеділок покинув орбіту астероїда Bennu, з якого торік зібрав взірці ґрунту, і розпочав довгу подорож до Землі. Літальний апарат, активувавши підсилювачі, здійснив успішний маневр, щоб зонд міг вирушити в напрямку Землі. Інженери з компанії Lockheed Martin, що в Літлтоні, штат Колорадо, підтвердили, що підсилювачі діяли впродовж семи хвилин – повідомляє інформаційне агентство Hina.

Зонд має подолати велику відстань перед тим, як 24 вересня 2023 року спуститься в пустелю в Юті, куди доставить капсулу, повну взірців з астероїда Bennu. Отже, на зонд очікує дворічна мандрівка, упродовж якої він пройде 2,3 мільярда кілометрів шляху.

“Osiris-REx на шляху додому віддаляється від Bennu зі швидкістю більш як 600 миль на годину”, – каже Данте Лауретта, керівник місії, під час відеозапису події із NASA. Зонд несе з астероїда понад 60 грамів взірців.

Літальний апарат було запущено з Флориди у 2016 році. Щоб він досяг Bennu, Американське космічне агентство ще в жовтні 2020 року вивело його на орбіту, внаслідок чого він став першим зондом, який кружляв навколо астероїда. Відтак було розпочато операцію високого ризику.

Зонд поступово наближався до астероїда і простягнув руку свого робота з обладнанням для збору взірців. Він на декілька секунд увійшов у контакт з астероїдом, коли обладнання торкнулося його поверхні, викликавши експлозію стиснутого азоту, достатньо сильну, щоб підняти пил із поверхні, який потім було зібрано в спеціальну посудину.

Науковці з NASA здивувалися, коли зрозуміли, що рука робота заглибилася на кілька сантиметрів у поверхню астероїда, адже, за словами  Лауретти, “поверхні таких астероїдів можуть бути доволі м’якими”.

Насправді через це зібрали більше взірців, ніж спершу планували, тож дверці посудини заклинило. Місія майже провалилась. Але інженери їх врешті-решт успішно зачинили й перемістили дорогоцінні взірці в капсулу, прикріплену до центральної частини літального апарата.

Osiris-REx залишався коло астероїда Bennu ще декілька місяців, вивчаючи кратер на поверхні, а тепер уже остаточно повертається на Землю. Після того, як він внесе в атмосферу Землі капсулу, що спуститься на території Юти, літальний апарат залишиться в космосі. Якщо в нього буде вдосталь палива,  NASA може відправити його в нову місію.

Щойно взірці досягнуть Землі, їх буде перенесено в Космічний центр Johnson при NASA у Х’юстоні. Однак вчені будуть вивчати тільки 25% з них, а інші 75% залишаться недоторканими, щоб їх могли дослідити наступні покоління фахівців з усього світу, які, імовірно, матимуть більш сучасні технології – повідомило агентство.

Аналіз мав би допомогти вченим краще зрозуміти виникнення Сонячної системи й розвиток Землі як населеної планети.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Космічна загадка Мандрівні фотони