Пандемія і катарсис

Пандемія і катарсис

Ми всі, мабуть, пам’ятаємо, з чого в Україні почалася пандемія коронавірусу – з оборонної молитви в Галичині і з протестного каміння в “козацькому краї”. Що ж, інстинкт самозбереження та інтуїція підказали “маленькому українцеві” правильну реакцію в обох випадках. Але відсталість і неосвіченість простої людини підштовхнули його у хибному напрямку. Богові молитися потрібно було раніше і не за те, а каміння треба було кидати не там і не в тих. Слушність такої думки може підтвердити факт, що обидва ці “антивірусні заходи” не принесли жодного позитивного результату. Пандемія накрила українців, як й інші народи.

Сьогодні ніхто у світі не знає, який “урожай” врешті-решт збере епідемія коронавірусу. Будь-які прогнози стають відразу ж сумнівними, передусім через несолідарність держав і людей; через корумпованість і неспроможність систем охорони здоров’я у різних кінцях світу; через небажання втрачати прибутки з нагоди епідемії або й через бажання заробити на ній. Залишається тільки гадати й надіятись. До того ж потрібно розуміти, що це буде лиш грою, в якій не варто робити високих ставок. Однак вона може бути навіть цікавою, якщо розглянути певні аналогії з минулого і спробувати їх спроектувати на майбутнє, тобто уявити, що може бути після епідемії.

Візьмімо за приклад другу європейську пандемію чуми, яка тривала з перервами майже 400 років – від другої половини XIV до майже кінця XVIII століття. Ця пандемія теж прийшла зі Сходу, але ситуація в Європі – війни, феодалізм, зловживання церковною владою, середньовічна медицина та побутова антисанітарія – стала сприятливим ґрунтом для поширення зарази і її тривалої живучості. Результат – нечувані людські втрати і незворотні суспільно-політичні зміни. 

Різні дослідники вважають, що за цей тривалий час європейське населення скоротилося на 30 або й 60%. Спорожніла велика кількість сіл через смерть чи втечу населення, земельні угіддя стояли пусткою. Популяція в містах теж суттєво зменшилась, податки до казни скоротились, торгівці і лихварі недораховувались прибутків. Обезлюдніли й церкви, на таці все рідше дзвеніла монета. 

Тоді головною причиною лиха було те, що “стара Європа” стала в якийсь момент нежиттєздатною. Еліти намагалися поправити ситуацію, як вміли – чи то міжусобними війнами, чи то створенням нових концепцій в університетах, чи то призначенням все нових категорій “винних”, – але не могли нічого вдіяти. І ось прийшла вона – “чорна смерть”, яка, по-перше, не робила різниці – аристократ чи купець, священник чи воїн, селянин чи ремісник, а по-друге, не визнавала кордонів – ні державних, ні конфесійних, ні національних. Саме “чорна смерть” спричинила такі потрібні Європі зміни, хоч і взяла за це велетенську платню.

Як наслідок, відбулися ґрунтовні зміни на елітарному рівні – стару аристократію суттєво “викосила” епідемія, а в містах почав зароджуватись новий клас – буржуазія. Але й сама система зазнала значних потрясінь, як пишуть: “Феодальні відносини дали свою першу тріщину”. З історії знаємо, що була це епоха нуртування нових ідей і “пробудження середньовічної свідомості”. Церковна влада почала втрачати свій статус “абсолютної”. Отже, те, чого не змогли зробити люди – чи то через гординю, хтивість, самозакоханість, інтелектуальне лінивство тощо, – зробила “вища сила”, яка наслала на них чуму. 

Якщо ж тепер перейдемо до нашої дійсності, то мусимо визнати, що ситуацію в світі напередодні спалаху епідемії багато з нас схильні були характеризувати словами на кшталт: “Цей світ зламався. Давайте інший”. Неймовірний майновий розрив між групкою супербагатих людей і мільярдом вкрай убогих – поділ необґрунтований з погляду логіки і невиправданий з погляду моралі. Руйнування екосистеми планети і глобальні кліматичні зміни. Знищення основ культури і системи освіти для перетворення людини на біомасу, життєвими рішеннями якої керують ґаджети. І все це задля чого, щоб багаті ставали ще багатшими і ще більш недосяжними для права і моралі? Так, таку система потрібно міняти.

Хіба ми про це не говоримо – люди між собою, фахівці на міжнародних конференціях, мас-медіа у різних куточках світу, керівники держав, союзів і корпорацій на найвищих світових форумах? Говоримо роками або й десятиліттями, але майже нічого не змінюється на краще. То, може, знову потрібна “вища сила”, як би її не називали фізики чи метафізики, математики чи атеїсти? Може, пандемія коронавірусу допоможе сучасним людям реалізувати врешті не на словах, а на ділі, якісь вкрай потрібні зміни?

Зараз важко ще щось стверджувати, але можна спостерігати за першими немедичними ефектами. Епідемія підштовхнула світову економічну кризу. У небачених раніше масштабах призупинилася безглузда у своїй тотальності мобільність світової популяції. Деяким мільярдерам доведеться, скоріш за все, вдовольнитися статусом скромних мультимільйонерів. Апологети турбізнесу ще довго проводжатимуть тужливим поглядом місцевих мешканців, яким вони заради наживи відібрали частину громадського простору…

Люди “успішні” відчули себе такими ж беззахисними, як і “лузери”. Освічені й “продвинуті” скуповують їжу-олію-туалетний папір разом із “відсталими” й невігласами. Усіх потрохи охоплює як не страх, то непевність. Навіть молоді, яких цей вірус начебто не зачіпає, швидко дізнаються про його несподівані та непередбачувані мутації і теж почнуть остерігатись.

Висновок тут один: якщо люди не хочуть покращувати світ навколо, то покращення відбудеться без їхньої участі, але їхнім коштом. Кінець гри. Зараз так виглядає, що коронавірус не є настільки грізним, як чума, та й сучасний світ значно живучіший, ніж середньовічна Європа. Однак це не применшує ролі морального катарсису, перед потребою якого людство опинилося знову. 

Чи він відбудеться, важко прогнозувати, адже пандемія навіть не досягла піку. Можна лише припустити, що країни, які перебувають на різних рівнях цивілізаційного розвитку, пройдуть це внутрішнє очищення різною мірою. Завжди в історії були народи, які творили обставини, і ті, які були жертвами обставин. І тільки від самого народу залежить, в якій ролі він опиниться. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


«Коронавірус» і політичні зловживання Деморалізація