Перемога, зрада чи компроміс: хто кого переграв в історії з формою футболістів?

Перемога, зрада чи компроміс: хто кого переграв в історії з формою футболістів?
Російська істерика через нову форму збірної України з футболу спричинила ефект радше протилежний до того, на який сподівалися кремлівські пропагандисти. Якби не було цього ажіотажу, про форму навряд би чи дізналися люди, далекі від футболу, і навряд чи б на неї звернули увагу вболівальники з інших країн. Тепер же стараннями росіян шорти і футболки українських футболістів стали не просто функціональним спортивним вбранням, а питанням принциповим і своєрідним  політичним маніфестом проти військової агресії РФ. І що особливо приємно – цю хвилю вже підтримали дипломати західних держав.

Чи може спорт бути поза політикою?

На нову форму української збірної з футболу в Європейський футбольний союз (УЄФА) поскаржилася Росія. У цій формі українські футболісти мають виступати на “Євро-2020” (цей чемпіонат мав відбутися минулого року, але через пандемію його перенесли). Насправді невідомо, що більше муляє очі російській стороні – зображені на ній контури державного кордону України разом з окупованим Кримом чи гасла “Слава Україні” і “Героям слава!”.

У Росії ці вислови назвали політичними і навіть “нацистськими” та вимагали їх заборонити. І невдовзі з’явилася інформація, що УЄФА таки погоджується, що друге гасло “Героям слава” треба з форми прибрати, оскільки в поєднанні з першим “воно має очевидний політичний та мілітаристський підтекст”. І, мовляв, раніше, затверджуючи форму українських футболістів, цього зв’язку між двома виразами просто не помітили.

У відповідь на це виконком Української асоціації футболу одноголосним рішенням офіційно затвердив футбольні символи України, надавши офіційний футбольний статус гаслам “Слава Україні!” і “Героям слава!”. Відтепер разом з малим гербом УАФ у вигляді Тризубу з написом “Ukraine” на всіх офіційних заходах і в матчах національних збірних зможе використовуватися великий герб — карта України з Тризубом в центрі.

Варто зазначити, що гасло “Слава Україні! – Героям слава!” походить ще, щонайменше, з визвольних змагань 1917 року та служило як привітання Української повстанської армії. Воно звучало і під час Євромайдану, а з 2018 року стало офіційним у Збройних силах України. У представників іноземних делегацій стало доволі поширеною практикою і навіть хорошим тоном під час своїх вітальних промов використовувати слова “Слава Україні”. В українському футболі і серед українських вболівальників це гасло теж використовувалось давно, що цілком логічно, адже українські спортсмени – також герої, які по-своєму прославляють свою державу на спортивній арені. Але на дійсно міжнародний рівень вивести цей лозунг допомогли старання російських пропагандистів, які хотіли, як краще, але щось пішло не так.

Справді, на УЄФА вже полилось багато критики, мовляв, “прогнулись під Росію”. Та чи можна було очікувати іншого? Російська компанія “Газпром” стала офіційним спонсором чемпіонату Європи з футболу. Зокрема, вона буде спонсором двох наступних чемпіонатів, а також залишиться спонсором Ліги чемпіонів у 2021-2024 роках. Неприємне усвідомлення такої реальності, але російські газові гроші наче ті щупальця обплітають Європу, і ці впливи, на жаль, виражаються не лише в таких проектах як “Північний потік”, а й у інших сферах. І наївно очікувати, що міжнародні футбольні змагання, до яких прикута увага мільйонів людей, залишаться “поза політикою”, як того вимагають офіційні правила УЄФА.

Зрада чи перемога?

То кого ж можна вважати переможцем у битві за форму українських футболістів? Остаточними результатами перемовин з УЄФА стало те, що на період проведення матчів турніру напис “Героям слава”, який розміщується на внутрішній стороні форми, доведеться заклеїти – поверх нього з’явиться емблема національних збірних з мапою України, Тризубом та ще одним написом “Слава Україні”.

Очільник Української асоціації футболу Андрій Павелко назвав це рішення “компромісним” і сказав, що гасло “Героям Слава!” “буде розміщене за мапою, у центрі обрисів кордонів єдиної України” і воно “стане справжнім оберегом для наших хлопців”.

Тобто напис на внутрішній стороні футболок, якого і так під час матчів не було би видно, залишиться. Але буде заклеєним. І заклеять його іншим гаслом “Слава Україні”, крамольність якого російська сторона довести не зуміла.  

І ще на формі українських футболістів залишиться карта України з Кримом і окупованими Донецьком та Луганськом. Як би в “Газпромі” не просили, та в УЄФА не наважаться ставити під сумнів визнані ООН кордони України. Окупацію Росією Криму, нагадаю, підтримало лише декілька країн і перелік їх вельми показовий – Північна Корея, Куба, Нікарагуа, Венесуела.

Можливо, саме карта України з Кримом найбільше коле очі російській стороні, адже сама вона не може дозволити собі такої розкоші на серйозному міжнародному рівні.

До того ж через допінгові скандали російським спортсменам заборонили виступати у міжнародних змаганнях із прапором своєї держави , гімном і словом «Росія». Ця заборона, щоправда, не діятиме на чемпіонаті Європи з футболу 11 червня – 11 липня цього року, та все ж репутація російського спорту серйозно підмочена і пишатись своїми національними символами залишається все менше і менше приводів.

Тим часом нову форму українських футболістів уже встигли приміряти іноземні дипломати. Відповідні фото і відео, зокрема опублікували представники посольств США, Великобританії і Канади. Таким чином вони висловили підтримку територіальній цілісності України.

Сама ж футбольна форма після такої “рекламної кампанії” має всі шанси стати хітом продажів, і все завдяки невтомності російських пропагандистів. Глава Української асоціації футболу Андрій Павелко повідомив, що на мільйонних тиражах вже виготовленої форми національної збірної України гасла “Слава Україні!” та “Героям Слава!”, зображення карти України з її неподільними кордонами зберігаються. І в усьому світі не буде заборони на вільний продаж футболок з офіційними футбольними символами України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Судова (недо)реформа: коли завершиться торгівля правосуддям? Бежевий жакет Мендель, або Як за формою ховається зміст