Переоблік вірусів

Переоблік вірусів

Задовго до COVID-19 науковці працювали над ідентифікацією тваринних вірусів, що потенційно можуть передатися людині. Ця діяльність призвела зараз до виникнення вебплатформи під назвою SpillOver, на якій є інформація про ризик перенесення різних вірусів. Її творці сподіваються, що це нове знаряддя допоможе спеціалістам із сектору охорони здоров’я й тим, хто ухвалює рішення, уникнути наступних епідемій – пише Гаріні Барат у журналі Scientific American.

Джонна Мейзет, епідеміолог та еколог хвороб з Університету Каліфорнії, що в Дейвісі, працює над цим уже понад десять років. Усе почалося з проєкту USAID PREDICT, який мав допомогти ідентифікувати інші патогени, що були загрозливими для людини, а не лише віруси грипу, за якими вже пильно спостерігали. Тисячі науковців нишпорили по 35 країнах, локалізуючи та ідентифікуючи тваринні віруси й відкриваючи під час того процесу чимало нових. Але не всі віруси є однаково небезпечними. Тому Мейзет разом зі колегами вирішив визначити межі, які дали б змогу інтерпретувати їхні відкриття. “Ми хотіли просунутися далі, поза збирання наукових позначок [проста ідентифікація вірусів], і перейти до фактичного оцінювання та зниження ризику”, – каже він.

Група була здивована, виявивши, як небагато є досліджень, що стосуються категоризації загроз із боку вірусів, які наразі проявляються лише у тварин, але все-таки належать до родин, що з високою імовірністю можуть викликати захворювання й у людей. Тож дослідники розпочали майже з нуля, ідентифікуючи 32 чинники, що стосувалися тваринних вірусів (як-от спосіб трансмісії), їхніх носіїв (наприклад, скільки їх є і які різновиди) та довкілля (зокрема, густину населення, частоту взаємодії з тваринами, які є носіями вірусу). Підсумовуючи ці чинники, отримали показник загрози з максимальною вартістю, що дорівнює 155. Що вищий показник, то більший ризик зараження.

Колін Перріш, вірусолог із Корнелльського університету, який не брав участі в цьому експерименті, каже, що досліджувані чинники були важливими під час попередніх заражень. Водночас зауважує, що ризик перенесення вірусів може зрости внаслідок непередбачуваних чинників, які можуть з’явитися в майбутньому. “Це трохи так, як із біржею цінних паперів”, – каже він.

У новому дослідженні, опублікованому в часописі Proceedings of the National Academy of Sciences USA, розглядалося 887 тваринних вірусів. На верхівці списку опинилися 12 людських патогенів. Друге місце посів вірус, що викликає COVID-19, а перше – вірус гарячки Ласса, який переносять щурі. Мейзет каже, що якби врахували віруси грипу, то вони опинилися б на першому місці, але варіанти грипу вже вивчаються в межах інших досліджень.

Перріш вважає, що цей список не охоплює також вірусів, що їх переносять комахи та домашні тварини. “Праця триває постійно, – каже він. – Я переконаний, що вона перетвориться в потужніше знаряддя в міру того, як з’являтиметься більше інформації й даних”.

Платформа SpillOver є відкритою для едиції, а науковці з усього світу вже зараз доповнюють її результатами власних досліджень. Мейзет сподівається, що вона викличе зацікавлення як практиків, так і лідерів зі сфери охорони здоров’я. Завдяки цілеспрямованій діяльності, каже Мейзет, “можемо повністю уникнути такого зараження”. “А навіть якщо це станеться, то ми будемо до цього готові, бо контролюємо ситуацію”, – додає він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Космічний пил на Землі Нове відкриття Місяця