Перша сучасна офіційно вимерла риба

Перша сучасна офіційно вимерла риба
Ще недавно люди були переконані, що океан надто великий, щоб можна було йому зашкодити. Та сьогодні ми вже добре знаємо, що активність людей може спричинити деструкцію цінних морських екосистем, забруднити і окислити морську воду. Спустошливий вилов у акваторіях знищив харчові ланцюжки і створив загрозу для виживання багатьох видів – деякі з них, як-от морська сирена, були повністю знищені. У березні 2020 року вимерлою було також визнано рибу Sympterichthys unipennis – це перший відомий сучасний вид морської риби, якого спіткала така доля – пише Девід Шіффман у журналі Scientific American.

Вид Sympterichthys unipennis належав до невеликої родини морських риб Brachionichthyidae, що входить до ряду вудильникоподібних. На відміну від більшості риб, представники цієї родини не проходять через стадію личинки, а дорослі особини практично не переміщуються; через це вони є дуже вразливими до змін, що відбуваються у їхньому природному середовищі – каже Ґрахем Едґар, морський еколог з Університету Тасманії.

“Більшість часу вони проводять, причаївшись на морському дні, пересуваючись щонайбільше на кілька метрів лише тоді, коли хтось порушить їхній спокій. Оскільки у них немає стадії личинки, то вони не мігрують. Внаслідок цього їхні популяції міцно пов’язані з конкретним місцем і є екстремально вразливими до тамтешніх загроз”, – пояснює Едґар. Науковець додає, що у 1996 році інша представниця цієї родини – Brachijnichthys hirsutus– потрапила до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи як вид, що перебуває під критичною загрозою.

Риби Sympterichthys unipennis колись були настільки розповсюдженими, що європейські дослідники, які прибули до Австралії, описали їх одними із перших. Однак упродовж останніх 100 років жодного разу не було помічено особин цього виду, хоч науковці (зокрема і Едґар та його колеги) неодноразово намагались їх знайти. Червоний список формально визначає “вимерлий вид” як “такий, щодо якого немає певності, що вимер його останній представник”. 

Едґар і члени його команди дійшли до такого сумного висновку на початку 2020 року, тож творці Червоного списку офіційно визнали Sympterichthys unipennis вимерлим видом. Науковці не знають точної причини його загибелі, але інші риби у цій частині Тихого океану перебувають під загрозою через рибалок, забруднення та зміни клімату.

Едґар підозрює, що таких вимерлих видів, на жаль, є більше, але поки що цього не можна офіційно оголосити. Пошуки постійно тривають. Значно більше є тих, що під критичною загрозою вимирання. “Нелегко собі уявити, що такий малий організм, який займає невелику нішу в місці, яке люди рідко відвідують, може мати для нас значення, але зауважмо, наприклад, що у діагностичних тестах Covid-19 використовується ензим, який походить з одного екстремофільного мікроорганізму, – каже Кейті Метьюс, наукова директорка з незалежної природничої організації Oceana. – Біологічна різноманітність є незмінно важливою для нас і для планети, навіть якщо ми цього не зауважуємо щодня”.

Сумна історія малої риби мусить бути для нас сигналом тривоги. “Інші представники цієї родини також перебувають під загрозою знищення, але якщо ми постараємось, то все ще можемо їх врятувати”,– каже Метьюс.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Риба-чемпіон із кисневого допінгу Вбивчий метал