Перші велетенські чорні дірки

Перші велетенські чорні дірки
Уявімо собі Всесвіт у віці немовляти. Більшість науковців стверджують, що простір і час виникли у результаті Великого вибуху. Після того гарячого і густого початку космос розширювався і холонув, але зіркам та галактикам знадобилося трохи часу, щоб врешті з’явитися на небі,– пише Пріямвада Натараян у журналі “ŚwiatNauki”.

“Атоми (переважно вуглецю) змогли виникнути лише приблизно через 380 тис. років після Великого вибуху, і тільки згодом наповнити газом Всесвіт. Коли космосові було кілька сотень мільйонів років, з цього газу сформувалися перші зірки, згруповані у громадки, які гуртувалися у галактики. Найстарша з них з’явилась 400 млн років після народження Всесвіту. Науковці зі здивуванням виявили, що тоді ж існував й інший різновид астрономічних об’єктів: квазари.

Квазари – це надзвичайно яскраві об’єкти, джерелом енергії котрих є газ, що спадає на супер-масивні чорні дірки. Їх можна побачити у найвіддаленіших ділянках простору. Квазари, що розташовуються найдалі, є водночас і найстаршими. Саме вони є загадкою для науковців.

Щоб бути видимими із таких величезних відстаней, ці квазари мусять містити у собі чорні дірки з масою у понад мільярд більшою, ніж маса Сонця. Та все ж із конвенціональних моделей виникнення і розвитку чорних дірок виникає, що об’єкти, достатньо великі, аби заряджати такі квазари, потребують щонайменше мільярд років на формування. Від 2001 року астрономи, що використовують Цифровий моніторинг неба Слоан, виявляють і старіші квазари. Об’єкт, відкритий у грудні минулого року, існував уже 690 млн років після Великого вибуху. Нині він є найвіддаленішим і найстарішим з відомих квазарів. Іншими словами, скидається на те, що Всесвіт не мав достатньо часу, щоб такі квазари могли у ньому виникнути.

Багато астрономів вважають, що перші чорні дірки, котрі були початками супермасивних чорних дірок, – це залишки першої генерації зірок – останки після вибуху їх як наднових. Але ці залишки не повинні мати більшу масу, ніж кількасот мас Сонця. Важко собі уявити сценарій, у якому чорні дірки у перших квазарах розвинулись з таких невеликих зачатків.

Щоб вирішити цю проблему, 10 років тому разом з колегами я припустила, що перші чорні дірки з достатньо великою масою, аби вони могли пояснити випромінювання найстарших квазарів, виникли без участі зірок, а сформувалися безпосередньо із газу від колапсу. Ми дали їм назву чорних дірок від безпосереднього колапсу. У відповідному середовищі початкова маса таких об’єктів може досягти від 10до 10мас Сонця впродовж кількасот мільйонів років від Великого вибуху. Після такого початку їхня маса може легко зрости до 10чи 1010 мас Сонця. У такий спосіб можна пояснити загадку існування найстаріших квазарів, яка мучила астрономів майже два десятиліття.

Залишається питання, чи насправді усе відбувалось за таким сценарієм? На щастя, ми зможемо отримати відповідь у 2019 році, коли на орбіті буде розміщено Космічний телескоп ім. Джеймса Вебба”.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ